Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

7. klase septembris un oktobris

Salikti sakārtoti un salikti pakārtoti teikumi

Sasniedzamais rezultāts

Atpazīt teikuma gramatisko centru. ·Nosķirt vienkāršu teikumu ar vienu gramatisko centru no saliktiem teikumiem, kur ir vismaz divi gramatiskie centri.

Par katru attēlu izdomā vienu teikumu un pieraksti to! Četri teikumi jāuzraksta.

Katram teikumam ir savs kodols, ar ko izsaka apgalvojumu vai noliegumu. Teikuma galvenos vārdus sauc par virslocekļiem. Teikuma priekšmets teikumā ir darītājs, kas atbild uz jautājumu "kas?"Izteicējs teikumā izsaka darbību vai stāvokli, kas atbild uz jautājumu "ko dara?"

Solabiedri, apmainieties ar burtnīcām, kur uzrakstīti 4 teikumi, un katrā no solabiedra četriem teikumiem pasvītrojiet teikuma gramatisko centru jeb virslocekļus!

Saliktie teikumi

Saliktiem teikumiem ir vairākas teikuma daļas un var būt arī vairāki gramatiskie centri.

Vienkāršie teikumi

Vienkāršam teikumam ir viens gramatiskais centrs un viena daļa.

Saliktā pakārtotā teikumā

Arī saliktā pakārtotā teikumā ir vismaz divas teikuma daļas, bet viena teikuma daļa ir pakārtota otrai. Galveno teikuma daļu sauc par virsteikumu, pakārtoto - par palīgteikumu. Un palīgteikumā vienmēr kāds vārds paskaidro vārdu virsteikumā.

Salikti sakārtoti teikumi

Saliktā sakārtotā teikumā ir vismaz divas teikuma daļas, kas viena no otras ir neatkarīgas. Katrā ir gramatiskais centrs.

Atgādnes jeb špikeri jūsu mapēm vai ielīmēšanai burtnīcās.

Salikta pakārtota teikuma saikļi

pakārtojuma saikļi – ka, lai, vai, ja, jo, tāpēc ka, tādēļ ka, tā ka, tā kā, līdz, līdzko, tiklīdz, tiklīdz ka, lai gan, lai arī, kaut gan, kaut arī, u.c.; attieksmes vietniekvārdi (dažādos locījumos) – kas, kurš, kura, kāds, kāda; apstākļa vārdi – kad, kur, kā, kāpēc, cik; vārdu grupas – no kurienes, uz kurieni, u.c.

Salikta sakārtota teikuma saikļi

un, arī, un arī, bet, tomēr, taču, turpretī, turpretim, vai, vai nu – vai, kā – tā, ne vien – bet arī, tiklab – kā arī, ne tikvien – bet arī, nevis – bet, gan – gan, te – te, drīz – drīz, ne – ne, nedz – nedz, ir – ir.

Izspēlēsim spēli, lai apjaustu, cik daudz esam sapratuši!

2. stundas sasniedzamais rezultāts

Pētīt salikta sakārtota teikuma un salikta pakārtota teikuma struktūru (uzbūvi) un funkcionalitāti (nozīmi domu izteikšanā).Pilnveidot prasmi likt pieturzīmes saliktos sakārtotos teikumos.·

Lorem ipsum dolor sit

Katrā salikta teikuma daļā ir savs gramatiskais centrs

Salikti sakārtoti teikumi

  • Saliktā sakārtotā teikumā ir divas vai vairākas daļas. Tas ir cita no citas neatkarīgas.

+info

Darba lapas, kur jāsaliek pieturzīmes saliktos sakārtotos teikumos

+info

Salikts sakārtots teikums

Parasti neatkarīgās teikuma daļas atdala sakārtojuma saikļi (tomēr, un, bet, toties, turpretī). Salikta sakārtota teikuma beigu pieturzīmi nosaka pēc pēdējās teikuma daļas izteikuma mērķa. Ja ir stāstījuma teikums, tad liekams punkts. Ja jautājuma izteiksme - lieciet jautājumu! Ja izbrīns vai izsaukums- vajadzīga izsaukuma zīme!

Sadalīsimies, lūdzu, mācīšanās grupās pa četri!Pildot uzdevumu, jūs drīkstam palīdzēt cits citam!Pildiet uzdevumus secīgi pa vienam - vispirms pirmo, tad otro, tad trešo. Bet atsevišķā grupā var strādāt tie, kuriem šķiet, ka 1. uzdevums (teikuma daļu savietošana) viņiem būs par vieglu. Ja izpildīsi visus trīs, būsi nopelnījis Class Dojo punktu!

Noteikt saliktos sakārtotos teikumos gramatisko centru un salikt pieturzīmes

Izanalizēt kļūdas, kas pieļautas, rakstot saliktus sakārtotus teikumus

7.m2

Reinis R.

