Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Necesitatea de a spune mereu adevărul
Leonte Irina
Created on August 26, 2021
Proiect de activitate didactica pentru disciplina Religie ortodoxă- clasa a IIIa (RO)sau Educatie moral-spirituala (MD)
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Smart Quiz
View
Essential Quiz
View
Practical Quiz
View
Akihabara Quiz
View
Piñata Challenge
View
Math Calculations
View
Pixel Challenge
Transcript
Proiect realizat în cadrul programului transnațional de mentorat "Educație online prin parteneriate"
NECESITATEA DE A SPUNE MEREU ADEVĂRUL
AUTOR: Prof. Irina Leonte Școala Gimnazială Nr. 10 Bacău, România Disciplina: Religie/Educație moral-spirituală
I. DATE GENERALE
Disciplina: Religie/Educație moral-spirituală Clasa: a III-a Unitatea de învăţare: VIAȚA ÎMPREUNĂ CU CEILALȚISubiectul lecţiei: Necesitatea de a spune mereu adevărulTipul lecţiei: comunicare și însușire de noi cunoștințeScopul lecţiei: dobândirea unor noi cunoștințe despre importanța adevărului și evitarea minciunii în viața unui bun creștinCompetența generală vizată: Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viață
I. DATE GENERALE
Competențe specifice: *Analizarea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu anumite situații de viață *Identificarea principalelor îndatoriri ale unui creștin în relație cu semenii, pe baza valorificării unor experiențe din viața cotidiană *Formularea unor reguli de comportament moral-creștin, pentru diferite contexte de viață familiare
I. DATE GENERALE
Obiective operaţionale, în plan cognitiv, al formării de abilităţi şi de atitudini
O1 - Să delimiteze adevărul de minciună, raportându-l la anumite criterii;O2 - Să identifice roadele adevărului;O3 - Să redea porunca din Decalog care interzice minciuna;O4 - Să precizeze sursele de unde putem afla despre adevăr;O5 - Să analizeze urmările minciunii, identificându-le din experiențe personale;O6 - Să identifice consecințele minciunii în cadrul unor povești în care eroii nu au spus adevărul.O7 – Să formuleze regului de comportament moral-creștin, pentru diferite contexte de viață familiare.
II. INTEGRAREA ÎN CURRICULUM
Lecția face parte din materia clasei a IIIa la Religie ortodoxă
III. ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
-dialoguri pe tema importanței adevărului în viața omului-exerciții de definire a unor termeni abordați în cadrul temei, din perspectivă generală și din perspectivă religioasă: adevăr, corectitudine, minciună, onestitate etc-analiza unor texte sau povestiri care prezintă diferite opinii cu semnificație morală în relație cu diferite situații de viață-povestirea unor evenimente din viața proprie, relevante pentru aspecte precum: rostirea adevărului, ascultarea sfaturilor, manifestarea unor atitudini de respect etc.
III.ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
-exerciții de analiză a asemănărilor și a deosebirilor dintre poruncile divine și normele de comportament în diferite contexte sociale -stabilirea, cu ajutorul profesorului, a unor reguli de comportament adecvate vârstei elevilor și diferitelor contexte (școală, familie, biserică, stradă, natură etc.), relevante din perspectivă moral-religioasă - analiza unor situații privind respectarea anumitor reguli de comportament moral-creștin în diferite contexte date (jocuri de rol, povestiri, analiza unor imagini, filme, desene animate) studii de caz, pornind de la situații reale sau imaginare familiare, care evidențiază importanța respectării unor reguli de comportament moral-religios
IV. STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode şi procedee: conversaţia, conversația euristică, expunerea, explicaţia, problematizarea, povestirea, studiul de caz, lectura moral- religioasă, observarea dirijată, exerciţiul, meditația religioasă. 2. Mijloace de învăţământ: manualul în format digital, fișe de lucru, resurse din biblioteca digitală www.educationline.md, echipament electronic, aplicații RED 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: sincron/asincron: activitate frontală, pe grupe și individuală.
1) Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a III-a (2014), http://patriarhia.ro/images/pdf/Invatamant_pdf/Programa_Religie_Cultul_ortodox_clasele_III_IV_aprobata_Omen_5001_02_12_2014.pdf
- Planificare calendaristică orientativă, clasa a III-a;
- Proiectarea unității de învățare ”Viața împreună cu ceilalți”.
- Manual de religie ortodoxă, Editura Corint, https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20III-a/Religie%20Cultul%20Ortodox/Corint/Partea%20II/#Manual/pagina16-pagina17
V. RESURSE
V.RESURSE
2) Bibliografice:1*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988.2. Benga, Cristina, Chiachir, Aurora, Filat,Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie – Cultul ortodox. Manual pentru clasa a III-a (semestrul al II-lea), Editura Corint Educațional, București, 2015 ;3. Cucoş Constantin (coordonator), Educația religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1998.4. Magdan, Leon, Cele mai frumose pilde și povestiri creștin - ortodoxe, Editura Aramis, București, 5.Popescu, Olga Proiectarea pedagogică a învăţării religiei în şcoală, Editura Aramis, Bucureşti, 2002.6. Şebu, Pr. Prof: Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea Alba Iulia, 2000; 3) Temporale: 45 de minute.
VI. PRODUSELE ELABORATE DE ELEVI
Elevii vor realiza:
- planșe cu reguli de comportament în diferite contexte (școală, familie, biserică, stradă, natură)
- un desen după o poveste
- un test de evaluare a cunoștințelor
VII. MODALITĂȚI DE EVALUARE A ELEVILOR
Elevii vor fi evaluați prin aprecieri verbale individuale pentru răspunsurile date și implicarea în oră, pentru activitatea pe echipe și pentru testul completat. Vor primi și note în catalog .
VIII. DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE
studii de caz, pornind de la situații reale sau imaginare familiare, care evidențiază importanța respectării unor reguli de comportament moral-religios
povestirea unor evenimente din viața proprie
stabilirea unor reguli de comportament adecvate vârstei elevilor și diferitelor contexte (școală, familie, biserică, stradă, natură
exerciții de definire a unor termeni abordați în cadrul temei, din perspectivă generală și din perspectivă religioasă
precizarea mesajului lecției
analiza unor situații privind respectarea anumitor reguli de comportament moral în diferite contexte date
exerciții de analiză a asemănărilor și a deosebirilor dintre poruncile divine și normele de comportament în diferite contexte sociale
dialoguri pe tema importanței adevărului în viața omului
IX. SĂ EXERSĂM!
4. APLICAREA
2. ASOCIEREA
3.Generalizarea
1. cONSOLIDAREA CUNOȘTINȚELOR
5. tEMĂ
ÎNDEMNURI PENTRU MICUL CREȘTIN
Să spui mereu adevărul. Să fii curajos. Să te rogi când ți-e frică. Să înțelegi că orice problemă are soluții. Să gândești frumos. Să spui mereu adevărul.