muzyka filmowa prezentacja
Sewcio
Created on November 11, 2021
More creations to inspire you
BLENDED LEARNING
Presentation
TAKING A DEEPER DIVE
Presentation
WWII JUNE NEWSPAPER
Presentation
AUSSTELLUNG STORYTELLING
Presentation
HISTORY OF THE EARTH
Presentation
3 TIPS FOR AN INTERACTIVE PRESENTATION
Presentation
49ERS GOLD RUSH PRESENTATION
Presentation
Transcript
MUZYKA FILMOWA
Muzyka filmowa jest to odmiana muzyki poważnej oraz innych gatunków muzyki, tworzona specjalnie na potrzeby dzieła filmowego, dla jego ilustracji. Muzyka filmowa może być ilustracją albo też kontrapunktem obrazu . Opisuje ona przezycia bohatera , jego emocje , stan psychiczny , ale też nadaje różnym sytuacja punkt "emocjonalny".
Czym jest muzyka filmowa?
-zapowiada wydarzenia które za chwile się pojawią
-informuje o miejscu i czasie akcji
-charakteryzuje bohaterów , łączy rozsypane wątki
-podkresla ważny moment akcji
-wywyołuje uczucia które reżyser zamierzał wzbudzić w widzach
Dokładniej :
Muzyka filmowa wykorzystuje różne rodzaje, gatunki i formy muzyczne np. jazz, muzykę symfoniczną, kameralną, elektroniczną, chorał gregoriański, piosenkę, bądź w postaci cytatów tworzących muzyczne opracowanie filmu, bądź w postaci kompozycji oryginalnych, komponowanych specjalnie dla danego filmu.
Rodzaje muzyki filmowej
przykładowe zdjęcie studia do tworzenia muzyki filmowej
Każdy twórca muzyki filmowej ma swój własny sposób pracy. Zazwyczaj kompozytor dowiaduje się z relacji reżysera, o czym będzie film. Wspólnie oglądają jego wersje roboczą po wstępnym montażu i ustalają zarys ścieżki dźwiękowej. Powstaje szkic muzyczny, a potem cała muzyczna oprawa do poszczególnych scen. W końcu muzykę nagrywa się z w studiu, a następnie obrabia przy pomocy programów komputerowych. Podczas głównego montażu synchronizuje się ze sobą obraz i ścieżkę dźwiękową
jak jest tworzona muzyka filmowa?
zdjecie przedstawiające Siergieja Prokofiewa był on rosyjskim kompozytorem i pianistą .
W 1927 roku powstał pierwszy film dźwiękowy.Dialogi, różne odgłosy i muzyka mogły być rejestrowane na osobnym śladzie taśmy. Od tej pory filmowe obrazy i muzyka są ze sobą ściśle powiązane. W czasach rozkwitu filmu dźwiękowego zainteresowali się nim wielcy kompozytorzy, między innymi Siergiej Prokofiew. Tak narodziła się muzyka filmowa
początek muzyki filmowej
1902 – 1977
Henryk Wars- to czołowy kompozytor muzyki do polskich przedwojennych filmów. Stworzył utwory do ponad pięćdziesięciu obrazów. W tym znalazły się takie przeboje, jak np. -„Umówiłem się z nią na dziewiątą”-„Ach śpij, kochanie”-„Już nie zapomnisz mnie” -„Miłość ci wszystko wybaczy” Po II wojnie światowej Wars próbował swoich sił w Hollywood. Najbardziej znanym osiągnięciem tego okresu jest muzyka do filmu „Mój przyjaciel delfin”.
najsłynniejsi polscy kompozytorzy muzyki filmowej
1902 – 1983
Bronisław Kaper- to kolejny wielki twórca muzyki filmowej, który należy do przedwojennego pokolenia artystów. W latach 30. twórca rozpoczął współpracę z hollywoodzką wytwórnią MGM, co zaowocowało napisaniem ścieżek dźwiękowych do ponad 150 filmów. Kaper był czterokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, a jej Laureatem został w 1954 roku za muzykę do filmu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa.
