Вінграновський "Сто поезій"
rygik2828
Created on September 30, 2021
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
SLYCE DECK
Personalized
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
Transcript
Микола Вінграновський "Сто поезій"
ВИСТАВКА ОДНІЄЇ КНИГИ
Автор презентації - бібліотекар 1 категорії Бібліотеки-філіалу №9 ЦБС для дорослих м. Миколаєва Віницька Тетяна.
Микола Вінграновський – один із найголовніших представників творчої генерації шістдесятників. Експресивний, пристрасний лірик, Вінграновський не обмежувався самою тільки поезією. Він був і талановитим прозаїком, а також режисером, сценаристом й актором кількох фільмів, продовжувачем кінематографічних традицій Олександра Довженка.
Ознайомитись детальніше з біографією
Вінграновський М. Сто поезій / Микола Вінграновський. - Київ: Молодь, 1967. - 128с. Збірка називається "100 поезій", але в ній вміщено 99 віршів. Причиною цього стала цензура, яка насамперед перетрусила чи не кожний рядок поезії. Невідповідність назви до кількості – певний символізм, в якому автор намагався донести до людей усі труднощі, які довелося подолати, щоб книга потрапила на очі читачам.
У своїй збірці "Сто поезій", яка вийшла в 1967 р. і була другою (перша "Атомні прелюди") молодий поет Микола Вінграновський щиро і захоплююче розповідає про красу своєї Батьківщини України і малої Батьківщини – Первомайщини, людей праці, сільське життя яких є важким, але наполегливим і щирим трудом вони вибудовують своє щастя.
Прекрасна пейзажна лірика напрочуд точно передає замилування українським степом в усі пори року. І, коли взимку босі села сплять на печі і сняться їм борщі і калачі, а зайці бігають по снігу. А навесні бабуня біля хати радіє, що вже пішов меткий онучок і у кози молозиво терпке, і посходили щавель та цибуля, а на стрісі на колесі у лелеки є лелеченята. Так і відчуваєш аромат першого сіна під стріхою, де поряд на городі у сонячному промінні жовтіють квітки гарбуза між кущиками картоплі. А восени останнє яблуко висить над пізніми чорнобривцями і скоро піде сніг і притрусить цю красу.
Інтимна лірика поета щедро розкриває його глибоку і пристрастну ліричність. Українським Орфеєм називають Миколу Вінграновського. Перше кохання невловимо присутнє у синьому небі, де юнак висіяв ліс із берези і дуба і всюди він бачить свою прекрасну дівчину. А як зворушливо звучить перша колискова своєму кароокому сину!
У збірці вміщено вірші, присвячені Олександру Довженку, який був учителем Вінграновського. Співзвучним було світосприйняття цих двох потомків козаків, які щиро, всією душею любили Україну і поетично оспівували її. "Поет абсолютного слуху" так назвав його Григір Тютюнник. Подібне враження складають класики японського жанру хокку (автор також написав декілька хокку і вони вміщені в книжечці). Поет перевинайшов українську природу і повернув нашій поезії її важливу якість і цінність – людську душу.
При підготовці використано матеріали, розміщені у вільному доступі мережі інтернет
Підготовлено фахівчинею бібліотеки-філіал №9 Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького