Full screen

Share

Show pages

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

MUZYCZNOŚĆ LITERATURY

Paweł Domzalski

Created on December 17, 2021

MUZYCZNOŚĆ LITERATURY

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

TUWIM, GAŁCZYŃSKI, STAFF

MUZYCZNOŚĆ LITERATURY

Jakie utwory śpiewane najbardziej zapadają w pamięć? Jaką rolę odgrywa w nich melodia, a jaką- tekst?

POROZMAWIAJMY

Przełom XIX i XX w. to okres rozwoju kabaretów i kawiarni. Odbywały się tam występy rewiowe i taneczne przyciągające masową publiczność. Ważną rolę w repertuarze odgrywała piosenka. Forma ta, dotąd kojarzona przede wszystkim z kulturą ludową, szybko stała się nie tylko źródłem rozrywki, lecz także środkiem kształtowania opinii publicznej (np. piosenka satyryczna). W dwudziestoleciu międzywojennym sławę zyskały takie kabarety jak Qui Pro Quo, Czarny Kot czy Morskie Oko, a wykonywane w nich piosenki miały wpływ na ówczesną poezję, która stała się szczególnie wyczulona na melodyczność i rytmiczność.

WPROWADZENIE

Stosowanie w poezji form i technik muzycznych, czyli uwzględnianie obecności kompozycji muzycznej w utworze literackim.

Pisanie o muzyce, wymienianie w utworze na przykład tytułów, gatunków, postaci związanych z muzyką;

Jest widoczna w warstwie brzmieniowej tekstu dzięki zastosowaniu elementów prozodycznych (np. akcent, intonacja), różnego rodzaju zabiegów udźwięczniających wypowiedź (np. onomatopeja, instrumentacja głoskowa), rytmizujących (np. wersyfikacja, rym);

MUZYCZNOŚĆ LITERATURY MOŻNA ROZUMIEĆ NA TRZY SPOSOBY:

JULIAN TUWIM "SCHERZO"

Po jego teksty sięgali przed wojną Mieczysław Fogg czy Hanka Ordonówna. Później wykonywali je piosenkarze kojarzeni z nurtem poezji śpiewanej jak Ewa Demarczyk czy Marek Grechuta, ale też muzycy z głównego nurtu, jak choćby Czesław Niemen - ostatnio coraz częściej muzycy rockowi, punkowi a nawet hip-hopowi. Co jest takiego w Tuwimie, że z jego wierszy naturalnie powstają genialne piosenki?

1894-1953

SYLWETKA TWÓRCZA

SCHERZO

K.I. GAŁCZYŃSKI "MELODIA"

1905-1953

23 stycznia 1905 roku w domu przy ulicy Mazowieckiej 11 przychodzi na świat pierworodny syn Konstantego Gałczyńskiego i Wandy Cecylii z Łopuszyńskich. Otrzymuje imiona Konstanty Ildefons. Ojciec przyszłego poety jest technikiem kolejowym. Matka — reprezentuje warszawskie mieszczaństwo. Babka K.I., Marianna Amelia z Paszkowskich, była właścicielką kilku kamienic oraz popularnych wówczas restauracji „U Wróbla”.

SYLWETKA TWÓRCZA

MELODIA

LEOPOLD STAFF "NOKTURN"

Leopold Staff urodził się 14 XI 1878 r. we Lwowie, w rodzinie mieszczańskiej pochodzenia czesko–niemieckiego. W swoim rodzinnym mieście ukończył V Gimnazjum Klasyczne. Po zdaniu egzaminu dojrzałości studiował prawo oraz romanistykę i filozofię na Uniwersytecie Lwowskim. Należał wtedy do Kółka Literackiego Czytelni Akademickiej, które gromadziło młodzież o zainteresowaniach literackich. Poznał w nim przyszłego dziennikarza i krytyka literackiego Ostapa Ortwina, który odegrał silną inspirującą rolę w twórczości Staffa.

1878-1957

SYLWETKA TWÓRCZA

NOKTURN

W jaki sposób kompozycja tekstów poetyckich podkreśla ich muzyczność?

Jaką funkcję w tworzeniu nastroju pełni muzyczność wierszy?

Określ, jak odniesienia do muzyki zawarte w tytułach wierszy wpływają na ich interpretację.

PODSUMUJMY...

DO ZOBACZENIA!

Next page

genially options