Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Jak komunikować się z seniorami_full Version

Fajna Kultura

Created on January 24, 2022

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

START

Interaktywna prezentacjadla pracowników i pracowniczek instytucji kultury

Jak komunikować się z seniorami i seniorkami?

Kurs jest odpowiedzią na pytanie: jak lepiej komunikować się z seniorami i seniorkami w instytucjach kultury? Jesteś pracownikiem/ką instytucji kulturalnej, biblioteki, galerii? Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat dobrej komunikacji z osobą starszą i wprowadzić ją w życie? Ten kurs jest skierowany do Ciebie. Dobra komunikacja to jedna z dróg, które prowadzą do utrzymania seniora/seniorki w społeczeństwie i przeciwdziałają wykluczeniu. Potrzebna jest do stworzenia więzi, a przede wszystkim do zainteresowania ofertą kulturalną.

Po co właściwie ten kurs i do kogo jest skierowany?

Poznajmy się! Paulina Pielarz, Ewa Chrobok, Dorota Kucharczyk - to my - pomysłodawczynie i twórczynie interaktywnej prezentacji o komunikacji z seniorami i seniorkami. Jesteśmy pracowniczkami instytucji, animatorkami, działaczkami społecznymi. Pomysł na projekt o komunikacji zrodził się... w działaniu :) Zauważyłyśmy, że nie czujemy się pewnie w rozmowach z seniorami i seniorkami, którzy pojawiali się w naszych działaniach. Postanowiłyśmy nieco zgłębić temat, porozmawiać z seniorami/seniorkami i na bazie tych doświadczenia przygotować "pigułkę wiedzy" dla innych pracowników i pracowniczek instytucji kulturalnych w Polsce. Działamy w ramach ogólnopolskiego projektu „GENERATOR INNOWACJI. SIECI WSPARCIA 2” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego liderem jest PCG Polska Sp. z o.o., a partnerem Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" z Warszawy.

Kto za tym stoi?

Przez zmysły odbieramy świat. Z wiekiem ulegają one zmianie. To właśnie ich słabsze działanie najczęściej może powodować problemy w komunikacji. Kurs powstał na podstawie rozmów z seniorami i seniorkami, własnych doświadczeń, przeprowadzonych badań i dostępnych już źródeł wiedzy o osobach starszych. Zawiera treści merytoryczne oraz zadania.

Dlaczego poruszamy się ścieżką zmysłów?

W kursie znajdziesz 5 modułów. W każdym z nich przedstawiamy sposób percepcji świata przez seniora/kę za pomocą jednego ze zmysłów. Każdy moduł pokazuje perspektywę seniora/ki, możliwe rozwiązania w instytucji kultury oraz zadanie do wykonania.

Co znajdziesz w kursie?

Zaparz sobie kawę, herbatę, zorganizuj sobie jakieś przysmaki. Nie martw się - ten kurs nie będzie trwał 8 godzin :) Potrzebujesz około 90 minut. W każdej chwili możesz wrócić do dowolnego modułu. Ma to być dla Ciebie miły czas, dlatego zadbaj o komfortowe warunki. Przygotuj kartkę, długopis - przydadzą się nie tylko do notatek, ale i do rozwiązywania zadań, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Część materiałów to filmiki - przygotuj się na odtwarzanie dźwięku. Materiały filmowe dostępne są z napisami - korzystaj jeśli chcesz! Jeśli jesteś pracownikiem/pracowniczką instytucji kultury - możesz przejść ten kurs razem ze swoimi współpracownikami. Wymieniajcie się wiedzą, doświadczeniami na bieżąco! :)

Informacje techniczne

WĘCH

CZAS I PRZESTRZEŃ

DOTYK

SŁUCH

WZROK

WSTĘP

Spis treści

Co oznacza bycie seniorem/seniorką?

Poprawna odpowiedź pozwoli Ci przejść dalej :)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

"Z danych GUS wynika również, iż aktywny udział osób w wieku 60 lat lub więcej odnotowano w ramach działalności różnorodnych kół zainteresowań, klubów i sekcji w instytucjach kultury. Osoby starsze liczyły blisko ... tych stałych form działalności."

47%

70%

36%

Jak myślisz: ile % uczestników zajęć w instytucjach kultury to osoby w wieku 60+?

BRAWO!

To dobra odpowiedź :) Zapraszamy dalej po jeszcze więcej przydatnej wiedzy! :)

Zmysły a działania instytucji kultury

  • Dowiesz się, jak zmienia się z biegiem lat zmysł słuchu.
  • Poznasz aspekty związane ze słuchem osób starszych, o które należy zadbać w instytucji kultury.
  • Zaprojektujesz zmiany w swojej instytucji.

