Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

"Отут я серце

винянчив до неба..."

Микола Вінграновський

Бібліотека-філіал №17 ЦМБ ім. М.Л Кропивницького. 2021

Микола Степанович Вінграновський народився 7 листопада 1936 року в місті Первомайську на Миколаївщині. За німецької окупації вчився в румунській початковій школі в с. Кумарі. Закінчивши 1955 року Первомайську середню школу № 17 (тепер – імені М. Вінграновського), вступив до Київського інституту театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого, але через 2 тижні від початку занять його прослухав О. Довженко та забрав до себе у Всесоюзний державний інститут кінематографії (Москва). Працював на Київській кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка як кіносценарист, режисер, актор. Найвідоміша роль М. Вінграновського – Іван Орлюк у фільмі «Повість полум’яних літ» (1961, сценарій О. Довженка, постановка Ю. Солнцевої), який було відзначено преміями престижних міжнародних кінофестивалів у Каннах (Франція, 1962), Лондоні, Лос-Анджелесі. Потім були акторські роботи: «Сейм виходить з берегів» (1962) – роль Миколи Дончака, «Берег надії» (1967), де він зіграв також роль Вацлава Купки, «Дума про Британку» (1970) – роль Несвятипаски. Микола Вінграновський – режисер шести художніх і восьми документальних кінострічок. 1957 року дебютував як поет у журналі «Дніпро», наступні публікації з’явилися у журналах «Жовтень» (нині «Дзвін») (1958), «Вітчизна» (1960) і «Прапор» (нині «Березіль») (1960), в «Літературній газеті» (1961).

Рішенням сесії Первомайської міськради 28 серпня 2012 року Первомайській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 17, що розташована на вулиці Шолом Алейхема, присвоєно ім’я її випускника – видатного українського письменника, кінорежисера Миколи Степановича Вінграновського.

Під час святкування 325-річчя з дня заснування Первомайська, на центральній площі мер міста вручила Миколі Степановичу Вінграновському посвідчення Почесного громадянина міста Первомайська.

До 70-річчя з дня народження Миколи Вінграновського у селі Кумарі Первомайського району було перейменовано вулицю на його честь. Збережена хата, в якій мешкала родина Вінграновських у період окупації, де малий Микола пішов у перший клас румунської школи. На будинку, де колись жила сім’я поета, 28 жовтня 2006 року встановлено меморіальну дошку з написом : «У цьому будинку жив Микола Степанович Вінграновський (1936-2004 р.р.) поет, актор, кінорежисер, лауреат премій імені Т.Г. Шевченка та Фундації Антоновичів (США)» та слова великого поета: "Народе мій, як добре те, Що ти у мене є на світі."

Одна з найбільших вулиць міста Первомайська, де народився поет, має його ім'я. Також вулиці, названі на його честь, існують у Києві та Миколаєві (з 2016, колишня вул. Енгельса), а в Білій Церкві є провулок Вінграновського.

Рішенням сесії Первомайської міськради 28 серпня 2012 року Первомайській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 17, що розташована на вулиці Шолом Алейхема, присвоєно ім’я її випускника – видатного українського письменника, кінорежисера Миколи Степановича Вінграновського.

13 травня 2005 року на фасаді Первомайської загальноосвітної школи ІІ-ІІІ ступенів №17, яку закінчив Микола Вінграновський, урочисто відкрито меморіальну дошку на його честь. На ній напис: «У цій школі навчався Микола Вінграновський – поет, актор, кінорежисер, лауреат премій імені Т.Г. Шевченка та Фундації Антоновичів (США)» та слова великого поета: Народе мій, як добре те, Що ти у мене є на світі.