Historia komputerów
kinga.mroczkowska
Created on November 6, 2021
More creations to inspire you
STAGE2- LEVEL1-MISSION 2: ANIMATION
Presentation
LIBRARIES LIBRARIANS
Presentation
WORLD WILDLIFE DAY
Presentation
FOOD AND NUTRITION
Presentation
IAU@HLPF2019
Presentation
SPRING IN THE FOREST 2
Presentation
HUMAN RIGHTS
Presentation
Transcript
KINGA MROCZKOWSKA
HISTORIA KOMPUTERÓW
Jest to maszyna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Maszyna roku tygodnika „Time” w 1982 roku. Mimo że mechaniczne maszyny liczące istniały od wielu stuleci, komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, gdy zbudowano pierwsze komputery elektroniczne. Miały one rozmiary sporych pomieszczeń i zużywały kilkaset razy więcej energii niż współczesne komputery osobiste (PC), a jednocześnie miały miliardy razy mniejszą moc obliczeniową. Współcześnie są prowadzone także badania nad komputerami biologicznymi i optycznymi.
CZYM JEST KOMPUETER?
Historia maszyn analitycznych zaczęła się znacznie wcześniej niż budowa komputera. Już w czasach starożytnych, ludzie próbowali przyspieszyć swoje obliczenia, co pchało ich do tworzenia najróżniejszych narzędzi. Na początku były to proste liczydła, które z czasem zamieniono na coraz bardziej zaawansowane urządzenia mogące wykonywać wiele różnorodnych operacji jednocześnie.
HISTORIA KOMPUTERÓW
MASZYNA Z3
Wzmianki o tym, które z wymyślonych urządzeń można nazwać jako pierwszy na świecie komputer są nieprecyzyjne. Miano to przypisuje się skonstruowanemu przez Konrada Zuse w 1941 roku pierwszej w pełni programowo sterowanej maszynie cyfrowej Z3, pracującej na przekaźnikach. Machinę wykorzystywano w produkcji skrzydeł samolotów, gdyż znacznie przyspieszało skomplikowane obliczenia.
PIERWSZY KOMPUTER
Pierwszym w historii komputerem był ENIAC. Komputer został został zaprojektowany w 1945 roku, przez John P. Eckerta i John W. Mauchly’ego. Publicznie zaprezentowano go jednak dopiero w lutym 1946 roku na Princeton University. ENIAC nie miał jakichś szczególnie, jak na dzisiejsze standardy wysokich osiągów. Do wykonania ENIACA konieczne było zastosowanie ponad 70 tysięcy rezystorów, 1500 przekaźników, 10 tysięcy kondensatorów oraz 6 tysięcy ręcznych przełączników. Do sprawnej obsługi ENIACA potrzebny był też cały sztab ludzi. Sam komputer zajmował też bardzo dużo miejsca, bo aż 167 m2 powierzchni. Miał 2,4 m wysokości i aż 24 metry długości. Ważył również niemało, bo aż 27 ton. Co ciekawe stworzono go z myślą o ułatwieniu produkcji tablic balistycznych. Jego koszt sięgnął około 6 milionów dolarów. Został on praktycznie zastosowany po raz pierwszy na poligonie armii USA.
Zaprojektowany przez Tommy'ego Flowersa Colossus został po raz pierwszy uruchomiony 5 lutego 1944 r. w brytyjskim ośrodku kryptograficznym Bletchley Park.
COLOSSUS
Prace zespołu nad nowym polskim komputerem trwały ponad dwa lata. Zakończyły się one ostatecznie jesienią 1958 roku. Wówczas to uruchomiono maszynę, której nadano nazwę XYZ. Dokłada nazwa maszyny opiewała jako Uniwersalna Maszyna Cyfrowa XYZ. Założenia na budowę maszyny były nieco inne lecz w efekcie powstało inne urządzenie.
Pierwsze polskie komputery stworzył zespół specjalistów, którym kierowali Leon Łukaszewicz i Zygmunt Sawicki. Zespół zebrał się w 1956 roku i rozpocząć nowy etap pracy zespołu ZAM. Maszynie która powstała w czasie pracy nadano nazwę ABC. Pomimo faktu, że maszyna miała być całkiem nowa, to jednak projekt zespołu oparł się na projekcie amerykańskiego komputera komercyjnego IBM 701.
POCZĄTKI KOMPUTERÓW W POLSCE
Ada Lovelace
Gottfried Wilhelm Leibniz
Charles Babbage
OJCOWIE KOMPUTERÓW
Mniej więcej pod koniec lat 90. XX wieku laptopom udało się zdobyć dosyć dużą część rynku komputerowego, choć nie znaczy to, że wcześniej laptopów nie było. Były, ale ze względu na swoje ograniczenia wydajnościowe oraz dużo wyższe ceny nie były tak chętnie kupowane przez klientów. Pierwszy laptop pojawił się jeszcze pod koniec lat 70., czyli jeszcze przed powszechnym udostępnieniem desktopów. W latach 90. nastąpił jednak szybki rozwój laptopów. Na początku szybko zwiększała się ich moc obliczeniowa, później czołowi producenci, jak np. firmy Dell, Apple czy HP pracowali także nad zmniejszeniem ich rozmiarów i ciężaru, tak żeby ich stosowanie mogło być jeszcze wygodniejsze.
pierwsze laptopy
VS
KOMPUTERY TERAZ
KOMPUERY KIEDYŚ
DZIĘKUJĘ!