Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Floare albastră

Tatiana Movileanu

Created on January 17, 2022

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Proiect didacticLimba și literatura românăclasa a XI-a Profesor: Movileanu Tatiana, profesoară de limba și literatura română, grad didactic I Liceul Teoretic „M.Bârcă”, c.Mileștii Mici

Disciplina:limba și literatura românăClasa: a xi-a Subiectul lecției: Vizionarism, genialitate, cosmicitate în poezia „Floare albastră” de m. eminescu Unitatea de învățare: Romantismul Tipul lecției: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor Competență: 3.Lectura și interpretarea textelor literare și de graniță, demonstrând gândire critică și atașament față de valorile naționale și general-umane. Unități de competențe: 3.1.Lectura textelor din diferite curente literare. 3.3. Comentarea specificului textelor literare și de graniță din diferite curente literare.

" a

Obiective

  • O1 – să citească texte literare reprezentative curentului literar romantismul, exprimându-și starea postlectorală;
  • O2 – să observe specificul textului eminescian;
  • O3 - să comenteze semnificația titlului în baza reperelor date;
  • O4 - să comenteze ideile ce se desprind din text;
  • O5 - să-și exprime liber, argumentat, expresiv, coerent opiniile;
  • O6 -să manifeste interes pentru limba și literatura română.

Strategii didactice: Metode și procedee: Conversație euristică, Expunere, Proiectul, Harta conceptuală, Imagine, Graficul T, Asaltul de idei, Comentariul literar, Brainstorming, test. Mijloace didactice: prezentare https://app.genial.ly , manual, tabla https://ru.padlet.com, https://jamboard.google.com , caietul de notițe. Forme de organizare a activității: activitate individuală, activitate frontală, în grup. Referințe bibliografice: 1. Curriculum școlar pentru disciplina Limba și literatura română. Clasele a X-a – a XII-a.- Chișinău, 2020. 2. Cristei T., Cosovan O., Cartealeanu T., Ghicov A. Limba și literatura română, manual pentru clasa a XI-a. Cartdidact, Chișinău; 2014. 3. Internet, https://app.genial.ly , https://ru.padlet.com , https://jamboard.google.com , https://www.youtube.com/watch?v=5XmAMxbgsfo, http://educatieinteractiva.md/applications .

Evaluare formativă

Orală

Scrisă

Cartea de vizită a poezieiCompletarea tabelului Test în scris

Răspunsuri oraleComentariu oral Apreciere verbală Evaluare reciprocă

Audiați melodia. Ce sentimente v-a trezit?Ce idee ați desprins?

Evocare

...miercureo, ah, floare–Adolescenţă visătoare?! „Steaua de vineri”

Ce semnifică pentru voi florile?

 Citiți și identificați semnificația pe care o au florile în următoarele secvențe:

Dorința

Atât de fragedă...

Atât de fragedă, te-asemeni Cu floarea albă de cireş, Şi ca un înger dintre oameni În calea vieţii mele ieşi.

Adormind de armoniaCodrului bătut de gânduri, Flori de tei deasupra noastră Or să cadă rânduri-rânduri.

Flori albastre

FLOAREA-DE-NU-MĂ-UITA

CICOAREA

Subiectul lecției

vizionarism, genialitate, cosmicitate În „Floare albastră” de Mihai Eminescu

Obiective

La această lecție ne propunem:

  • O1 – să citim texte literare reprezentative curentului literar romantismul, exprimându-ne starea postlectorală;
  • O2- să observăm specificul textului eminescian;
  • O3 - să comentăm semnificația titlului;
  • O4 - să comentăm ideile ce se desprind din text;
  • O5 -să manifestăm interes pentru limba și litertura română.

Etapele lecției

Verificarea temei de acasă. Cercetare

În baza informației studiate individual, elaborați cartea de vizită a poeziei „Floare albastră” de M. Eminescu

Realizarea sensului

Etapele lecției

„Floare albastră” e prima capodoperă eminesciană și este, de asemenea, etimologic, un cap de operă”

Vladimir Streinu

Audiați poezia „Floare albastră”!

 Redați printr-o imagine starea postlectorală și explicați-vă alegerea. Ce melodie ați propune pentru această poezie?

2022-Anul cultural Eugen Doga.

Interpreti Ana Cernicova, Dumitru MîțuCompozitor: Eugen Doga

Sarcină

Care este principiul pe care e construită Poezia? Câte voci distingem în poezie?

Structura duală a poeziei

Explicația profesorului

Vocea feminină

Vocea masculină

Omul de geniu, incapabil să fie fericit și să fericească pe cineva, aspirând spre o dragoste absolutăSe refugiază în lumea cunoașterii Meditează pe tema trecerii iubirii (strofa a IV-a) și o proiectează în ideal (XIII-XV) Gravă, proiectând propria suferință în universalitate. Abstract Detașare apolinică

Omul comun, intuitiv, prețuind clipa de iubire,Trăiește clipa de fericire cu intensitate, Rostește reproșul în strofele 1-3 și îndemnul (strofele 5-12) Este vie, caldă, naturală prin limbajul ei cu elemente naturale Concret Trăire dionisiacă

Detașare apolinică

trăire dionisiacă

gândire senină, contemplare, detașare, rațiune

extaz, instinct, dezlănțuire

Comentați ultima strofă. Ce stare de spirit se desprinde? „totuși/totul este trist în lume”

Identificați strofele ce prezintă învitația la dragoste și comparați-le cu alte versuri din creația eminesciană, relevând similitudini sau diferențe.

Test

Răspundeți la întrebările propuse

Reflecție

Completați tabelul

Temă pentru acasă

Vizionați lecția și identificați motivele și figurile de stil din poezie. Comentați 5 dintre ele.

Mulțumesc!