Kļūdu analīze

·Skolēni sit plaukstas mūzikas ritmā vai garlaikotām sejām lūkojas apkārt. Kāpēc pirms "vai" nevajag likt komatu?

Jānis G.

Kļūdu analīze

Sporta zāles laukumā stāv skolas futbola komandas puiši. Kāpēc šajā teikumā nav komatu?

Linda

Kļūdu analīze

Viņš ir Meganas brālēns bet mums aiz muguras sēž viņa brālis un lejā grīdas rindā notupušās vēl divas viņas māšeles. Lūdzu, atnāc, atzīmē gramatiskos centrus un saliec komatus.

Arnolds

Kļūdu analīze

Orķestris apklust, un visi apsēžas savās vietās. Kāpēc pirms "un" ir jāliek komats?

Gunita 1133

Ieej iekšā kā skolēns (student) un kā istabas numuru ievadi kodu GUNITA1133

socrative.com

+info

Darbs sešās komandās, katrai būs savs eksperts

1. Emīls2. Kristiāns3. Liene4. Linda5. Santa

Veidot saliktus pakārtotus teikumus, izmantojot jau dotas teikuma daļas. Salikt pieturzīmes saliktos pakārtotos teikumos. Veidot saliktus pakārtotus teikumus.

Sasniedzamais rezultāts

latviešu valodas konsultācijas tiem, kuriem latviešu valoda nav dzimtā

Trešdienās no 14.50 līdz 16.10 114. kabinetā pie skolotājas Inas

Salikts pakārtots teikums

Saliktā pakārtotā teikumā ir viena neatkarīgā daļa jeb virsteikums un vismaz viena atkarīgā daļa jeb palīgteikums. Parasti palīgteikumu ievada kāds pakārtojuma vārds - saiklis, attieksmes vietniekvārds, apstākļa vārds vai noteiktu vārdu grupa

kāda nozīme mazajiem vārdiem?

* Visbiežāk tie norāda, kur sākas palīgteikums, kas ir pakārtots virsteikumam un kas paskaidro ur izteikto domu. Kā jūs domājat, kur atrodas palīgteikums? Teikuma sākumā, vidū vai beigās?

Darba lapas

Sadalīsimies, lūdzu, mācīšanās grupās pa četri!Pildot uzdevumus, palīdziet cits citam!Pildiet uzdevumus secīgi - vispirms pirmo, tad otro, visbeidzot trešo!Bet, ja esi drošs, ka teikumu savienošana tev nav vajadzīga, vari ķerties uzreiz pie 2.uzdevuma! Ja būsi izpildījis visus trīs uzdevumus, būsi nopelnījis Class Dojo punktus!

Veidosim saliktus pakārtotus teikumus, saliksim pieturzīmes!

Nostiprināt zināšanas par teikuma priekšmetu. Paplašināt zināšanas par dažādu vārdšķiru vārdiem, kas var veidot teikuma priekšmetu.

S.R.:

  • Salikt pieturzīmes!
  • Pasvītrot teikuma priekšmetu!

Āpšu suns neskries purvā lai sameklētu putnu ligzdas nebridīs ezerā un nelaidīsies peldus lai iznestu nošautu pīli. Bet šis suns kuram cilvēki bija devuši vārdu Nemo tieši bija domāts ūdens un purva putnu medībām. Kamēr Nemo bija mazs viņš vistas neievēroja. Tikai brīžiem kad cauri augstajai zālei viņš ieraudzīja kādu putnu locekļiem pārskrēja sīkas trīcas. Vienu reizi kad Nemo bija labi paaudzies viņš ieraudzīja sētai cauri diez kā izlīdušu vistu. Nemo apstājās lai tikai pajautātu kas vistai darāms viņu pagalmā. Viņam bija pilnas tiesības tādu jautājumu uzdot: tas bija un palika Nemo pagalms. Bet vista metās bēgt. Tas kas bēg nav ar tīru sirdsapziņu. Nemo metās pakaļ vista brēca briesmīgi brēca un no mājas izsteidzās cilvēki. Cilvēki nevēlējās ieklausīties Nemo paskaidrojumos un nemaz neskatījās kā viņš par savu taisnību pārliecināts nelaimīgs kūļā asti.

teikuma priekšmets var būt dažādu vārdšķiru vārdi. Pasvītrosim tos!

Lietvārdi. Āpšu suns neskrien purvā.Vietniekvārdi. Tas bija un palika Nemo pagalms. Īpašības vārdi. Nelaimīgais kūļāja savu asti. Skaitļa vārdi. Viens bija par visu atbildīgs. Darbības vārdi nenoteiksmē. Ticēt reizēm ir grūti.

1. uzdevums. Kad tas pabeigts, 2.uzdevums

+info

Strādājam pāros!

Nosakām teikuma priekšmetu dotajos teikumos!