W TYM MODULE:

ZMYSŁ SŁUCHU

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

ZADANIE #1.A.

Zanim obejrzysz kolejny film - weź kartkę i coś do pisania. Podczas oglądania wypisz najważniejsze aspekty, na które zwrócili uwagę seniorzy i seniorki.

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

ZADANIE #1.B.

Spójrz na swoje notatki i zastanów się, które aspekty są zaopiekowane w Twojej instytucji? Które nie? Jak myślisz: czy podobne potrzeby mogą mieć osoby starsze w Twojej instytucji?

Jak poprawić naszą komunikację z seniorami i seniorkamina poziomie ZMYSŁU SŁUCHU?

#RozwiązaniaDlaInstytucji - zadbaj o to, by senior/ka Cię słyszał/a

zorientuj się, czy osobai okoliczności potrzebują głośniejszych wypowiedzi

mów wolno, znajdź odpowiedni rytm

dbaj o wyraźne mówienie - nie bój się pauz w rozmowie

podczas rozmowy bezpośredniej lub telefonicznej twórz przyjazny nastrój

UŚMIECH W GŁOSIE

NA PRZEKÓR MONOTONII

DOPASUJ TEMPO

DOPASUJ GŁOŚNOŚĆ

zmieniaj intonację głosu, zaznaczaj ważne aspekty głosem

DYKCJA = ZROZUMIENIE

Link

ZADANIE #2

Przeprowadź w swojej instytucji mini-audyt dotyczący komunikacji poprzez rozmowę. Zastanów się, co jest ok, a co możesz zmienić. Pomoże Ci w tym tabelka, którą możesz pobrać, klikając przycisk poniżej.

Link

Pobierz materiały!

To Twoja ściąga do jeszcze lepszych rozmów z seniorami i seniorkami!

  • Dowiesz się, jakie znaczenie ma zmysł węchu.
  • Sprawdzisz, jak zapachy wpływają na odbiór miejsc.
  • Poznasz aspekty związane ze zmysłem węchu osób starszych,
o które należy zadbać w instytucji kultury.
  • Zaprojektujesz zmiany w swojej instytucji.

W TYM MODULE:

ZMYSŁ WĘCHU

ZADANIE #3

Pomyśl o miejscu, w którym lubisz przebywać. Może to Twój dom? Miejsce pracy? Ulubione kino? A może kawiarnia gdzieś zagranicą? Jak pachnie to miejsce? Czym charakteryzuje się jego zapach? Spróbuj opisać je jak najbardziej szczegółowo: jakie nuty zapachowe wyczuwasz, z czym Ci się kojarzy, jakie jest natężenie zapachu itd.

Więcej

KOMENTARZ DO ZADANIA #3

Często nie zdajemy sobie sprawy,jak bardzo węch oddziałuje na nasz odbiór miejsca.Według badań realizowanych przez specjalistów aromamarketingu (tak, istnieją!) słodkie zapachy obecne w pomieszczeniach sprawiają, że ludzie są dla siebie życzliwsi, bardziej uprzejmi. To one budują też dobre wspomnienia. Przyjrzyj się swojej liście i opisanym zapachom. Jest słodko? :)

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

Jak poprawić naszą komunikację z seniorami i seniorkamina poziomie ZMYSŁU WĘCHU?

#RozwiązaniaDlaInstytucji

Link

ZADANIE #4

Przespaceruj się po pokojach, salach, w których odbywają się zajęcia dla seniorów i seniorek, w których znajduje się kasa lub punkt informacyjny instytucji. Czym pachną pomieszczenia? Oceń, według załączonej tabeli, emocje związane z zapachami. Warto zebrać kilka osób i porównać doznania zapachowe w poszczególnych pomieszczeniach :)

  • Dowiesz się, jak wiele informacji odbieranych jest przez wzrok.
  • Poznasz największe bolączki seniorów i seniorek w kwestii plakatów, ulotek i innych drukowanych materiałów informacyjnych.
  • Otrzymasz konkretne wskazówki do wprowadzenia zmian
w graficznych informacjach Twojej instytucji.

