Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Prezentacja o Chinach

Chiny są jednym z najgęściej zaludnionych krajów na świecie, liczącym prawie 1,4 miliarda ludzi. Duży kraj o powierzchni 9,6 milionów kilometrów kwadratowych sąsiaduje z 14 państwami.Stolicą Chin jest Pekin.Chiny zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem wielkości powierzchni (po Rosji i Kanadzie.Około 3/4 terytoruim Chin zajmują tereny położone powyżej 900m n.p.m.

ludność i powierzchnia w chinach

Search

Osobne odcinki muru budowane były przez poszczególne państewka feudalne. Połączenie budowli w jeden zespół, służący do obrony przed koczowniczymi plemionami mongolskimi i strzegący biegnącego w pobliżu Jedwabnego Szlaku, nastąpiło w czasie panowania pierwszego cesarza z dynastii Cin (Qin) Szy Huang-ti (221-210 p.n.e.).

Wielki Mur Chiński jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Służył on jako wał obronny przed obcymi plemionami koczowników, które chciały wtargnąć do Chin.

wielki mur chiński

Terakotowa armia to największy zbiór figur ludzi naturalnej wielkości na świecie. Glinianych figur jest ponad 8100 i co jakiś czas odkrywane są nowe. Pomysłodawcą stworzenia terakotowej armii był oczywiście pierwszy cesarz Chin - Qin Shi Huang.

W Chinach żyje aż 56 różnych grup etnicznych. Największą grupą jest Han - stanowi aż 91% całej populacji. Każda z pozostałych grup posiada własną, odrębną kulturę, a niektóre osobny język i pismo.

Łączna długość Wielkiego Muru Chińskiego wynosi 6,259 km Pierwsze fragmenty muru zostały wzniesione już w III wieku p.n.e. Miała to być zarówno zapora przeciw najeźdźcom jak i symbol potęgi pierwszego cesarza Chin.

Jeden z najniżej położonych punktów na Ziemi również znajdziemy w Chinach. Jest to Kotlina Turfańska, której dno leży na głębokości -154 m p.p.m. Kotlina Turfańska położona jest w zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Sinciang.

Nazwa "Chiny" najprawdopodobniej wzieła się od dynastii Qin ("czin"). Pierwszym cesarzem był Qin Shi Huang, który żył w latach 260-210 p.n.e. Zjednoczył on Chiny w roku 221 p.n.e. a okres dynastyczny w Chinach trwał nieprzerwanie aż do 1912.

Ciekawostki o Chinach

Pierwszy mechaniczny zegar wynaleziono w Chinach pomiędzy 1088 a 1092 rokiem naszej ery. Zbudowany został przez Su Songa, jednego z obywateli. Urządzenie precyzyjnie wskazywało pory dnia oraz pozwalało śledzić na niebie gwiazdozbiory dzięki czemu można było precyzyjnie stawiać horoskopy.

Wojownicy wu shu,chińskiej sztuki walki znanej w Europie pod nazwą kung-fu dbają nie tylko o kondycję fizyczną.Ważny jest też dla nich rozwój intelektualny oraz kształcenie postawy etycznej.

pismo Chińskie składa sie z około 50tyś.znaków,jednak do porozumiewania się za jego pomocą wystarczy opanownie około 6tys.

taniec smoka-jeden z obrzędów obchodzonego w Chinach na początku lata Święta Smoka-wykonuje około 60 tanczerzy.Kierują oni ruchami potwora zbudowanego z bambusa i kolorowego papieru.

