Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Сучасні форми краєзнавчої роботи в шкільній бібліотеці

Зоя Тихоненко

Created on November 4, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Укладач Зоя Тихоненко, бібліотекар Енергодарської гімназії №7 2021 рік

Сучасні форми краєзнавчої роботи в шкільній бібліотеці

На думку І. Франка добре поставлена краєзнавча робота в школі "надає змогу докладно ознайомитися зі своїм краєм та своєю Батьківщиною... Адже це перша ступінь, перша прикмета раціональної освіти – знати своє найближче оточення, знати минуле і сучасне свого народу та відчувати себе живим і свідомим членом живого, свідомого, об'єднаного організму."

"Як немає людини без самолюбства, так немає людини без любові до Батьківщини. "К. Ушинський

"Пізнай свій край, себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш свій шлях у життя. Шлях, на якому найповніше розкриються твої здібності." Г. Сковорода

Next

"Культура як рослина: у неї є не тільки гілки, але і коріння. Надзвичайно важливо, щоб зростання починалося з коренів." Д. Лихачов.

Цитати з краєзнавства

Основні завдання краєзнавства

Next

Краєзнавство – збір, накопичення і популяризація відомостей про певну територію з різних точок зору: географії, геології, метеорології, рослинного і тваринного світу, населення, господарства, історії, культури тощо.

Краєзнавство — всебічне вивчення порівняно невеликої території (села, району, області, краю) переважно силами місцевих жителів. Основними завданнями краєзнавства є системне виявлення, дослідження й охорона місцевих природних ресурсів, вивчення господарства, історії, побуту і культури населення свого краю.(Українська радянська енциклопедія. – К., 1962. – Т. 1. – С. 322. )

Етимологічно сам термін "краєзнавство" походить від двох слів – "край" (місцевість, територія) та "знавство" (знання), які в сукупності означають "знання про край".

Сучасні українські вчені: Я. Л. Жупанський і В. П. Круль (1994) розглядають національне краєзнавство як цілісну, нерозривну і відкриту систему, яка функціонує у світі тривимірних моделей: простір (географічне краєзнавство), час (історичне краєзнавство) та соціум (соціальне краєзнавство). Соціальне краєзнавство відіграє інтегруючу роль і включає літературне, мистецьке, архітектурне, етнографічне краєзнавство тощо. Системоутворювальним елементом є територія. Окреслення її меж є визначальним, і ним має займатися окремий розділ національного краєзнавства – хорологічне краєзнавство. Отже, об'єктом дослідження є національне краєзнавство загалом.

Вперше серед українських учених тезу про можливість трактування краєзнавства у вузькому та широкому розуміннях обґрунтував С. Л. Рудницький (1905). У першому випадку – це так зване етнографічне, історичне, літературне і т. ін. краєзнавство, а в другому – комплексне (синтетичне) або географічне краєзнавство, яке включає всі інші його види. П. А. Тутковський (1914) вперше розробив теорію наукового монізму природничих і суспільних наук, основою якого є наукове краєзнавство.

Національне краєзнавство

Next

Практичне краєзнавство сягає давнини, проте його теоретичні засади почали формуватися лише наприкінці XIX – у 20-ті роки XX ст. Саме тоді виявилися два основні підходи до визначення поняття "краєзнавство".

З відомою сталістю, починаючи з 20-30-х рр. XX ст. й до наших днів, тривають дискусії: краєзнавство є самостійною науковою дисципліною, комплексом наук, напрямом практичної діяльності чи "наскрізним" явищем, що пронизує всі сфери діяльності людини. Краєзнавство визначається як специфічний метод, форма, напрям діяльності, галузь знання, комплекс наук, громадський рух тощо. Єдиним терміноутворювальним елементом для краєзнавства став принцип комплексності, за допомогою якого "наука про край" визначається як "особлива" галузь знання.