W TYM MODULE:

ZMYSŁ WZROKU

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

ZADANIE #6

ZADANIE #5

Spróbuj doświadczyć tego, jak widzą osoby starsze. Weź dwie książki - ustaw je tak, by pomiędzy nimi umieścić swoją twarz. Widzenie "kątem oka" staje się niemożliwe! Weź książkę, gazetę - wejdź do ciemnego pokoju, w którym jedynym źródłem światła jest świeczka. Jak długo twój wzrok będzie przystosowywał się do warunków? Czy czytanie w takich warunkach jest dla Ciebie komfortowe?

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

Jak poprawić naszą komunikację z seniorami i seniorkami na poziomie ZMYSŁU WZROKU?

#RozwiązaniaDlaInstytucji

ZADANIE #7

Wiesz już, jakie są najważniejsze aspekty związane z wizualnymi materiałami informacyjnymi. A więc do dzieła! Otwórz program graficzny lub weź kartkę i ołówek - zaprojektuj plakat/ulotkę przyjazny seniorom i seniorkom!

Link

Pobierz materiały!

To Twoja ściąga do jeszcze lepszych materiałów informacyjnych!

  • Dowiesz się, jakie znaczenie dla komunikacji ma zmysł dotyku.
  • Sprawdzisz, w jakich sytuacjach mogą się pojawić aspekty związane z dotykiem i na co się przygotować.
  • Zaprojektujesz zmiany w swojej instytucji.

W TYM MODULE:

ZMYSŁ DOTYKU

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

Link

ZADANIE #8

W komunikacji niewerbalnej mamy do czynienia z różnymi rodzajami przestrzeni interpersonalnej. Wyróżnia się dystans intymny, personalny, społeczny i publiczny. Czy wiesz, jakie są Twoje granice dotyku i bycia w przestrzeni z innymi osobami? Pobierz kartę pracy, dzięki której zmierzysz swoje granice :)

Jak poprawić naszą komunikację z seniorami i seniorkami na poziomie ZMYSŁU DOTYKU?

#RozwiązaniaDlaInstytucji

  • Dowiesz się, jakie seniorzy i seniorki odbierają czas oraz przestrzeń.
  • Poznasz rozwiązania dotyczące czasu i przestrzeni, które mogą uczynić Twoją instytucję bardziej przyjazną seniorom i seniorkom.

W TYM MODULE:

CZAS I PRZESTRZEŃ

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

#PerspektywaSeniorów #PerspektywaSeniorek

#RozwiązaniaDlaInstytucji

ZADANIE FINAŁOWE #9

Masz już wiedzę o tym, jak wraz z wiekiem zmieniają się zmysły. Dostałeś/dostałaś podpowiedzi, o co może zadbać instytucja kultury, by być bardziej przyjazną dla starszych osób. Czas na wprowadzenie zmian! Zapisz na kartce 3 rzeczy, które realnie możesz zmienić w swojej instytucji, by była ona bardziej przyjazna seniorom i seniorkom :)

ZACZYNAM QUIZ

Za Tobą spora dawka wiedzy i zadań! Na koniec tej edukacyjnej przygody mamy dla Ciebie quiz. To 10 pytań - nie mamy wątpliwości, że będzie to dla Ciebie przysłowiowa "pestka". :) Test zajmie Ci około 5 minut. Przy każdym pytaniu wybierz poprawną odpowiedź. Jeśli będzie DOBRA - przeniesie Cię do następnego pytania. Jeśli będzie NIEPOPRAWNA - pojawi się komunikat na czerwonym tle. Gotowy? Gotowa? Do dzieła!

Sprawdź zdobytą wiedzę!

Będę mówić powoli, głośno, upewnię się czy się rozumiemy

Kilka razy powtórzę informację o cenie biletu

Zapiszę wszystkie informacje o filmie na dodatkowej kartce

smak

wzrok

Mam pewne utrudnienie w postaci utraty słuchu w jednym uchu. Mam aparat słuchowy, ale nie noszę go często. Istota w tym, że czasem jak nie mam założonego tego urządzenia, to nie wiem czy dana osoba dobrze mnie słyszy. Czuję się niezrozumiany, jak chce coś załatwić. Pan Ryszard, 88 lat

Pan Ryszard kupuje w kasie kina bilet na film. O czym pamiętać w trakcie spotkania z seniorem?

Odeślę do bezpośredniego organizatora wydarzenia

Przekażę ulotkę organizowanym wydarzeniu

Jak się zachować, by zadbać o seniora/seniorkę i uniknąć takich sytuacji?

