Want to make creations as awesome as this one?

materiały z lekcji

Transcript

Chemia kl. 72. Świat okiem chemika

6a. Promieniotwórczość a bomba atomowa

6. Izotopy

5. Budowa atomu pierwiastka chemicznego a jego położenie w układzie okresowym

4. Budowa atomu - protony, neutrony i elektrony

3. Masa atomowa, masa cząsteczkowa

2. Układ okresowy pierwiastków

1. Atomy i cząsteczki

Spis treści

Atomy i cząsteczki

Zobacz, jak odróżnić atom od cząsteczki.

Video

Zjawisko dyfuzji

Przykłady dyfuzji w życiu codziennym

2. Układ okresowy pierwiastków

Jak powstał pierwszy ukłąd okresowy pierwiastków?

O czym nas informuje?

Jak odczytać położenie pierwiastków w układzie okresowym?

Liczba atomowa

Poćwicz!

Masa atomowa jest niepowtarzalną cechą pierwiastka i nie ma dwóch różnych pierwiastków, które miałyby jednakową jej wartość. Dlatego też znając tylko masę atomową, można zidentyfikować pierwiastek.

Masa atomowa, masa cząsteczkowa

Masę atomową poszczególnych pierwiastków można odczytać z układzie okresowym. Jest ona zazwyczaj wyrażona liczbą niecałkowitą, z kilkoma cyframi po przecinku. W typowych obliczeniach chemicznych masy atomowe zaokrągla się do liczb całkowitych. Jedynymi wyjątkami są masy atomowe chloru i miedzi:masa atomowa chloru = 35,5umasa atomowa miedzi = 63,5u

Masa atomowa, masa cząsteczkowa

Jak odczytywać liczby atomów w cząsteczkach?

Masa cząsteczki wyrażona w jednostkach masy atomowej [u].Jest ona sumą mas atomów wchodzących w skład związku chemicznego.

Masa cząsteczkowa

Masa cząsteczkowa

Poćwicz

4. Budowa atomu - protony, neutrony i elektrony

W centrum każdego atomu, znajduje się jądro atomowe. Poruszające się wokół jądra, w różnych kierunkach i różnych odległościach od jadra, z dużą szybkością ujemnie naładowane cząstki, zwane elektronami, tworzą chmurę elektronową. W skład jądra atomu wchodzą: ­ dodatnio naładowane cząstki nazywane protonami ­ cząstki pozbawione ładunku – neutrony. Protony i neutrony (czyli cząstki znajdujące się w jądrze) określa się jako nukleony.

Podstawowymi składnikami atomu są cząstki elementarne, czyli protony, neutrony i elektrony.

4. Budowa atomu - protony, neutrony i elektrony

Pierwiastek chemiczny - zbiór atomów o takiej samej liczbie atomowej.

Nukleony to składniki jądra atomowego - protony i neutrony. Każda z tych cząstek ma masę 1u i jest aż o 1840 razy cięższa od elektronu.

Poćwicz

5. Budowa atomu pierwiastka chemicznego a jego położenie w układzie okresowym

A. Powłoki elektronowe w atomie

A. Powłoki elektronowe w atomie

A. Powłoki elektronowe w atomie

A. Powłoki elektronowe w atomie

Ilość elektronów na powłokach

Liczba atomowa 11

Numer okresu 3

Numer grupy 1

Jak narysować uproszczony model pierwiastka?

Budowa atomu ma bezpośredni wpływ na właściwości danego pierwiastka chemicznego. Atomy wszystkich pierwiastków tej samej grupy mają taką samą liczbę elektronów walencyjnych, natomiast atomy pierwiastków tego samego okresu wykazują taką samą liczbę powłok elektronowych.

Właściwości pierwiastka a jego położenie w układzie okresowym

Utrwal

Poćwicz

6. Izotopy

Jaką budowę mają atomy izotopów wodoru?

Jaką budowę mają atomy izotopów wodoru?

Masa atomowa a izotopy

Utrwal

Zastosowanie izotopów

Podsumujmy:

Cattenom Nuclear Power Plant – Francja – 5200 MW

Promieniotwórczość (radioaktywność) jest zjawiskiem samoistnej przemiany jednych jąder atomowych w inne – jest to ich zdolność do rozpadu promieniotwórczego.Naturalna promieniotwórczość Ziemi jest neutralna dla organizmu człowieka. Negatywny wpływ na komórki żywych organizmów mają podwyższone dawki promieniowania. Promieniowanie naturalne pochodzi od pierwiastków radioaktywnych obecnych w przyrodzie i najbliższym otoczeniu człowieka (w glebie, skałach, powietrzu i wodzie). Źródłem promieniowania są także codziennie spożywane pokarmy (np. owoce i warzywa). Źródłem promieniowania sztucznego są najczęściej różnego rodzaju urządzenia (np. stosowane w medycynie aparaty rentgenowskie, akceleratory cząstek (stosowane w radioterapii) oraz reaktory jądrowe, wykorzystywane w elektrowniach atomowych).

6a. Promieniotwórczość a bomba atomowa

Nieregularnym źródłem promieniowania mogą być bomby jądrowe. To przykład wojennego zastosowania energii jądrowej. Bomb takich użyto dwukrotnie podczas II wojny światowej. Stany Zjednoczone zrzuciły je na dwa japońskie miasta: 6 sierpnia 1945 r. na Hiroszimę, a 9 sierpnia na Nagasaki. W wyniku tych ataków śmierć poniosło ponad 100 tysięcy osób.

Niszczycielski Car - największa bomba atomowa na świecie

Bomba atomowa przypomina rakietę ze stożkowym zakończeniem po jednej stronie i stabilizatorem lotu po drugiej stronie. Wewnątrz niej, w uproszczeniu, znajduje się układ składający się z detonatora ciśnieniowego, konwencjonalnego ładunku wybuchowego, reflektora neutronów, wysokościomierza, uranu bądź plutonu oraz rurek wylotowych powietrza, czujników, obwodów elektronicznych i bezpiecznikowych.

Siłę bomby atomowej stanowi przekroczenie bądź wytworzenie w jak najkrótszym czasie masy krytycznej ładunku jądrowego, które można uzyskać na dwa sposoby: w tzw. metodzie działa, czyli przez połączenie materiału rozszczepialnego bądź w metodzie implozyjnej, polegającej na zapadnięciu się materiału uformowanego w powłokę.Do reakcji rozczepiania używa się najczęściej dwóch izotopów: plutonu-239 i uranu-235.

Bomba atomowa ma 5 czynników rażenia. Są to: - promieniowanie cieplne, - fala uderzeniowa, - impuls elektromagnetyczny, - promieniowanie przenikliwe, - skażenie promieniotwórcze. Najsilniejszym z nich jest oczywiście fala uderzeniowa (ok. 50 proc. energii wybuchu). Najdłużej działającym jest z kolei skażenie promieniotwórcze, które potrafi utrzymywać się kilkadziesiąt lat, w wyniku którego organizmy żywe m.in. zapadają na choroby popromienne.

Thanks!

https://view.genial.ly/5f0c29ea2b36990e3899e359/presentation-9-izotopyhttps://bi.im-g.pl/im/2/10567/z10567292Q,Bomba-Car.jpghttps://inzynieria.com/energetyka/rankingi/54638,najwieksze-elektrownie-atomowe-na-swieciehttps://inzynieria.com/energetyka/rankingi/54638,najwieksze-elektrownie-atomowe-na-swiecie,pozycja-rankingu-cattenom-nuclear-power-plant-francja-5200-mw

Źródła: