Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

שלב 1

יום זכויות האדם 2021 משבר האקלים וזכויות אדם

לחצו על האייקון המהבהב למעלה כדי לגלות את החלקים הפעילים

לחצו על סימני השאלה

הידעתם.ן

?לחצו על כל שם: עם מי אתם מסכימים ומסכימות

צפו בסרטון

אילו זכויות נפגעות באירוע? מה אלון עשה ומה ילדים וילדות יכולים לעשות כדי להגן על זכויות האדם ולהשפיע על משבר האקלים?

לחצו על השלבים כדי לגלות מה המסלול של הבגדים

שלב 4

שלב 3

שלב 2

שלב 6

שלב 5

כביסה: בזבוז מים וכימיקלים ופגיעה בזכות לבריאות, אוויר ומים נקיים

מאיה

עומר

אדם

דנה

1

צריכה עודפת, ובעיקר צריכה ממדינות רחוקות ומתפתחות, היא גורם מרכזי בהשפעה על משבר האקלים ועל זכויות האדם.

2

למשבר האקלים יש השפעה עצומה על זכויות אדם. ישנם בני אדם שחיים בתנאי חום וקור קיצוניים, סובלים משיטפונות ובצורת. אבל היום נדבר על הקשר שבין צרכנות למשבר האקלים, ונסביר כיצד עלולות להיפגע זכויות אדם – הזכות לחיים, הזכות לבריאות, זכויות של עובדים וילדים, ועוד.

¿?

מה הסיפור של הבגדים שלנו – מאין הם מגיעים, מה קורה איתם בסוף ואיך זה קשור לזכויות אדם? רמז: הסיפור של הבגדים הוא רק דוגמא אחת, מוצרים רבים עוברים תהליך דומה. בשיעור הקרוב נדבר על ההשפעה של קנייה וצריכה של בגדים על משבר האקלים, ונסביר איך כל זה פוגע בזכויות אדם.

1

את יודעת שהיום הוא יום זכויות האדם הבינלאומי? זה שיום שבו מזכירים כמה חשוב לשמור על זכויות האדם של כולנו. מי יכול לספר לנו מהן זכויות האדם?

2

כן, שמעתי על זה! אבל מה הקשר בין זכויות אדם למשבר האקלים? מי יכולה לספר לנו משהו על משבר האקלים?

הנחיות למורה

למה דווקא ילדים וילדות צריכים לדאוג לזכויות האדם ולמשבר האקלים? אנחנו לא יצרנו את הבעיה הזו, הדור של ההורים והסבים שלנו גרמו לזה, והאנשים בגיל שלהם נמצאים עכשיו בשלטון. אז למה שהם לא ידאגו לפתור את משבר האקלים? כך הם יוכלו לשמור עלינו ועל הדורות הבאים.

בעיני הכי חשוב זה ללמוד על משבר האקלים, לדעת את כל מה שאפשר. לכולנו יש זכות לדעת – אם אנחנו נדע יותר, נוכל לספר על משבר האקלים לעוד ילדים וילדות, ולהסביר מה אפשר לעשות כדי להגן על זכויות אדם ולהתמודד עם משבר האקלים.

כולנו יכולים למחזר ולקנות פחות, אבל זה לא מספיק לעשות דברים לבד ובעצמנו. שמעתי על ילדה בשם גרטה משבדיה, שבעצמה הפגינה ועודדה מליוני ילדים כמונו לצאת להפגין. אז יש לנו זכות למחאה, זה אומר שאפשר להפגין כדי שהממשלה תעשה פעולות משמעותיות וגדולות יותר לפתרון משבר האקלים.

כדאי לקנות פחות מהכל - בגדים ומוצרים. רצוי לא להשתמש בכלים חד פעמיים ולשים לב איך אנחנו עוטפים מצרכים ומזון - עם נייר ולא עם ניילון. כלומר, לקנות רק דברים נחוצים ומתכלים, וגם לזכור שמיחזור זה חשוב אבל לא מספיק.

