Torby foliowe
Kasia
Created on January 11, 2022
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
ARTICLES
Presentation
AGRICULTURE DATA
Presentation
THE OCEAN'S DEPTHS
Presentation
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
LAYOUT ORGANIZATION
Presentation
TALK ABOUT DYS TEACHER-TEACHER
Presentation
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
Transcript
23 stycznia - Dzień bez opakowań foliowych
Proces produkcji i utylizacji toreb foliowych
Torby i woreczki na zakupy są zazwyczaj wykonane ze zgrzanej folii z tworzywa sztucznego. Tworzywa te nie są rozpuszczalne w wodzie ani rozkładane przez bakterie, zwierzęta czy rośliny. Poza tym wytwarza się je w dużej mierze z ropy naftowej, której zasoby – jak powszechnie wiadomo – są mocno ograniczone, a proces ich produkcji pochłania ogromne pokłady energii. Jeżeli dołoży się do tego marnotrawstwo człowieka, polegające na jednorazowym wykorzystaniu reklamówek, to okazuje się, że bilans ekologiczny plastikowych i foliowych toreb oraz woreczków na zakupy jest bardzo niekorzystny.
Z czego się je robi?
Woreczki, foliowe torebki, reklamówki...
Kumulują w ziemi toksyczne chemikalia w tym związki rakotwórcze, powodują śmierć w wyniku uduszenia tysięcy zwierząt , głównie ssaków morskich, zatykają kanalizację deszczową , powodując zalewanie ulic, rozkładają się one w ziemi nawet ok.100 lat , do ich produkcji zużywa się ogromnej ilości energii , emitowany jest CO2 .
Negatywny wpływ toreb foliowych na środowisko:
Folie wykonuje się z granulatu tworzywa sztucznego. Można zrobić to dwoma sposobami: metodą rozdmuchu oraz wylewu. Rozdmuch jest tańszy i pozwala otrzymać mocną, wytrzymałą folię. Z kolei metodą wylewu produkuje się folie bardzo elastyczne i odporne na zerwanie.
Metody produkcji
Wykonanie torebek
Ostatnim etapem produkcji jest wykonanie torebek. Folię w tym celu przycina się, formuje i zgrzewa.
Recycling w wyspecjalizowanych zakładach- reklamówki, torby foliowe
Proces techniczny recyklingu odpadów foliowych pozwala na otrzymanie materiału o przeznaczeniu pierwotnym tj. regranulatu, który jest używany do produkcji folii. Regranulat trafia do wytłaczarki foliowej, pod wpływem wysokiej temperatury i powietrza powstaje folia
Tworzenie nowej folii
Przesegregowane odpady foliowe trafiają do specjalnej maszyny – młynka, gdzie są mielone i powstaje aglomerat. Aglomerat jest poddawany procesie regranulacji w wyniku którego powstaje regranulat
Rodzai folii polietylenowej jest kilka LD, HD, MD, PP. Przeszkoleni pracownicy sortują folie, segregują na bezbarwne, kolor, czarne.
Mielenie materiału
Sortowanie na typy folii
ZMIEŃMY NASZE NAWYKI!!!
SEGREGUJMY TOREBKI FOLIOWE
OGRANICZMY UŻYWANIE FOLIÓWEK
UŻYWAJMY WIELOKROTNIE REKLAMÓWEK
ZMIEŃMY FOLIÓWKĘ NA TORBĘ NATURALNĄ
URATUJ ZIEMIĘ!
DZIĘKUJEMY!