Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Katarzyna Łopatkiewicz 3a2

Zastosowanie Polimerów

Polipropylen

Kryteria podziału polimerów:

  • ze względu ich pochodzenie
  • ze względu na topologię cząsetczek( czyli ich ogólny kształt przestrzenny)
  • ze względu na jednorodność budowy
  • ze względu na ich strukturę

Polimery to substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami.Polimery naturalne są jednym z podstawowych budulców organizmów żywych. Polimery syntetyczne są podstawowym budulcem tworzyw sztucznych, a także wielu innych powszechnie wykorzystywanych produktów chemicznych.Polimery syntetyczne otrzymuje się w wyniku łańcuchowych lub sekwencyjnych reakcji polimeryzacji ze związków posiadających minimum dwie grupy funkcyjne zwanych monomerami.

Czym są polimery i jak je dzielimy ?

Jest to polimer etanu. Polietylen LD jest giętki, woskowaty, przezroczysty, termoplastyczny. Traci elastyczność pod wpływem światła słonecznego i wilgoci. Używany do wyrobu: folii (worki, torby), rur, pojemników (butelki, kanistry), zbiorników, opakowań, zakrętek do butelek PET, nart, żagli, markerów, zmywaczy do paznokci oraz toników. W wędkarstwie, żeglarstwie oraz wspinaczce często stosowane są żyłki polietylenowe lub liny plecione z włókien polietylenowych.

Polietylen (PE)

Polimery i przykłady ich zastosowania

Rodzaje syntetycznych kauczuków: kauczuki dienowe:

  • polibutadien
  • poliizopren
  • kopolimery
  • polichloropren
  • kopolimer akrylonitrylo-butadienowy - tzw. kauczuk nitrylowy
kauczuki inne:
  • poliuretany
  • poliestry
  • poliamidy
  • kauczuki silikonowe

Otrzymywanych na drodze sztucznej syntezy chemicznej. Stanowi podstawowy składnik sztucznej gumy. Spotyka się je także w elastycznych żelach, sztucznych piankach, wykorzystuje się je do produkcji elastycznych tkanin, lin i wielu innych zastosowań. Kauczuki dzieli się na dienowe i inne.

Kauczuk syntetyczny

Zastosowanie:Do produkcji wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, akcesoriów, rur i kształtek do wykonywania instalacji w budynkach, jako elewacja.W medycynie: dreny, sondy, cewniki, strzykawki. Do wyrobu opakowań, elementów urządzeń, płyt gramofonowych. Drobnych przedmiotów, w elektrotechnice oraz do wytwarzania polwinitu stosowanego jako izolacja w przewodach i kablach.

Polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych, otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Stosowany do wytwarzania tworzyw sztucznych. Ma właściwości termoplastyczne, charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na działanie wielu rozpuszczalników.

Poli(chlorek winylu)

Główne zastosowania PP są następujące: przewody do wody i cieczy agresywnych, zbiorniki, wykładziny, naczynia laboratoryjne, tkaniny filtracyjne. Sprzęt medyczny, naczynia dla chorych, strzykawki jednorazowego użytku, opakowania. Oprzyrządowanie narażone na działanie chemikaliów w przemyśle włókiennicznym, zbiorniki do aparatów barwiących, włókna, dywany. Obudowy i części różnych produktów elektrotechnicznych, różne izolacje, w tym kabli i przewodów. Elementy samochodowe, izolacje piankowe, wykładziny, polepszanie właściwości mechanicznych konstrukcji betonowych, wyposażenie łazienek, sprzęt pralniczy, przewody gazowe i centralnego ogrzewania oraz klimatyzacji, niektóre meble i ich elementy. Wykładziny cystern do mleka, napełniane na gorąco puszki, słoje i butelki, pojemniki i różne opakowania, w tym z folii. Artykuły gospodarstwa domowego i zabawki.

Otrzymuje się go w wyniku niskociśnieniowej polimeryzacji propenu. Polipropylen jest jednym z dwóch, obok polietylenu, najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Na przedmiotach z niego wytworzonych umieszcza się zwykle symbol PP. Polipropylen jest węglowodorowym polimerem termoplastycznym, to znaczy daje się wprowadzić w stan wysoko elastyczny pod wpływem zwiększenia temperatury oraz z powrotem zestalić po jej obniżeniu, bez zmian własności chemicznych.

Polipropylen

(PAN) – polimer otrzymywany w wyniku polimeryzacji akrylonitrylu. Czysty poliakrylonitryl jest sztywny i kruchy. Chociaż jest termoplastem, to nie przetwarza się go technikami typowymi dla tego typu materiałów, ponieważ temperatura jego topnienia, która wynosi ponad 300 °C, jest wyższa od temperatury jego termicznego rozkładu. Polimer ten i jego kopolimery są stosowane głównie do produkcji włókien sztucznych, o własnościach zbliżonych do jedwabiu i wełny. Stosowany jest także do produkcji tkanin filtracyjnych i jako substrat do produkcji włókien węglowych.

Poliakrylonitryl

Stosowany jest jako rozpuszczalnik, emulgator i środek zwiększający lepkość ciekłych kosmetyków i leków, a także (pod nazwą „poliol”) jako jeden z substratów do produkcji poliuretanów. Może również być środkiem konserwującym, używanym powszechnie do konserwacji drewnianych zabytków wydobytych z mokrych stanowisk archeologicznych. Ma wówczas postać rozpuszczalnego w wodzie produktu woskowego, który powoli wnika w głąb drewna i wypiera wodę, zapobiegając w ten sposób kurczeniu się i pękaniu drewna. Poli(tlenek etylenu) jest też katalizatorem w reakcjach dwufazowych. Ma też zastosowanie medyczne jako lek na zaparcia, szczególnie podczas zaparcia czynnościowego u dzieci

Poli(tlenek etylenu), PEG – polimer z grupy polieterów, gdzie n wynosi od 4 do 120. Może być cieczą lub ciałem stałym, w zależności od masy cząsteczkowej. Największe zastosowanie znajdują lepkie ciecze o masie cząsteczkowej od 200 do 600.

Poli(tlenek etylenu)

Struktura nylonu-6 i nylonu-66

Handlowa nazwa poliamidów stworzonych przez przedsiębiorstwo DuPont obecnie produkowanych przez przedsiębiorstwo Invista, która jest częścią koncernu chemicznego Koch Industries. Są to syntetyczne polimery zawierające grupę amidową służące m.in. do wytwarzania włókien syntetycznych o bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie i łatwo dającego się barwić. Stosowany jest przede wszystkim do produkcji dzianin, tkanin, lin i żyłek a także, ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne, do panewek łożysk, kół zębatych.

Nylon

Dziękuję za uwagę !