Дискусії навколо краєзнавства

Next

Види краєзнавства виділяють за певними ознаками класифікації: • соціальна – наукове, виробниче, пізнавальне, освітнє, просвітницьке, виховне краєзнавство тощо; • змістова – географічне, історичне, літературне, мистецтвознавче, культурологічне, економічне, екологічне, археологічне, етнографічне, генеалогічне, ботанічне, зоологічне краєзнавство тощо; • організаційна – державне, громадське, індивідуальноініціативне краєзнавство тощо; • інституціональна – архівне, музейне, бібліотечне, шкільне, туристичне, церковне та вузівське краєзнавство тощо.

Види краєзнавства

Next

Дмитро Іванович Яворницький, засновник і перший директор Катеринославського музею. Написана ним праця "Історія запорізьких козаків" в 1892 році – безцінна.

Я. П. Новицький став одним із організаторів і першим директором краєзнавчого музею в Олександрівську. Дослідник і громадський діяч Запорізького краю, збирач старовини, фольклору. "Історія міста Олександрівська" написана ним в 1905 році. Проводив розкопки на острові Хортиця, в результаті яких написав книгу "Острів Хортиця на Дніпрі" (1917).

Аполлон Олександрович Скальковський, засновник Одеського історичного архіву – видатний дослідник Запорізької Січі. Найбільше сьогодні він відомий як автор великої праці про козацтво пізньої доби його історії. Значення "Історії Нової Січі, або останнього Коша Запорозького" написаних у XVIII ст., а виданих лише в 40-і роки XIX ст., незважаючи на історичне значення Запорозької Січі, фактично її історія була репрезентована усною народною творчістю.

Видатні краєзнавці, дослідники Запорізького краю

Next

Принципи краєзнавства

Зміст краєзнавства формується навколо таких базових чинників, як природа, історія, соціальна сфера, що мають територіальну єдність у межах незначних за розмірами адміністративних одиниць. У цьому контексті краєзнавча робота є тим засобом виховання, який передбачає вільний вибір і необмежені можливості для творчості особистості в опануванні знань про різні сфери матеріального й духовного життя людей.

Одним з пріоритетних напрямів патріотичного виховання молоді є краєзнавство, яке ґрунтується на принципах гуманізації, демократизації, системності, науковості й культуровідповідності.

Next

Роль краєзнавства

Next

Освіта дітей завжди починається з ознайомлення з найближчим навколишнім світом і людьми, які живуть поряд. Саме цю роль виконує краєзнавство.

Сучасний інтерес суспільства до проблем краєзнавства сприяє усвідомленню того, що любов до Батьківщини, почуття патріотизму, відповідальності за її долю формуються з дитинства.

Три основні тематичні комплекси краєзнавства

Next

Вивчення культурної спадщини рідного краю, його звичаїв, традицій, обрядів, народних ремесел, організація і проведення народних свят, українських вечорниць, релігійних свят посідають одне з головних місць у краєзнавстві.

Заходи з краєзнавства спрямовані на виховання поваги до книги, формування національної свідомості, любові до рідної землі, готовності до праці й захисту Вітчизни, передачі молодому поколінню надбань нашого народу, багатства духовної культури, формування особистих рис громадянина України.

У просвітницькій краєзнавчій роботі шкільних бібліотек умовно можна виокремити три основні тематичні комплекси:

  • еколого-природознавче краєзнавство,
  • історичне краєзнавство,
  • літературно-мистецьке краєзнавство.

Краєзнавство – багатогранна діяльність

Next

Нині краєзнавство – сама патріотична наука, переживає духовне піднесення, здійснюється пошук нових форм, розширюється коло завдань, уточнюється їх зміст. Краєзнавчі знання необхідні не тільки суспільству в цілому або групам людей, а й кожній людині, яка має знати, хто вона і звідки походить. Адже людина, яка пам’ятає про своє коріння, є більш свідомою, достойною, сильною й інтелігентною.

Краєзнавство слід розглядати як багатогранну діяльність – освітньо-пізнавальну, пошуково-дослідну, суспільно-корисну.

Краєзнавча робота вчить дітей відчувати напружений трудовий ритм країни, розуміти та правильно оцінювати факти і явища повсякденного життя.

