II WOJNA ŚWIATOWA
shn1
Created on September 8, 2021
More creations to inspire you
ARTICLES
Presentation
PROMOTING ACADEMIC INTEGRITY
Presentation
HISTORY OF THE CIRCUS
Presentation
AGRICULTURE DATA
Presentation
LAS ESPECIES ANIMALES MÁS AMENAZADAS
Presentation
WATER PRESERVATION
Presentation
BIDEN’S CABINET
Presentation
Transcript
ii wojna światowa
Niemieckie strzały padły z pancernika Schleswig-Holstein.
1 września 1939 roku, dokładnie o godzinie 4:45 zaczęło się ostrzeliwanie pozycji na gdańskim półwyspie Westerplatte.
Warszawa liczyła na pomoc sojuszników, którymi miała być Wielka Brytania i Francja. Londyn i Paryż co prawda wypowiedziały wojnę Niemcom już 3 września, ale za słowami nie poszedł generalny atak na Rzeszę.
Związek Radziecki wkroczył na teren Rzeczypospolitej Polskej 17 września 1939 r. łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji oraz realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow.
Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec (Joachim von Ribbentrop) i ZSRR (Wiaczesław Mołotow) podpisali niemiecko-sowiecki układ „o granicy i przyjaźni”. Konsekwencją sojuszu był rozbiór osamotnionej w walce Polski.
Walki toczyły się w Europie, Azji oraz w Afryce, a także na wszystkich oceanach. W II Wojnie Światowej brały udział kraje ze wszystkich kontynentów, a szczególnie: Niemcy, Japonia, Włochy (państwa Osi), Stany Zjednoczone ZSRR, Wielka Brytania i Polska.
14 sierpnia 1941 roku premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Winston Churchill oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt podpisali deklarację "Karta Atlantycka". Za jej najważniejsze cele uznano prawo wszystkich narodów do posiadania własnych rządów i własnego niepodległego państwa, do rozwoju gospodarczego i życia w pokoju po pokonaniu tyranii faszystowskiej.
30 lipca 1941 roku w Londynie gen. Władysław Sikorski z ambasadorem ZSRS Iwanem Majskim podpisali polsko-sowiecki układ o wspólnej walce przeciwko III Rzeszy.
Polacy dzielnie walczyli o Polskę i nigdy się nie poddali. Podjęli szereg działań, mających na celu obronę kraju, 14 lutego 1942 roku utworzenie największej w Europie tajnej podziemnej organizacji – Armii Krajowej.
1 sierpnia 1944 roku w Warszawie okupowanej przez wojska niemieckie, wybuchło Powstanie Warszawskie. Miało ono na celu wyzwolenie miasta spod niemieckiej okupacji. Zostało przygotowane, a następnie przeprowadzone przez Armię Krajową. Wybuchło dokładnie o godzinie 17. 00, która została nazwana „godziną W”, od słów wybuch i wolność.
W Postaniu Warszawskim udział brały również dzieci, na których cześć stanął w Warszawie Pomnik Małego Powstańca. Stanowi on hołd dla najmłodszych żołnierzy.
Największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. 8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Dokument ten oficjalnie zakończył II wojnę światową w Europie.