Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

jan bosko

Title 2

Nasza katecheza dotyczy osoby nietuzinkowej!Poznasz Księdza Jana Bosko.Patrona młodzieży, który uwielbiał sztukę cyrkową.Był wspaniałym linoskoczkiem, iluzjonistą a przede wszystkim oddanym wychowawcąniepokornych chłopaków.

wspaniałym linoskoczkiem, iluzjonistom i mówcą

modlitwa

Lorem ipsum dolor amet

Święty Janie BoskoBądź nam przewodnikiemna drodze przyjaźni z Panem Jezusem,abyśmy mogli odkryć w Nim i w Jego Ewangeliisens naszego życiai źródło prawdziwego szczęścia.Amen.

Sztuka Cyrkowa

Obejrzyj i podziwiaj!

Kiedyś cyrk był uważany za wybitną formę sztuki i otrzymywał duże wsparcie ze strony państwa.Do najważniejszych atrakcji cyrkowych zaliczamy pokazy woltyżerki, linoskoczków, atletów, żonglerów, clownów, akrobatów a także pantomimę.

Życiorys

Na następnej stronie zapoznasz się z niektórymi faktami z życiaksiędza bosko

Mapa Włoch a na niej oznaczona miejscowość w której urodził się i wychowywał Jan Bosko.Zdjęcia domu gdzie Ksiądz Bosko spędził pierwsze lata swojego życia.

Becchi - obecnie Castelnuovo

Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi (ok. 40 km od Turynu). Był synem piemonckich wieśniaków. Gdy miał 2 lata, zmarł jego ojciec. Jego matka-Małgorzata musiała zająć się utrzymaniem trzech synów. Młode lata spędził w ubóstwie. Wcześnie musiał podjąć pracę zarobkową. Kiedy miał 9 lat, Pan Bóg w tajemniczym widzeniu sennym objawił mu jego przyszłą misję.

biografia

mama małgorzata

linoskoczek

Widząc, jak wielkim powodzeniem cieszą się przygodni kuglarze i cyrkowcy, za pozwoleniem swojej matki w wolnych godzinach szedł do miejsc, gdzie ci popisywali się swoimi sztuczkami, i zaczynał ich naśladować. W ten sposób zbierał mieszkańców swojego osiedla i zabawiał ich w niedziele i świąteczne popołudnia, przeplatając swoje popisy modlitwą, pobożnym śpiewem, i "kazaniem", które wygłaszał. Było to zwykle kazanie, które tego dnia na porannej Mszy świętej zasłyszał w kościele parafialnym

oratorium

Na następnej stronie obejrzyj film, w którym kapłan wytłumaczy Ci w jaki sposób doszło do powstania Oratorium.

+ INFO

8 grudnia 1841 roku

w której możemy się nauczyć lepiej żyć.

KOŚCIÓŁ

oratorium-ZASADY

SZKOŁA

w którym możemy się przybliżyć do Boga.

BOISKO

czy sale, w których możemy po przyjacielsku bawić się i grać z innymi.

DOM

w którym możemy się czuć jak w rodzinie.

system wychowawczy

Jan Bosko wprowadził w swoich domach system prewencyjny. Opiera się on w całości na: rozumie, religii i miłości wychowawczej. Całkowicie zakazuje wszelkiego rodzaju kar cielesnych. Wprowadza zasadę, że wychowawca stara się być dla wychowanka przyjacielem, a nie osobą, która go nadzoruje i wymierza odpowiednie kary.

"MUZYKI I DZIECI SŁUCHA SIĘ SERCEM A NIE USZAMI"

"Szczęśćie dziecka polega na tym, że jest kochane"

Początkowo Ksiądz Jan szczególnie chętnie przebywał wśród więźniów i chorych, później mocno zaangażował się w posługę wśród młodzieży. Swoje pierwsze oratorium założył 12 października 1844 r. na Valdocco w Turynie. Tam pracował z trudną i biedną młodzieżą, pomagał w znalezieniu pracy, uczył i pomagał odzyskać równowagę duchową. Jan Bosko z roku na rok rozwijał swoją działalność na rzecz ubogiej młodzieży, otwierał nowe oratoria, wybudował dla swoich wychowanków kościół oraz kilka zakładów pracy. W tej posłudze pomagała mu matka, a także jego przyjaciel Józef Cafasso.

posługa kapłańska

rodzinasalezjańska

zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych dla dziewcząt (1872)

Pobożne Towarzystwo Św. Franciszka Salezego dla młodzieży męskiej -salezjanie (1859 )

rodziny zakonne jana bosko

Luidzi Orione

Luidzi Guanella

świętość po salezjańsku

Ludwik Versiglia Dominik Savio

Leonard Murialdo

Maria Dominika Mazzarello

Józef Cafasso

Kalikst Caravario

Grigio, pies Jana Bosko

Księdzu Bosko zdarzały się niebezpieczne sytuacje, ale z nich zawsze ratował go Grigio (Szarik) – pies znikąd. Sam święty nawet w swoich Wspomnieniach pisze, że nie wie, skąd wziął się ten pies. Pojawiał się zawsze w niebezpiecznych sytuacjach, był widziany także przez chłopców z oratorium. Janka traktował jak swojego pana. „Wiem tylko, że to zwierzę było dla mnie w najwyższym stopniu opatrznościowe w wielu niebezpieczeństwach, jakie mi groziły” - pisał. W 1872 roku baronowa Azelia Fassati zapytała ks. Bosko, co myśli o tym psie. Święty odpowiedział z uśmiechem: „Gdybym powiedział, że to anioł, wzbudziłoby to śmiech. Ale nie mogę też powiedzieć, by był to zwykły pies”. (Wspomnienia z oratorium)

W mistyce chrześcijańskiej bilokacja zaliczana jest do darów charyzmatycznych o charakterze nadprzyrodzonym. Osoby, które opisane są jako doświadczające bilokacji są w pełni świadome swojego przebywania w dwóch miejscach jednocześnie. Don Giuseppe Tomaselli opisał tę historię. 14 października 1878 roku ksiądz Bosko był w Turynie. Za to we Francji Adele Clement cierpiała, ponieważ jej dziecko zachorowało. Jej mąż - kupiec Clement w drodze do domu zaprosił na wóz zmęczonego księdza. Zabrał go ze sobą do domu. Adele opowiedziała mu o swoim synku, który był głuchy, niewidomy i niemy. Ksiądz poradził, by się modlić. Nie chciał im zdradzić jak się nazywa. Powiedział tylko, że za kilka lat jego nazwisko będzie wydrukowane w książkach. Po czym stwierdził, że czas na niego. Rodzice chcieli pójść za nim, ale zniknął. Pielęgniarka z pokoju obok natomiast poinformowała ich, że jakiś kapłan podszedł do dziecka, dotknął go i chłopczyk wyzdrowiał. Po siedmiu latach w ręce kupca i jego żona wpadła książka z portretem ks. Bosko. - To kapłan, który uzdrowił naszego syna! - zawołali.

bilokacja

Jan Bosko zmarł 31 stycznia 1888 roku. Jego zakon, działał wtedy bardzo prężnie, posiadał ponad 65 domów. Papież Pius XI beatyfikował go 2 czerwca 1929 roku, a kanonizował 1 kwietnia 1934 roku. W kościele wspomina się go 31 stycznia.

Wieczna nagroda

zagraj!

Z Panem Bogiem