Краєзнавство – найважливіший засіб виховання молоді

Next

Видатний педагог В. О. Сухомлинський з цього приводу писав: "Та найголовніше питання, яке не давало мені спокою протягом усіх років роботи, це питання про те, як ввести маленьких школярів у великий світ суспільного життя, як домогтися того, щоб кожна дитина бачила не тільки своє село, місто, красу річки, на берегах якої пройшло її раннє дитинство, а й величезний, неосяжний світ своєї Батьківщини?".

Велику увагу важливо приділити популяризації історико-краєзнавчої літератури про пам’ятки культури, народну творчість, місцевий фольклор як найважливіший засіб естетичного й патріотичного виховання молоді.

Next

Літературне краєзнавство – специфічна галузь науки про літературу, предметом якої є вивчення фольклорної спадщини та літературних творів, художніх образів, навіяних природою, історичними подіями, традиціями, звичаями, побутом і людьми певного краю.

Предмет вивчення краєзнавства – природа, топоніміка, історія, склад населення, господарство, культура.

Об'єкт вивчення краєзнавства – «край» – умовне поняття.

Напрями краєзнавчої роботи

Напрями краєзнавчої роботи

Next

Бібліотечне краєзнавство – один з провідних напрямків бібліотечної роботи, спрямований на виявлення, збирання і розповсюдження знань про край, зафіксованих на друкованих та інших носіях інформації.

Туристичне краєзнавство – напрям загального краєзнавства, спрямований на комплексне вивчення ресурсів конкретних територій для потреб туризму.

Екологічне краєзнавство – особливий розділ, відокремлений з географічного краєзнавства, спрямований на більш поглиблене вивчення екологічних станів, факторів, складових тощо своєї місцевості.

Етнографічне краєзнавство – один з визначних аспектів вивчення історії, культури, традицій, побуту краю.

Бібліотечне краєзнавство

За умов розвитку масового краєзнавчого руху в Україні, відродження краєзнавства як галузі наукової та практичної діяльності, розширення його видів і форм, зростання інтересу до цієї сфери, а також ускладнення краєзнавчих інформаційних потреб українського суспільства бібліотечне краєзнавство стає одним із пріоритетних напрямів бібліотечної науки, практики, управління й освіти.

Next

Основа краєзнавчої україніки

Next

Бібліотеки формують фонди краєзнавчих і місцевих документів, довідково-пошуковий апарат, здійснюють бібліотечно-інформаційне обслуговування, готують краєзнавчі бібліографічні посібники та створюють бази даних, вебсайти, вебпортали, проводять методичну і науково-дослідну роботу в галузі краєзнавства.

Бібліотечне краєзнавство як складова загального уможливлює поширення краєзнавчих знань, організацію просвітницької діяльності за допомогою сучасних форм і методів.

Для України ця сфера бібліотечної діяльності характеризується національними особливостями процесу розбудови держави, є основою краєзнавчої україніки.

Next

Ефективність роботи залежить від того, наскільки бібліотекар сам є краєзнавцем, наскільки чітко він здатний визначити об'єкти дослідження, форми і зміст роботи, зважаючи на вікові особливості учнів, їх загальний кругозір, рівень знань і вмінь.

Організовувати обслуговування запитів користувачів на основі сучасних інформаційних технологій.

Формувати актуальні краєзнавчі інформаційні ресурси (на традиційних та електронних носіях).

Вивчати інформаційні потреби користувачів.

ефективна організація краєзнавчої роботи

Пріоритетний напрям діяльності бібліотеки

Осмислення історії, культури рідного краю збагачують підростаюче покоління духовно, виховують відданість Батьківщині, вчать шанувати свій народ та інші народи, що здавна проживають на території України. Краєзнавство завжди було одним з пріоритетних напрямків діяльності бібліотеки. Минуле і сьогодення області, міста, села, досвід попередніх поколінь, їх традиції, побут, звичаї, своєрідність природи місцевості і багато іншого – все це нерідко стає темою численних бібліотечних заходів.

