Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

PROIECT DIDACTIC„POPAS ÎN LUMEA EMOȚIILOR”

VIORICA GREAB

Created on September 3, 2021

Proiect de acrivitate la disciplina Consiliere și Dezvoltare Personală

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Video Tutorial Mobile

Health & medicine video mobile

Retro vintage video mobile

Butterflies video mobile

Isometric video mobile

Basic interactive video mobile

Glitch video mobile

Transcript

PROIECT DIDACTIC

Autor: Greab VioricaProfesor de psihopedagogie specială Disciplina predată: Consiliere și Dezvoltare Personală Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 Bistrița, România

PROIECT DIDACTIC

Instituția: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 BistrițaClasa: a VI-a B Aria curriculară: Consiliere și Dezvoltare Personală Disciplina: Consiliere și Dezvoltare Personală Subiectul lecției: „POPAS ÎN LUMEA EMOȚIILOR” Unitatea de învățare: CĂLĂTORIE PRINTRE EMOȚII ȘI CUVINTE Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi sociale, interpersonale

COMPETENȚa GENERALĂ

Relaționarea armonioasă cu ceilalți în contexte școlare și extrașcolare

Competențe specifice

2.1. Exprimarea emoțiilor în acord cu nevoile personale și cu specificul situațiilor;2.2. Identificarea elementelor comunicării eficiente în medii reale și virtuale

Competențe specifice integrate

1.1.Exploatarea direcțiilor de dezvoltare a caracteristiciilor personale; 1.2. Identificarea alternativelor de soluționare a situațiilor de stres pentru asigurarea stării de bine 3.2 Manifestarea interesului pentru a învăța de la ceilalți și pentru a-i sprijini pe ceilalți în învățare

  • OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1- Să precizeze tipurile de emoții, funcție de situațiile prezentate. vizualizate; O2- Să identifice emoțiile personajelor din textul citir; O3- Să rezolve cu responsabilitate sarcinile din cadrul interacțiunilor propuse; O4- Să identifice soluții pentru adaptarea emoțională la situația de comunicare; O6- Să participe cu interes la activitate;

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

Evocarea- Identificarea stărilor emoționale ale copiilor din imaginile prezentate; Furtună de idei- Stabilirea într-un Mindmap a câmpului lexical al cuvântului „emoții”. Descoperirea stării emoționale într-un rebus interactiv- https://learningapps.org/display?v=px38pawuk21 Realizarea sensului: Anunțarea temei și a obiectivelor Descoperirea titlului în Word ART- https://wordart.com/gikidfr4avc1/word-art%205

Realizarea sensului

1. Lectura fragmentului de text „Sarea în bucate” de Petre Ispirescu din Manualul digital- Consiliere și Dezvoltare Personală, clasa a VI-a, pag. 36-37. 2. Urmăriți frumoasa și emoționanta poveste de pe Insula iubirii.- https://youtu.be/7jriUl_qOm4?t=7 3. Rezolvarea exercițiilor interactive: „EMOȚIILE”- https://learningapps.org/13253148 „Știi să identifici emoțiile?”- https://learningapps.org/display?v=pj300noi220

EVOCAREA

Știi să-ți identifici propriile emoții? - Chestionar

Tipuri de activitate

- Frontală- Pe grupe - Individuală

STRATEGII DIDACTICE

Resurse procedurale:Metode și procedee: a) de comunicare orală: • expozitive: explicaţia, expunerea • conversative: conversaţia, discuţia colectivă; b) de explorare: • directă: observaţia dirijată, jocul didactic, învăţarea interactivă • indirectă: tehnici din gândirea critică: • Brainstorming

Resurse digitale

Resurse create de prof. Viorica Greab: https://learningapps.org/display?v=px38pawuk21 https://wordart.com/gikidfr4avc1/word-art%205 https://learningapps.org/13253148 https://learningapps.org/display?v=pj300noi220 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfo5BKmfeo-rrUccj8xIJTGIdEivDYtCn-ZmUyD2lCzyffqqQ/viewform

https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Consiliere%20si%20dezvoltare%20personala/EDP/Resursă youtube: https://youtu.be/7jriUl_qOm4

Resurse materiale

LaptopSmartphone Tabletă

Resurse temporale

Proiectul este conceput pe durata a două ore de curs, deoarece elevii prezintă diferite grade de tulburări de intelect, TSA, dislexie, dislalie.Timp: 2x45 min= 90 min.

Resurse umane

Elevii clasei a VI-a B- CSEI NR. 2 BISTRIȚA, ROMÂNIA

Modalități de evaluare

Evaluarea formativă - realizată cu ajutorul interacțiunilor în web 2.0. care oferă feed back instant asupra modalității de efectuare a sarcinilor.

Metode de evaluare- Observare sistematică- Verificare curentă Verificare interactivă- web 2.0, pe platformele digitale

SCENARIU DIDACTIC"

Evocarea- Identificați stările emoționale ale copiilor din imaginile prezentate. Stabiliți o posibilă cauză a stării trăite. Dați click pe fiecare imagine și răspundeți la întrebări!

Evocarea

Furtună de idei- Stabilirea într-un Mindmap câmpul lexical al cuvântului „emoții”. Dați click aici: Descoperirea stării emoționale într-un rebus interactiv

Realizarea sensului: Anunțarea temei și a obiectivelorDescoperirea titlul lecției în următorul joc Word ART- Dați click aici:

Realizarea sensului

1. Citiți fragmentul de text „Sarea în bucate” de Petre Ispirescu din Manualul digital- Consiliere și Dezvoltare Personală, clasa a VI-a, pag. 36-37.2. Click aici: 2. Urmăriți frumoasa și emoționanta poveste de pe Insula iubirii. Click aici: Rezolvați exercițiile interactive: „EMOȚIILE” „Știi să identifici emoțiile?”

REFLECȚIA

Rezolvați următorul chestionar despre emoții. Dați click pe buton:

Vă mulțumesc pentru atenție!Vă doresc să aveți parte de cât mai multe emoții pozitive!