Geografia- Gospodarowanie w Strefie Sahelu
Pola Waszuk
Created on January 4, 2022
More creations to inspire you
RUGBY WORLD CUP 2019
Horizontal infographics
GRETA THUNBERG
Horizontal infographics
FIRE FIGHTER
Horizontal infographics
VIOLA DAVIS
Horizontal infographics
LOGOS
Horizontal infographics
ZODIAC SUN SIGNS AND WHAT THEY MEAN
Horizontal infographics
ALEX MORGAN
Horizontal infographics
Transcript
Mapa
Położenie Sahelu względem świata
Data
Video
Link
TRAVEL Nori grape silver beet broccoli kombu beet greens fava bean potato quandong celery. Bunya nuts black-eyed pea prairie turnip leek lentil turnip greens parsnip. Sea lettuce lettuce water chestnut eggplant winter purslane fennel azuki bean earthnut pea sierra leone bologi leek soko chicory celtuce parsley jícama salsify.
Czym jest Sahel?
Na południe od Sahary rozciąga się równoleżnikowy pas terenu niebędący ani pustynią, ani typową sawanną. W tym obszarze suma opadu rocznego wynosi ok. 200‑500 mm, co przy bardzo wysokiej temperaturze powietrza w ciągu całego roku umożliwia rozwój jedynie różnych gatunków traw, krzaczastych zarośli i gdzieniegdzie drzew.
Ciekawostka: Termin Sahel wywodzi się z języka arabskiego, w którym oznacza 'brzeg, krawędź, pas graniczny'. Nazwę tę po raz pierwszy w 1900 roku użyto na oznaczenie regionu półsuchego leżącego na południe od Sahary.
Podstawową formę w strefie gospodarowania Sahelu stanowi nomadyzm, czyli pasterstwo koczownicze. Ludzie przenoszą się wraz ze zwierzętami w celu wypasania ich. Uboga roślinność i uzależnienie od zmiennych warunków atmosferycznych nie pozwala na długotrwałe wypasanie zwierzyny na tym obrzasze.
Co można wypasać w okolicy Sahelu?
Pustynnienie Sahelu
Proces pustynnienia przebiega etapami i współwinny jest mu człowiek. Teren Sahelu naturalnie chroniony przed pustynnieniem przez zadrzewienia jest karczowany. Uzyskane obszary przeznacza się pod uprawę i hodowlę i nadmiernie eksploatuje. Ponadto hodowane przez Nomadów było Zebu, które cechuje się specyficznym sposobem żywienia – wyjada trawę razem z korzeniami. Prowadzi to do odkrycia gleby i usunięcia jej osłony przed erozją. Wiatr wywiewa glebę, a od strony Sahary nasuwa się piach. Teren zamienia się w pustynię. Procesowi sprzyja także postępujące ocieplenie klimatu.
Ludność Sahelu i jego nadzieja
Obecnie na Sahelu ludność zaczyna wieść osiadły tryb życia. Nie ma jednak wystarczających surowców, by sprostować potrzebom mieszkańców. Żeby produkować więcej żywności, zwiększa się powierzchnię upraw kosztem żyznych pastwisk , Natomiast powiększanie pastwisk powoduje coraz intensywniejsze wykorzystanie naturalnej roślinności. Sposobem na poprawę sytuacji gospodarczej Sahelu jest budowa głębokich studni, umożliwiających dostęp do wody dla ludności, zwierząt oraz upraw. Kosztowne inwestycje w studnie są współfinansowane przez zwalczające problem głodu organizacje humanitarne.
- https://zpe.gov.pl/a/afryka---formy-gospodarowania-w-strefie-sahelu/Dnw2lNCSt
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Sahel_(region_geograficzny)
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Sahel;3971106.html
- Podręcznik "Planeta Nowa" kl. VIII do geografii z wydawnictwa Nowa Era.
Źródła
Pola Waszuk VIIIE