Next

Next

День бібліотворчості: майстер-класи: "Веселі ідеї"; робота (створення саморобок: ляльок-мотанок, оберегів, прикрас, витинанка, декупаж, аплікація, орігамі, колаж, квілінг, пап’є-маше); підготовка рекламно-іміджевої продукції краєзнавчої тематики: плакатів, листівок.

Брейн-ринг (турнір) краєзнавців: "Ми знаємо все про край, де ми живемо!", "Дні й роки – історії кроки"; вернісаж: "Рушникове диво", "Народні промисли краю".

Сучасні заходи для шкільних бібліотек з краєзнавства

Next

Краєзнавчі екологічні години: "Земля квітучої краси", "Я бережу твою природу, бо в мене, земле, ти одна", "Природні парки: гордість та краса", "Шумлять дерева мого краю".

Краєзнавча тусовка: "Ти в серці, вічна і єдина, моя маленька Батьківщино!"; краєзнавчий променад: "Люблю той світ, що отчим краєм зветься"; краєзнавчі вікторини: "Краю мій, тут я живу", "Пам’ять рідної землі", "Вивчай і знай свій рідний край!".

Дні краєзнавчої літератури: "Літературне мистецтво рідного краю", "Казками та легендами повито рідний край"; інтерактивний кардмейкінг: виготовлення листівок, присвячених Всеукраїнському місячнику шкільних бібліотек.

Сучасні заходи для шкільних бібліотек з краєзнавства

Next

Написання літописів, оформлення альбомів, кутків та кімнат народознавства; Народознавчі вечори: "Натхненне слово про рідний край", "Відкрий для себе рідний край"; нон-стоп: (non-stop – у перекладі з англійської – той, що йде без зупинки) – цикл заходів заявленої тематики, що проводяться протягом дня на перервах між уроками.

Круглі столи: "Мій край – моя історія жива", "Рідний край – гордість моя", "Знатні люди краю" (про славетних земляків).

Краєзнавчі ранки: "Подорож у давнину", "Пам’ятаємо історію рідного краю", "Рідне місто пізнаю".

Краєзнавчі подорожі: "Барви осені", "Заповідні місця мого краю", (екскурсії в музеї, подорожі на природу, відвідування парків).

Сучасні заходи для шкільних бібліотек з краєзнавства

Next

Буккросинг з літератури з краєзнавчої тематики: "Передай книжку другу"; демонстрація тематичних відеороликів; інформаційний паркан: протягом дня в бібліотеці на імпровізованому паркані учні й вчителі розміщують короткі інформаційні повідомлення, вислови, малюнки, світлини за тематикою Всеукраїнського місячника; опитування або анкетування читачів: "Мій вклад у розвиток рідного краю" (приклад питань для анкети: що ти зробив і що міг зробити корисного для захисту природи?, який свій вчинок ти вважаєш найгіршим у ставленні до природи?, що, на твою думку, люди могли б зробити корисного для охорони навколишнього середовища?); смайл-опитування: "Що таке краєзнавство?".

Сучасні заходи для шкільних бібліотек з краєзнавства

Next

Організація благодійної акції з поповнення фонду шкільної бібліотеки актуальною літературою краєзнавчої тематики.

Організація книжкових виставок (у тому числі віртуальних): виставка-вернісаж "Природа мого краю в минулому і сьогодні"; виставка-експозиція "Краєзнавчий портрет міста (району)"; виставка-історична подорож "Відкрий для себе рідне місто", "Подорож у давнину"; виставка-панорама "Немає кращої землі, ніж та, що зветься рідним краєм"; виставка-подорож "Блакитні очі Батьківщини", "Стежками рідного краю"; виставка-реклама "Нові матеріали про рідний край"; виставка-спогад "Мій край – моя історія жива".