Raz zrezygnowałam z udziału w kameralnym spotkaniu poetyckim. Spóźniłam się, bo dojeżdzałam do innego miasta i nie wiedziałam do jakiej sali się udać. Zapytałam pracownika, który krótko powiedział, że takie spotkania zazwyczaj odbywają się w sali literackiej. Znalazłam salę. Nikogo w niej nie było. Było mi głupio zapytać ponownie. Zdenerwowana wyszłam z budynku. Nigdy już nie odwiedziłam tego miejsca. Pani Genowefa, 80 lat

Odesłać do strony internetowej, żeby doczytała najnowsze informacje o spotkaniu.

Zaprowadzę seniora/kę do sali zajęć

Nic nie zmienię - uczestnik ma się dostosować

Przekażę informację o zajęciach dużo wcześniej

Zaproponuję zabranie ze sobą wnuków na zajęcia

Przyszłabym dziś na zajęcia z aktorstwa, ale obiecałam tydzień temu córce zająć się wnukami. Maluchy są kochane, ale bardzo absorbujące.

Jesteśmy już dziadkami i żona często zajmuje się wnukami. Ja jeszcze pomagam synowi w jego firmie i często wyjeżdżam. Wspieram żonę jak tylko mogę w rozwoju jej pasji - aktorstwie. Nie zawsze jednak mogę być w domu i pomóc jej przy wnukach, szczególnie jeśli jakaś jej próba wypada z dnia na dzień. Żona opuszcza wtedy zajęcia z koła aktorskiego.

Co zrobić, by w przyszłości senior/seniorka mógł/mogła skorzystać z zajęć?

Poproszę instruktora o przygotowanie drukowanych instrukcji

Nic nie powiem - zajęcia to odpowiedzialność instruktora

Zaproponuję podejście do każdego uczestnika i upewnienie się czy nie ma pytań

Dbam o ciszę na zajęciach, tak żeby każdy mógł się skupić na wykonaniu pracy.

Podchodzę do każdego uczestnika warsztatów, rozmawiam i pomagam w razie potrzeby.

Chodzę na warsztaty rękodzielnicze, namówiła mnie sąsiadka. Nie ma nudy i mogę się czegoś nowego nauczyć. Niestety coraz słabiej słyszę. Jeśli jestem wśród "swoich", to mniej się wstydzę poprosić instruktora, żeby jeszcze raz pokazał, jak wykonać jakąś rzecz. Pani Małgorzta, 73 lat

Co możesz doradzić instruktorowi, wiedząc o takiej potrzebie seniora/seniorki?

Pytam panią Irenę, czy mogę jej towarzyszyć przy wchodzeniu i pomagam jeśli jest potrzeba.

Pani Irena potrzebuje pomocy! Od razu chwytam ją pod rękę i pomagam wejść.

Oceniam, że pani Irena sobie poradzi skoro przyszła tu sama.

Chodzę o lasce, ale radzę sobie. Nie mam problemu z wchodzeniem po schodach, jeśli muszę gdzieś się dostać. Czasem potrzebna pomoc, ale nie zawsze z niej korzystam. Pani Irena, 69 lat

Pani Irena chce obejrzeć wystawę w muzeum.Wystawa znajduje się na drugim piętrze budynku. Niestety winda nie działa. Co robisz?

NIE!

TAK!

Zapisałem się raz na kurs komputerowy. Okazało się, że był to kurs organizowany dla dorosłych, ale niekoniecznie seniorów. Nikt mnie nie wyprosił, ale potrzebowałem więcej czasu, żeby zrozumieć podstawowe rzeczy i niczego za bardzo się nie nauczyłem. Dopiero syn pokazał mi w domu co i jak. Pan Henryk, 71 lat

Czy istnieje potrzeba informowania do jakiej grupy odbiorców są organizowane spotkania, kursy, warsztaty?

Dzwonię do seniorów i seniorek - kto wie, dla kogo to interesujące?

Dzwonię tylko do seniorów - ich trzeba przekonywać...

Szydełkowanie? To zajęcie tylko dla pań!

Uwielbiam haft i rękodzieło. Dobrze czuję się, jak mam do kogo buzię otworzyć i miło spędzić czas.

W wolnym czasie majsterkuje, jeżdżę na rowerze. Z żoną często mamy gości - to rodzina odwiedza, a to grillujemy z sąsiadami. Żona też ma swoje zainteresowania. Chodzimy co jakiś czas do kina.

W instytucji organizowane są zajęcia dla osób starszych z szydełkowania. Masz kontakty telefoniczny zarówno do seniorek, jak i seniorów. Do kogo zdecydujesz się zadzwonić z zaproszeniem na zajęcia?

Która czcionka będzie najbardziej czytelna?

