"Отут я серце винянчив до неба..."
niklibrary17
Created on September 21, 2021
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
10 THINGS MORE LIKELY THAN DYING IN A PLANE CRASH
Interactive Image
AMAZON RAINFOREST
Interactive Image
THE HISTORY OF THE VIOLIN
Interactive Image
HACKING SCHOOL LIBRARIES
Interactive Image
THANKSGIVING TRADITIONS
Interactive Image
KING KONG VFX
Interactive Image
BANFF NATIONAL PARK
Interactive Image
Transcript
"Отут я серце
винянчив до неба..."
Микола Вінграновський
Бібліотека-філіал №17 ЦМБ ім. М.Л Кропивницького. 2021
Микола Степанович Вінграновський народився 7 листопада 1936 року в місті Первомайську на Миколаївщині. За німецької окупації вчився в румунській початковій школі в с. Кумарі. Закінчивши 1955 року Первомайську середню школу № 17 (тепер – імені М. Вінграновського), вступив до Київського інституту театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого, але через 2 тижні від початку занять його прослухав О. Довженко та забрав до себе у Всесоюзний державний інститут кінематографії (Москва). Працював на Київській кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка як кіносценарист, режисер, актор. Найвідоміша роль М. Вінграновського – Іван Орлюк у фільмі «Повість полум’яних літ» (1961, сценарій О. Довженка, постановка Ю. Солнцевої), який було відзначено преміями престижних міжнародних кінофестивалів у Каннах (Франція, 1962), Лондоні, Лос-Анджелесі. Потім були акторські роботи: «Сейм виходить з берегів» (1962) – роль Миколи Дончака, «Берег надії» (1967), де він зіграв також роль Вацлава Купки, «Дума про Британку» (1970) – роль Несвятипаски. Микола Вінграновський – режисер шести художніх і восьми документальних кінострічок. 1957 року дебютував як поет у журналі «Дніпро», наступні публікації з’явилися у журналах «Жовтень» (нині «Дзвін») (1958), «Вітчизна» (1960) і «Прапор» (нині «Березіль») (1960), в «Літературній газеті» (1961).
Рішенням сесії Первомайської міськради 28 серпня 2012 року Первомайській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 17, що розташована на вулиці Шолом Алейхема, присвоєно ім’я її випускника – видатного українського письменника, кінорежисера Миколи Степановича Вінграновського.
Під час святкування 325-річчя з дня заснування Первомайська, на центральній площі мер міста вручила Миколі Степановичу Вінграновському посвідчення Почесного громадянина міста Первомайська.
До 70-річчя з дня народження Миколи Вінграновського у селі Кумарі Первомайського району було перейменовано вулицю на його честь. Збережена хата, в якій мешкала родина Вінграновських у період окупації, де малий Микола пішов у перший клас румунської школи. На будинку, де колись жила сім’я поета, 28 жовтня 2006 року встановлено меморіальну дошку з написом : «У цьому будинку жив Микола Степанович Вінграновський (1936-2004 р.р.) поет, актор, кінорежисер, лауреат премій імені Т.Г. Шевченка та Фундації Антоновичів (США)» та слова великого поета: "Народе мій, як добре те, Що ти у мене є на світі."
Одна з найбільших вулиць міста Первомайська, де народився поет, має його ім'я. Також вулиці, названі на його честь, існують у Києві та Миколаєві (з 2016, колишня вул. Енгельса), а в Білій Церкві є провулок Вінграновського.
Рішенням сесії Первомайської міськради 28 серпня 2012 року Первомайській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 17, що розташована на вулиці Шолом Алейхема, присвоєно ім’я її випускника – видатного українського письменника, кінорежисера Миколи Степановича Вінграновського.
13 травня 2005 року на фасаді Первомайської загальноосвітної школи ІІ-ІІІ ступенів №17, яку закінчив Микола Вінграновський, урочисто відкрито меморіальну дошку на його честь. На ній напис: «У цій школі навчався Микола Вінграновський – поет, актор, кінорежисер, лауреат премій імені Т.Г. Шевченка та Фундації Антоновичів (США)» та слова великого поета: Народе мій, як добре те, Що ти у мене є на світі.