Сучасні заходи з краєзнавства для шкільних бібліотек

Next

Підготовка відеороликів та презентацій: "Рідне місто (село, район) – через призму екології"; підготовка й розповсюдження тематичних рекомендаційних списків (у вигляді буклетів, закладок), що інформуватимуть про літературу з краєзнавчої тематики; пошук старовинних книг, періодичних видань, світлин, речей побуту, вишивок, зразків одягу тощо; прес-конференція: "Історії забуті сторінки"; родинні краєзнавчі конкурси: "Мій родовід і край"; турнір знавців літератури краю: "Лицарі слова", "Наша історія літературними стежками", "Поетичні голоси мого краю"; фольклорні вечори: "Наші фольклорні обереги"; формування тематичних папок з краєзнавчої тематики: "Історичний портрет рідного краю", "Скарбниця багатовікової мудрості", "Це цікаво знати"; фотоконкурс: "Чудовий край – чудової краси!"; розміщення на інформаційному стенді навчального закладу, сайті (блозі) бібліотеки матеріалів з теми Всеукраїнського місячника; відзначення кращих читачів бібліотеки, які долучилися до організації та проведення місячника.

Сучасні заходи для шкільних бібліотек з краєзнавства

Next

Краєзнавчі читання: "Дитячі письменники краю", "Поетами оспівана земля", "На книжкових сторінках по рідному краю" (обговорення книжок місцевих авторів, презентація нових дослідницьких матеріалів з проблем місцевої історії та культури); конкурси творів з краєзнавчої тематики: "Натхнення джерело – земля батьківська", "Рідного краю запахи й звуки", "Історичний портрет рідного краю", "Стежками рідного краю"; фотоконкурс: "Край у фотооб`єктиві", "Квітни, мій краю!"; флешмоби (відеофлешмоби): "Хай квітне у щасті мій рідний край", "Будь благословенна, земле рідна!". Бібліотечно-краєзнавчий туризм (розробка туристських маршрутів рідним краєм, їх популяризація з використанням новітніх технологій, інтернету, мультимедійного обладнання).

Сучасні заходи на рівні району (міста, громади)

Next

Звіти у вигляді: відеоролика, слайд-шоу, презентації, колажу тощо про проведення краєзнавчої роботи в закладі освіти.

Фото-, відеозвіти з краєзнавства

"Край, в якому я живу" – бібліотечна виставка-панорама.

"Відкриєм серце доброті" –віртуальна виставка-знайомство.

Next

Бібліотечні виставки книг, тематичні, інноваційні, електронні, віртуальні.

Виставкова діяльність з краєзнавства

Next

Короткий опис, презентація проєктної діяльності (буклети, колажі, презентації, фоторепортажі, персональні виставки, акції, тощо); створення літописів; розробка туристсько-краєзнавчих маршрутів рідним краєм, їх популяризація (буклети, путівники, інфографіка, віртуальні виставки, колажі, віртуальні екскурсії тощо).

"Любов Яременко" – персональна виставка.

"Поети Енергодара" – колаж.

Дослідницько-пошукова діяльність

Презентація книги Братів Капранових "Справа Сивого" про Дмитра Яворівського , відомого краєзнавця.

"Знаємо і любимо!" – бібліографічний огляд нової літератури.

Next

Бібліографічні огляди краєзнавчої літератури, вебліографічні, рекомендаційні списки (формат: буклети, закладки, онлайн-закладки), листівки, плакати, постери, бюлетені, інфографіка тощо; висвітлення роботи в засобах масової інформації та інше.

Інформаційно-бібліографічна та рекламно-іміджева продукція з краєзнавства

"Лікарські рослини рідного краю?" – проєкт учнів 4А класу, вчитель Пантюшина Т.А.

"За що люблю тебе, мій рідний краю?" – мережева бібліотечна акція-караван іісторій.

Next

Створення літературної карти письменників-земляків (громади, міста, селища); віртуальної книжкової виставки, скарбнички цитат літературних героїв, антології творів письменників-земляків в аудіо чи відео форматах; оформлення карти чи скарбнички архітектурних, природних пам’яток, музеїв, народних промислів тощо...

