Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Budowa atomu - nukleony i elektrony

INDEX

3. definiuje pojęcie pierwiastka chemicznego jako zbioru atomów o takiej samej liczbie atomowej (Z)

2. ustala liczbę protonów, elektronów i neutronów w atomie na podstawie liczby atomowej i masowej, stosuje zapis AZE

1. opisuje skład atomu jądro, a w nim protony i neutrony oraz elektrony

Podstawowymi elementami, z których zbudowana jest materia, są atomy. Substancje tworzące świat materialny składają się z różnych atomów. Atomy mają masę, objętość i kształt. Każdy pierwiastek składa się z atomów tylko jednego rodzaju – żelazo – z atomów żelaza, złoto zaś – z atomów złota. Pojedyncze atomy żelaza i złota są zbudowane z tych samych cząstek, a różnią się tylko ich liczbą. Dlatego różnice te są wystarczające, aby ich zbiory tworzyły pierwiastki o odmiennych właściwościach.

Co to jest atom?

Budowa atomu

Protony i neutrony (czyli cząstki znajdujące się w jądrze) określa się jako nukleony.

Samo jądro atomu ma również złożoną budowę. W jego skład wchodzą dodatnio naładowane cząstki nazywane protonami oraz cząstki pozbawione ładunku – neutrony.

W środku każdego atomu, w samym jego centrum, znajduje się jądro atomowe. Poruszające się w różnych kierunkach z dużą szybkością ujemnie naładowane cząstki, zwane elektronami, tworzą chmurę elektronową.

Skład atomu

Ładunek, który jest w jądrze atomowym równoważy ładunek przestrzeni pozajądrowej Dla przykładu - atom węgla zawiera w jądrze 6 protonów (ładunek dodatni) i 6 neutronów (ładunek obojętny). Sumarycznie niesie to ze sobą ładunek +6W przestrzeni pozajądrowej znajduje się 6 elektronów, z których każdy obdarzony jest ładunkiem ujemnym. Po zsumowaniu ładunków jądra i przestrzeni pozajądrowej okazuje się, że się całkowicie równoważą.

ATOMY W STANIE WOLNYM SĄ ELEKTRYCZNIE OBOJĘTNE

Model atomu siarki

Wnętrze atomu przypomina Układ Słoneczny

Elektrony poruszają się tylko w ograniczonych obszarach. Obszary te nazwane zostały powłokami elektronowymi. W ich obrębie elektrony poruszają się z dużą szybkością i we wszystkich kierunkach. Liczba powłok elektronowych w atomach jest różna i uzależniona od liczby elektronów. Największe znane nam atomy mają siedem powłok, a najmniejsze – jedną.

Elektrony zajmują w atomie przestrzeń wokół jądra.

Powłoki elektronowe

Powłokom elektronowym w atomie nadano symbole literowe od K do Q. Powłoka najbliżej jądra (pierwsza) oznaczona jest literą K. Następne to: L, M, N, O, P, Q.

Powłoki elektronowe

Powłoki elektronowe

Dotyczy to pierwiastków grup 1, 2 i 13-18

Powłoka walencyjna

Liczba atomowa (Z) to liczba protonów w jądrze, natomiast liczba masowa (A) to liczba nukleonów (suma protonów i neutronów).

Liczba atomowa i liczba masowa

Zobacz