Īpaši teikuma priekšmeti

·Teikuma priekšmets var būt arī lietvārds ģenitīvā, ja tas ir saistīts ar nolieguma vārdu (ne, nav) vai apzīmē daudzumu (daudz, maz, lērums, mazliet).Uz grīdas nedrīkstēja būt ne traipiņa, ne puteklīša. Darba bija pārlieku daudz. Vienā gramatiskajā centrā var būt vairāki vienlīdzīgi teikuma priekšmeti. Traipi un putekļi bija rūpīgi noberzti.· ·

Trešais uzdevums

īpaši teikuma priekšmeti

Palīgteikumā, ko ievada attieksmes vietniekvārdi "kas", "kurš", "kāds", šis vietniekvārds ir teikuma priekšmets. Nemo darīja visu, kas vien bija iespējams. Tas, kurš klusēja, bija arī vainīgais. Ietvertais teikuma priekšmets ir vietniekvārds 1. personā (es, mēs), kas tiek noklusēts. Braukšu uz Rīgu. Lidosim uz Londonu.

Nostiprināt zināšanas par izteicēju. Atpazīt izteicēju, kas izteikts ar saitiņu un lietvārdu vai vietniekvārdu, īpašības vārdu vai skaitļa vārdu.

S.R.:

Filma stāsta par māsām, kuru tētis Londonā pelna naudu, bet māte ir devusies uz Rīgu mācīties.

Arī izteicēji var būt ļoti dažādi

·Par izteicēju var būt darbības vārds jebkurā personā, kārtā, laikā un izteiksmē, tāpēc darbības vārdi var atbildēt uz ļoti dāžādiem jautājumiem:* ko dara? * ko ir darījis?* ko esmu darījis? * kas tiek darīts? * ko esot darījis? * ko nedara?* ko nav darījis? ·

Un arī izteicēji var būt īpaši

·Darbības vārdi "būt", "tapt" un "kļūt" saitiņas nozīmē kopā ar deklinējamu vārdu (lietvārdu), īpašības vārdu vai darbības vārdu nenoteiksmē. Filma "Ūdensbumba resnajam runcim" ir interesanta.Filma ir kopražojums ar Igauniju. Skatīties kļūst jautri. Saprast otru cilvēku ir ieklausīties viņā. ·

Uzdevums izteicēja noteikšanaii

Darbs pāros

īpaši izteicēji

·Izteicējs var būt vienlīdzīgi teikuma locekļi. Abas māsas ir zinātkāras un labsirdīgas. Viņas dara blēņas, bet ir atsaucīgas.

+info

Vienkāršs paplašināts teikums - VPT.Salikts sakārtots teikums - SST.Salikts pakārtots teikums - SPT.

Vienojamies par saīsinājumiem!

Uzdevums pašpārbaudei

Demonstrēt prasmes atpazīt teikuma gramatisko centru, noteikt teikuma uzbūvi,veidot vienkāršus un saliktus teikumus

S.R.

+info

Vēlreiz par to, kas ir salikti sakārtoti teikumi

Salikts sakārtots teikums ir salikts teikums, kurā ir divas (vai vairākas) neatkarīgas daļas. Katrā salikta sakārtota teikuma daļā ir savs gramatiskais centrs. Sakārtota teikuma daļas var būt saistītas ar saistītājvārdu, tas ir, ar sakārtojuma saikli.Salikta sakārtota teikuma daļas citu no citas visbiežāk atdala ar komatu, liekot to pirms sakārtojuma saikļa.

Sakārtojuma saikļi, kas var saistīt salikta sakārtota teikuma daļas:un, arī, un arī, bet, tomēr, taču, turpretī, turpretim, vai, vai nu – vai, kā – tā, ne vien – bet arī, tiklab – kā arī, ne tikvien – bet arī, nevis – bet, gan – gan, te – te, drīz – drīz, ne – ne, nedz – nedz, ir – ir.

+info

Vēlreiz par saliktiem pakārtotiem teikumiem

Salikts pakārtots teikums ir tāds salikts teikums, kurā ir viena neatkarīga teikuma daļa un vismaz viena atkarīga teikuma daļa.

+info

+info

Daži fakti labākas izpratnes veidošanai

Saikli "bet" izmanto pretnostatījumiem. Piemērs. Es esmu blondīne, bet tu esi brunets. Vasarā ir karsti, bet ziemā ir auksti. Ietvertais teikums priekšmets ir neuzrakstīts "es" vai mēs", kas ir nojaušams. Piemērs. Esmu lepna. Ejam uz veikalu. Lietvārds veido izteicēju kopā ar vārdiem "būt", "kļūt" vai "tapt". Piemērs. Tu esi skolniece. Gribu kļūt par aktrisi. Ja saiklis "un" saista vienlīdzīgas teikuma daļas un ir viens darītājs, komatu nevajag. Piemērs. Viņš pienāk klāt un pasmaida. Bet - viņš pienāk klāt, un tikai tad viņš pasmaida.

Formatīvais pārbaudes darbs par teikuma uzbūvi!