Колективна творча діяльність

Куточок народознавства в бібліотеці

Next

Брейн-ринги, брифінги, буккросинг, вернісажі, вечори (родинні, народознавчі), вікторини (краєзнавчі, літературні, екологічні, народознавчі), День бібліотворчості , зустрічі з цікавими особистостями краю, ігри-подорожі, інформаційні хвилини, краєзнавчо-екологічні години, квести та веб-квести, краєзнавчі ранки, майстер-класи, народознавчі (фольклорні) ранкові зустрічі, народознавчі, фольклорні та родинні вечори, паркан краєзнавчий чи читацький, пікніки, подорожі рідним краєм тощо.

Масові форми роботи

Козацькі розваги до Дня козацтва.

Next

Зустріч з поетом рідного краю.

Масові форми роботи

Next

Акції благодійні, краєзнавчі, екологічні; конкурси віршів (малюнків, літературно-краєзнавчі), конкурси (ерудитів-краєзнавців, фотоконкурс); круглі столи, конференції; флешмоби (відеофлешмоби), флешбуки; цікаві перерви, ярмарок солідарності тощо.

Акції, конкурси, марафони, флешмоби з краєзнавства

Next

Благодійна акція

Подаруй бібліотеці сучасну українську книгу

"Малюнки до віршів Л.Яременко" – qr-код .

"Мово рідна, слово рідне" – вікторина .

Next

Анкетування, опитування, смайл-опитування; буктрейлери, відеоролики; виставка малюнків, ілюстрацій, аплікацій, колажів, стіннівок; вікторини (літературна, краєзнавча, екологічна), ігри інтерактивні; інфографіка, інтерактивні плакати, постери, фотогалерея, фотовернісаж.

Інтерактивні складові заходів з краєзнавства

"Загадки від Л. Яременко " – пазли

"Прислів'я про козаків" – гра

Next

Інтерактивні складові заходів з краєзнавства

Next

4. Кисельова В. П. Краєзнавча діяльність бібліотек : метод. посібник / В. П. Кисельова, З. Х. Мусіна, С. І. Смілянець ; наук. ред. Н. М. Кушнаренко. – Київ : Держ. істор. б-ка України, 2002. – 203 с.

3. Гудимова Н. Краєзнавча діяльність бібліотеки: історія і сьогодення / Н. Гудимова, І. Цуріна // Шкільна бібліотека. – 2010. – № 7. – С. 49-53.

2. Грищенко Т. М. Краєзнавство – пріоритетний напрям роботи бібліотек : метод. поради / Т. М. Грищенко. – Суми : Сумська ОУНБ, 2004. – 43 с.

1. Библиотечное краеведение : терминологический словарь / сост. Крейденко B. C., Мамонтов А. В. – Санкт-Петербург, 1998. – 86 с.

Список джерел з краєзнавства

Next

3. Бібліотечне краєзнавство: нові технології [Електронний ресурс] : матеріали Міжнар. семінару, 22-23 берез. 2005 р. / Харківська держ. наук. б-ка ім. В. Г. Короленко ; уклад.: Н. І. Полянська, В. О. Ярошик. - Харків, 2005. – 102 с. – Режим доступу: http://www.calameo.com/books/000632945c5a379f326db (дата звернення 13.01.18) – Назва з екрана.

2. Бібліотечне краєзнавство в роботі з дітьми [Електронний ресурс] : консультація / Н. Ф. Попова ; Херсон. обл. універ. наук. б-ка ім. Олеся Гончара // Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара : сайт. - Режим доступу: http://lib.kherson.ua/kr_rob-3.htm (дата звернення 15.02.18), вільний. – Назва – з екрана.

1. Бібліотечне краєзнавство в електронному середовищі [Електронний ресурс] : презентації учасників вебінару // Запорізька ОУНБ : сайт. – Режим доступу: http://zounb.zp.ua/node/2414 (дата звернення 15.02.18), вільний. – Назва з екрана.

Інтернет-ресурси

Дякую за увагу!