1932 – 2013
Wojciech Kilar- to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, również współpracujących z wielkimi reżyserami. W sumie był autorem ścieżek dźwiękowych do blisko 170 filmów. Do jego najbardziej rozpoznawalnych osiągnięć na świecie należy muzyka do :-„Draculi” -„Ziemia obiecana”-„Pianista” -„Pan Tadeusz"
1955
Zbigniew Preisner zasłynął przede wszystkim jako kompozytor muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, np. „Dekalog”,„Podwójne życie Weroniki” „Trzy kolory”. Ponadto tworzył ścieżki dźwiękowe do znanych dzieł Agnieszki Holland, jak „Europa, Europa”„Tajemniczy ogród
-Poszukiwany, poszukiwana(Cafe Jazz Trio) „Poszukiwany, poszukiwana"
-07 zgłoś się(Cafe Jazz Trio) „07 zgłoś się"
-Jak rozpętałem II Wojnę Światową(Cafe Jazz Trio) „Jak rozpętałem II Wojnę Światową"
-Nie lubię poniedziałku (Cafe Jazz Trio) „Nie lubię poniedziałku"
-Suita bohaterska (Krzysztof Jakowicz i Septet Kameleon) „Pan Wołodyjowski" „Czterej Pancerni".
-Umówiłem się z nią na 9 (Krzysztof Jakowicz i Septet Kameleon) „Piętro wyżej"
-Nie pokonasz miłości (Robert Gawlińsk) „Wiedźmin"
-Janosik (Jerzy 'Dudus' Matuszkiewicz) „Janosik"
najpopularniejsze z nich to :
Polska kultowa muzyka filmowa
1932
John Towner Williams– amerykański kompozytor, głównie muzyki filmowej, dyrygent i pianista. Stworzył muzykę do prawie stu filmów. W początkach swojej działalności tworzył głównie muzykę do seriali telewizyjnych. Później pojawiło się wiele produkcji, do których Williams skomponował muzykę min.-„Indiana Jones i Świątynia Zagłady" -„Gwiezdne wojny"-„Superman"Napisał także muzykę do trzech pierwszych części ekranizacji książek o Harrym Potterze.
najsłynniejsi kompozytorzy muzyki filmowej świata
1928-2020
Ennio Morricone– włoski kompozytor i dyrygent. Był autorem muzyki do ponad 500 filmów. Ponad 40 z napisanych przez niego ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową. Najsłynniejsze jego produkcje zostaly wykorzystane min. w :-„Nienawistna ósemka"-„Dobry, zły i brzydki"-„Misja" Do 2016 roku sprzedano ponad 70 milionów płyt z jego muzyką.
1911-1979
Nino Rota- słynny włoski kompozytor, stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe do filmów Federico Felliniego. To on jest zatem autorem muzyki takich dzieł, jak „Dolce Vita”, „La Strada” czy „Osiem i pół”. Do swoich kompozycji wykorzystywał motywy włoskiej muzyki ludowej, ale także inspiracje klasyką, zwłaszcza okresu baroku. Nino Rota współpracował również z innymi twórcami kina, z czego najbardziej znana i owocna okazała się kooperacja z Francisem Fordem Coppolą. Rota skomponował bowiem muzykę do dwóch części filmu „Ojciec chrzestny”.
1957
Hans Florian Zimmer– niemiecki kompozytor muzyki filmowej pochodzenia żydowskiego, . Przez blisko trzydzieści lat napisał muzykę do ponad 120 filmów. Najsłynniejsze z nich to:-„Król lew"-„Piraci z karaibów"-„Karmazynowy przypływ"-„Mroczny rycerz"-„Gladiator"
Seweryn Fudali kl.8a
Dziękuję za uwagę