Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Radość miłości w codzienności 2022

Barbara Wiktorska

Created on January 31, 2022

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Historical Presentation

Human Rights Presentation

Memphis Presentation

Blackboard Presentation

Florida Neon Presentation

Genial Storytale Presentation

Psychedelic Presentation

Transcript

"Radość miłości" w codzoenności

Zelia i Ludwik Martin

Katecheza okolicznościowa z okazji Roku Rodziny Amoris laetitia.

Cel ogólny dzisiejszej katechezy

* Ukazanie powołania do małżeństwa w Kościele jako drogi do osiągnięcia zjednoczenia z Bogiem na przykładzie świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin. * Zachęta do dawania świadectwa życia wiarą w rodzinie.

Po katechezie powinniśmy:

  • rozumieć, że świadectwo jest podstawowym sposobem głoszenia Ewangelii poprzez miłość w życiu rodzinnym,
  • potrafić wyjaśnić, czemu dobrze przeżywana komunia rodzinna jest prawdziwą drogą do świętości w życiu codziennym i środkiem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem
  • być przekonani o konieczności okazywania dobra wobec drugiego człowieka, wynikającego z przyjęcia sakramentu w służbie wspólnocie - małżeństwa;
  • podjąć modlitwę w intencji swojej rodziny za pośrednictwem świętych małżonków Martin.

Start

Przeczytaj

Praca w grupach

GRUPA III

GRUPA I

GRUPA IV

GRUPA II

Poznajmy historię tych świętych

Kim byli?

Poznali się na tym moście

Rodzina Martin

Przeżyli w małżeństwie dziewięt­naście lat. Zelia urodziła dziewięcioro dzieci, czwórka z nich zmarła. To było bardzo zgodne i udane małżeństwo, bo na pierwszym miejscu w ich życiu był Pan Bóg. Prowadzili głębokie życie duchowe: uczestniczyli w codziennej Mszy św. o godz. 5.30, modlili się razem z dziećmi wieczorem. Czytali Pismo Święte, „Żywoty świętych”, „O naślado­waniu Chrystusa”. W ich domu znajdo­wała się pokaźnych rozmiarów figura Maryi, przed którą odmawiali Litanię Loretańską, a w październiku z całą ro­dziną modlili się na różańcu. Zelia wiele razy prosiła w listach brata Izydora, by zapalał świece przed figurą Matki Bożej Zwycięskiej w Paryżu. Ludwik chętnie pielgrzymował, zwłaszcza do katedry w Chartres. Państwo Martin wspierali też misje katolickie, wysyłając misjonarzom spore sumy pieniędzy. Interesowali się tym, co dzieje się wokół nich, niepokoili się narastającym we Francji antyklerykalizmem i niechę­cią wielu francuskich obywateli wobec Kościoła w okresie Komuny Paryskiej.

Troszcząc się o intensywne życie wiary, Zelia i Ludwik rozwijali również swoją działalność biznesową. Ona zatrudniała od 10 do 20 koronczarek, on poszerzył swój zakład zegarmistrzowski o sklep jubilerski. Każdego dnia dbali o dobre wykorzystanie czasu. Koronki „ściegiem Alençon” sprzedawane były w bogatych domach handlowych w Paryżu. Zegarki Ludwika były bardzo solidnie wyko­nane. Ktoś po 50 latach pamiętał, że kupił zegarek u człowieka świętego. Ich praca przynosiła spore zyski, ale nigdy nie działo się to ze szkodą dla ich licznej rodziny. W 1870 roku Ludwik zakończył swoją działalność zegarmi­strza, starając się pomagać niezwykle pracowitej żonie w szukaniu nowych rynków zbytu dla misternie wykona­nych koronek z jej zakładu. Bardzo troszczyli się o ubogich, wspomagali ich materialnie i duchowo. Zelia chętnie odwiedzała ciężko chore matki, pocieszała je, prosiła o przybycie kapłana, by je wyspowiadał, udzielił Komunii oraz sakramentu chorych. Pewnego dnia, gdy weszła do miesz­kania ciężko chorej kobiety, zauważyła, że w tym domu nie ma żadnego świę­tego obrazu. Pisała potem w liście: „Jak smutny jest dom bez religii, jak trudno w nim żyć, a jeszcze bardziej umierać!”.

Jacy byli?

duchowość małżonków

We wspólnocieKościoła

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością. W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu. W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała. Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha. My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata. Jeśli kto wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Miłość

1J 4, 7-16

Zastosuj w swoim życiu

Bóg jest obecny w małżeństwie i rodzinie, poprzez sakramentną więź małżonków.

Miłość

Praca domowa

Otwórz w domu raz jeszcze prezentację z dzisiejszej katechezy 1. Napisz, kogo przedstawiał medalion, jaki Zelia otrzymała od Ludwika w dniu ślubu. 2. Wybierz jedną z modlitw ze slajdu i pomódl się nią za wstawiennictwem małżonków Martin.

Dziękuję!

images: Pixabay, Wikipedia, louisandzeliemartin.org

tekst: Marek Wójtowicz SJ, Spragnieni Nieba. Rodzice św. Teresy z Lisieux © Wydawnictwo WAM – Księża Jezuici, 2017