Search

Rolnictwo Chin

Poziom technologiczny chińskiego rolnictwa nie jest wysoki, mimo znacznego postępu w zakresie mechanizacji, rozbudowy systemów irygacyjnych i zużycia nawozów sztucznych. Grunty orne zajmują tylko około 10% kraju a łąki i pastwiska 42%. Połowa gruntów ornych jest sztucznie nawadniana (głównie w dorzeczu Jangcy i Huang He). Rozpowszechniony jest system uprawy tarasowej, głównie w Górach Południowochińskich. Podstawą rolnictwa w Chinach jest produkcja roślinna. Największy udział w strukturze upraw zajmują rośliny żywieniowe (około 90% zasiewów). Najważniejszą uprawą, w której zasiewach Chiny zajmują 1. miejsce, jest ryż. Uprawiany jest od tysiącleci, głównie na południe od rzeki Huai He i gór Qin Ling. W południowo-wschodniej części Chin 2-3 zbiory ryżu rocznie. Nizina Chińska i północno-wschodnie Chiny są natomiast głównymi ośrodkami uprawy pszenicy (1. miejsce w zbiorach światowych), kukurydzy (2. miejsce po USA), jęczmienia, prosa i gaoliangu. Plony zbóż, głównie dzięki dużemu nakładowi pracy są średnie i osiągają 43 q z ha.

Search

Najważniejszą uprawą przemysłową jest bawełna (1. miejsce w zbiorach światowych), uprawiana głównie na Nizinie Chińskiej. Nową uprawianą rośliną przemysłową jest kauczukowiec, uprawiany głównie w południowych krańcach prowincji Junnan przy granicy z Laosem i Mjanmą. Z roślin oleistych uprawia się soję (północno-wschodnia część kraju i Nizina Chińska), orzeszki ziemne (w prowincji Szantung), rzepak (Syczuan i Anhui), sezam (Nizina Chińska). W zbiorach herbaty Chiny zajmują 2. miejsce po Indiach a tytoniu 1. miejsce. W południowych Chinach uprawa owoców cytrusowych i bananów. Ponadto powszechna jest uprawa warzyw oraz w niektórych prowincjach zbieractwo ziół i roślin leczniczych. W produkcji hodowlanej największe znaczenie ma hodowla trzody chlewnej (364 milionów sztuk), rozwinięta zwłaszcza na Nizinie Chińskiej i w północno-wschodnich Chinach. W tych samych regionach hoduje się bydło (81 milionów sztuk) i drób (głównie kaczki ok. 3 mld). W zachodnich i północnych Chinach hodowla owiec (113 milionów sztuk), kóz (97 milionów sztuk), koni (10 milionów sztuk) i wielbłądów. Na Wyżynie Tybetańskiej ponadto hodowla jaków. W całych Chinach jest dobrze rozwinięta hodowla jedwabników, a zwłaszcza w dorzeczu Jangcy i Xi Jiang. Dobrze rozwinięte jest rybołówstwo morskie i śródlądowe oraz przybrzeżne marikultury. W połowach morskich które wynoszą 11,2 miliona ton ryb kraj zajmuje 2. miejsce w świecie. Na chińskich wybrzeżach zlokalizowano około 140 portów rybackich, obsługujących połowy przybrzeżne, dalekomorskie oraz 8 głównych łowisk szelfowych.

Search

Wraz ze znacznym rozwojem gospodarczym w Chinach rozpoczęto program modernizacji infrastruktury kolejowej mający na celu uruchomienie kolei dużej prędkości. Jeszcze w 1993 roku prędkość osiągana przez pociągi wynosiła 48 km/h. Program rozpoczęto w 1997 roku i przeprowadzono go w sześciu etapach[7]. Po zakończeniu ostatniego etapu, w dniu 18 kwietnia 2007 roku otwarto pierwszą linię z Pekinu do Szanghaju, na której pociągi osiągały prędkość 250 km/h[1]. W dniu 1 sierpnia 2008 roku, tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie uruchomiono pierwszą linię na trasie Pekin-Tiencin, na której pociągi uzyskiwały prędkość 350 km/h[8].

Kolej dużych prędkości w Chinach – podsystem kolejowych przewozów pasażerskich charakteryzujący się prędkościami przekraczającymi 250 km/h. Całością (poza lokalnymi szybkimi liniami), zarządza China Railway High-speed (CRH). Pierwszą linię, która obsługiwała pociągi osiągające prędkość 250 km/h uruchomiono w 2007 roku.

thank you!