Która czcionka będzie najbardziej czytelna?

Która czcionka będzie najbardziej czytelna?

Dużo czytam. Zdarza się, że i lupa potrzebna, ale to nic. Różna literatura. Chodzę do Biblioteki co kilka dni. Po prostu mówię bibliotekarkom jaki rodzaj książki chciałabym przeczytać np. kryminał i proszę o polecenie konkretnego tytułu. Pani Zofia, 68 lat

Zanim pani Zofia wypożyczy książkę wertuje jej strony i sprawdza. Jak myślisz, która z poniższych czcionek będzie najbardziej czytelna dla Pani Zofii?

Bardzo rozbudowana oferta zajęć

Komunikatywni i chętni do pomocy pracownicy

Nowocześnie zaprojektowane wnętrze

Lubię rozmawiać i żartować. Przynajmniej raz w tygodniu „stroję się” i idę do Galerii. Często wychodzę sama, a tam można też pogadać. Jednak ten kontakt z drugim człowiekiem jest ważny, zwłaszcza gdy tak jak ja nie ma się rodziny w mieście. Pani Eugenia, 73 lata

Co spośród wymienionych niżej aspektów ma największe znaczenie dla seniora/seniorki, który odwiedza instytucję kultury?

10

Wieszanie plakatów i roznoszenie ulotek

Użycie wszystkich dostępnych dróg komunikacji

Bezpośrednie dzwonienie do seniorów i seniorek

Córka przekazuje mi informacje o ciekawych wydarzeniach. Sama korzystam też z telefonu.

Żona zawsze wyszukuje informacje w Internecie. Ja raczej zwracam uwagę na plakaty i czytam ulotki.

Gazety lokalne są dla mnie najlepszym źródłem wiedzy o tym co się dzieje.

Publikacja wydarzeń w Internecie

Wszystkiego dowiaduję się osobiście udając się do instytucji.

Jaka jest najskuteczniejsza droga docierania do seniorów i seniorek z ofertą kulturalną?

DALEJ

BRAWO!

Dobrze odpowiedziałeś/odpowiedziałaś na wszystkie pytania :)

fajnakultura@gmail.com

https://bit.ly/kurs_seniorzy_kultura

Mamy nadzieję, że ta interaktywna prezentacja, będzie dla Ciebie wsparciem w komunikacji z seniorami i seniorkami. Podaj linka do tych materiałów kolejnym osobom! Możesz iść też krok dalej - zorganizuj szkolenie, w którym teoria o komunikacji spotka się z doświadczeniem! Scenariusz warsztatu do pobrania na kolejnym slajdzie. :) Jeśli masz pytania dotyczące kursu lub szkolenia, chcesz dać nam informację zwrotną - ślij wiadomość na adres:

Dzięki!

Link

Pobierz scenariusz szkolenia

Przygotowałyśmy scenariusz szkolenia o komunikacji z seniorami i seniorkami tak, byś mógł/mogła doświadczyć niektórych barier, z którymi spotykają się osoby starsze. To prawdziwe ćwiczenie empatii i wrażliwości. :) To, co trzeba zrobić, by szkolenie mogło się odbyć to

  • zebranie grupy,
  • znalezienie trenera - kogoś, kto poprowadzi warsztat,
  • ustalenie miejsca i terminu,
  • przygotowanie materiałów.
Treść scenariusza jest dostępna za darmo! Pobierzesz ją klikając w link poniżej.

POWODZENIA!

Link

Potrzebujesz transkryptu kursu? Możesz pobrać go poniżej:

https://docplayer.pl/216169062-Seniorzy-zalezni-uzyteczne-rozwiazania-dla-kadr-kultury.html // dostęp: 27.02.2022

http://www.pfos.org.pl/niedosluch/niedosluch-u-seniora/ // dostęp: 27.02.2022

Źródła informacji

http://www.aps.edu.pl/media/2394992/sluch_seniora_2020-e-book-popr-isbn-red.pdf // dostęp: 27.02.2022

Badania własne wśród seniorów, prowadzone od lipca 2021 do lutego 2022. I część we współpracy z dr Bartłomiejem Lisem

http://www.zrozumiecstarosc.pl // dostęp: 27.02.2022

https://das.mpips.gov.pl/source/2020/Informacja%20za%202019%20r.%2027.10.2020%20r..pdf // dostęp: 27.02.2022

05

01

04

02

06

03

Spróbuj jeszcze raz!

Poszukaj lepszej odpowiedzi :)

Spróbuj jeszcze raz!

To nie jest dobry kierunek!