שינוע: העברת הסחורה ברכב, אוניות ומטוסים = זיהום אוויר ופגיעה בזכות לבריאות וגישה לסביבה נקייה ובריאה

צריכה: קניית בגדים ומוצרים רבים, לפעמים שלא לצורך = הבגדים והמוצרים הופכים לפסולת ופוגעים בזכות, בעיקר במדינות מתפתחות

שלב גידול החומרים שמהם יוכן הבגד: שימוש בחומרי הדברה = פגיעה בזכות לבריאות והזכות לגישה לסביבה נקייה ובריאה

צביעת הבגדים: שימוש בחומרים מסוכנים ובזבוז מים = פגיעה בזכות לבריאות והזכות לגישה לסביבה נקייה ובריאה גזירה: בזבוז חומרי גלם – 20 אחוז מהבד הופך לפסולת = פגיעה בזכות לסביבה נקייה ובריאה תפירה: עבודה בתנאי עבודה מסוכנים ואפילו בגילאים צעירים = פגיעה בזכויות עובדים ובזכויות ילדים אריזה: שימוש יתר בניילון ובפלסטיק = זיהום הסביבה ופגיעה בזכות לגישה לסביבה נקייה ובריאה

כביסה: בזבוז מים ושימוש בכימיקלים = פגיעה בזכות לבריאות ובזכות לגישה לסביבה נקייה ובריאה

הטמנה: כמויות עצומות של בגדים הופכות לפסולת ונשלחות להטמנה במדינות המתפתחות בהן יוצרו = פגיעה בזכות לבריאות ובזכות לשוויון, ושינוע נוסף שיוצר עוד זיהום אוויר וסביבה

מורים ומורות יקרים, לפניכם מערך שיעור אינטראקטיבי העוסק במשבר האקלים וזכויות אדם. המערך מיועד לכיתות הגבוהות בבית הספר היסודי (ד'-ו'), ותוכנן לשימוש בכיתה, בהנחיית מורה ובסיוע מחשב אישי, קבוצתי או כיתתי. את הרקע התיאורטי החיוני להעברת השיעור תמצאו במסמך המצורף למערך. בפינה הימנית העליונה תמצאו לחצן המדגיש את כל החלקים האינטראקטיביים של המערך. המערך מח המערך מחולק לשלושה חלקים: החלק הראשון: מידע ושאלות רקע בחלק זה תמצאו שאלות מבוא וסרטון שמטרתם לפתוח את השיחה על אקלים וזכויות אדם, לבדוק מה רמת הידע בכיתה בנושאים אלו ולאפשר לתלמידים.ות לשתף מהידע הכללי שלהם ולשאול שאלות. הדיון הכיתתי מכוון להבהרת המושגים "משבר האקלים"; "זכויות אדם"; ולתחילת הדיון בדוגמא בה נתמקד בשיעור זה - צריכה עודפת של בגדים ומוצרים אחרים, התחקות אחר המסלול שלהם ולמידה אודות הקשר בין אלו למשבר האקלים ולפגיעה בזכויות אדם. החלק השני: מסלול הבגדים בחלק זה תמצאו אייקונים המתארים את המסלול שעובר מוצר (ובדוגמא שלנו - בגד) מרגע ייצורו ועד להטמנתו כפסולת. מומלץ לעבור על כל אחת מהתחנות, לבדוק האם התלמידים מבינים את הטקסט ולאפשר לשאול שאלות או לחקור עוד ברשת ככל שהסקרנות עולה. החלק השלישי: מה אפשר לעשות? בחלק זה תמצאו ציטוטים של 4 ילדים.ות המציגים גישות שונות לפעולה מול משבר האקלים, בהינתן שמדובר בילדים צעירים. כמובן שהילדים.ות מוזמנים להעלות רעיונות נוספים. מומלץ לבקש מילד.ה לקרוא בשם אחת הדמויות ולנהל הצבעה ולאחריה דיון בו כל אחת ואחד יוכלו לנמק את עמדתם. נזכיר כי אין תשובה לא נכונה. המלצות והצעות נוספות: לקריאה קצרה נוספת על גרטה טונברג: באתר חדשון ניתן להפנות את התלמידים.ות לפעילות נוספת בה ניתן לחשב מהי טביעת הרגל הפחמנית של כל אחד ואחת מאיתנו: מחשבון טביעת רגל פחמנית עוד מומלץ למורים ולמורות להכיר את התופעה הקרויה "חרדת אקלים" ולהתחשב בכך במסגרת השיעור. קישורים לקריאה בנושא זה: חרדת אקלים בקרב ילדים, כך נדבר עם ילדינו על חרדת האקלים בברכת יום זכויות האדם פורה ומועיל.