Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
HUMAN BODY PRESENTATION
Cristina Amarfii
Created on August 22, 2021
Proiect didactic
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Vaporwave presentation
View
Animated Sketch Presentation
View
Memories Presentation
View
Pechakucha Presentation
View
Decades Presentation
View
Color and Shapes Presentation
View
Historical Presentation
Transcript
Scenariu didactic
Omul-Ființă biologică
Autor:Amarfii Cristina, gimnaziul nr.99 ”Gh.v.Madan”
Unitatea de învățare:Omul-ființă biologică Aria curriculară: Matematica și științe Clasa a IV-a Disciplina:Științe Durata: 4 lecții
Lorem ipsum
Competențe specifice
1. Identificarea și descrierea componentelor, fenomenelor, proceselor, relațiilor carateristice mediului înconjurător, demonstrând corectitudine și coerență în utilizarea terminologiei specifice. 2. Explorarea-investigarea mediului înconjurător, manifestând curiozitate și interes în valorificarea metodelor și instrumentelor specifice de colectare și organizare arezultatelor. 3. Explicarea informațiilor/rezultatelor/concluziilor obținute îndemersuri de cunoaștere a mediului înconjurător, manifestând atitudine critică și creativă. 4. Rezolvarea unor situații de problemă pe baza integrării achizițiilor dobândite la disciplină cu cele din alte domenii, dovedind interes pentru promovarea activă a valorilor de mediu și a unui mod sănătos de viață.
Unități de competență
3.1. Identificarea părților componente ale scheletului omului.3.2. Descrierea unor procese vitale specifice omului.3.3. Reprezentarea schematică a proceselor vitale ale omului.3.4. Desfășurarea unui demers investigativ privind procesele vitale specifice omului, după un plan propus. 3.5. Argumentarea rolului scheletului și mușchilor în mișcarea corpului uman. 3.6. Formularea regulilor de igienă a corpului uman.
Strategii didactice
Mijloace didactice
Forme de organizare
Metode
Evaluare
Câmp asociativ, conversaţia, GPP, pălăriile gânditoare, explicaţia, exerciţiul, modelarea, chestionarul, brainstorming, metoda cubului, puzzle,graficul T, cincinel, graficul conceprual.
orală sincronă (aprecieri verbale), scrisă ( evaluarea produselor - fișă găsește perechi, adevărat/fals, lapbook,wordwall)
laptop/calculator, videoproiector ,manualul digital de ”Științe”( clasa a IV-a ), Biblioteca Digitală Educația Online,pălării, cubul, bulgărele cu întrebări, careu, sacoșe, pai, lipici,
individualfrontal perechi
Resurse educaționale
Scheletul și mulchii. Ținuta corectă
circulația sângelui
respirația omului
alimentația omului
Ghidul de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, ediția 2019.
Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar, clasele I-IV, ediția 2019.
Curriculumul pentru învățământul primar, ediția 2018.
Științe, ghidul învățătorului pentru clasa a 4-a
Lecția 1
Scheletul și mușchii. Ținuta corectă
Implicarea elevilor (Produse)
Realizarea unui clusterin în baza informației(cum oprim sângele când curge nasul sau ai o rană)
Modelarea sistemului respirator
Crearea unui lapbook”Alimentația sănătoasă”
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
- Să enumere acțiunile pentru a avea o ținută corectă
- Să identifice rolul mușchilor și a oaselor
- Să formuleze sfaturi pentru protecția și întărirea oaselor
- Să descopere argumente Pro sau Contra afirmației
- Să opereze cu noțiunile științifice învățate.
- Să respecte normele de comportament în cadrul grupului.
Sarcini de învățare
Realizarea sensului
Evocare
Reflexie
Extindere
Vizionează lecția online
Câmp asociativ
Pălăriile gânditoare
Găsește perechea
Se solicită elevilor să scrie cât mai multe cuvinte din câmpul asociativ al cuvântului MUȘCHI/SCHELET
În baza filmulețului realizați corespondența
Poster
Metoda GPP
Pro sau contra
Realizați un poster cu titlu: ”Importanța sportului”
Cubul
Elevilor li se propune să continue enunțul: ”Ținuta cotrectă este...”
Elevilor li se solicită să aducă argumente Pro sau Contra afirmației propuse ”Doar cei care practică sportul au mușchi și oase sănătoase”
Lecția 2
Circulația sângelui
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
- Să enumere acțiunile pentru a avea un corp sănătos
- Să identifice din ce e format sistemul circular
- Să formuleze întrebări în baza temei studiate
- Să opereze cu noțiunile științifice învățate.
- Să respecte normele de comportament în cadrul grupului.
Sarcini de învățare
Realizarea sensului
Evocare
Reflexie
Extindere
Vizionează lecția online (1:45-6:45)
Câmp lexical
De studiat în baza la video cum procedezi când curge nasul sau te-ai înțepat, realizează un clustering în baza informației aflate
Metoda adevărat sau fals
Se solicită elevilor să indice cât mai multe cuvinte din câmpul asociativ al cuvântului:Inima
În baza la video 6:50-7:27 descoperiți propozițiile adevărate bătând de 2 ori din palme.
Explozia stelară
Cincinel
Descoperă subiectul lecției
Se solicită elevilor în baza la video să alcătuiască întrebări colegilor.
Realizați un cincinel cu tema: Inima
Lecția 3
Respirația omului
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
- Să enumere din ce e format aparatul respirator
- Să identifice cum respiră omul
- Să formuleze concluzii asupra rezultatelor în baza experimentului;
- Să opereze cu noțiunile științifice învățate.
- Să respecte normele de comportament în cadrul grupului.
Sarcini de învățare
Realizarea sensului
Evocare
Reflexie
Extindere
Jocul Soarele răsare
Găsește corespondența(în baza la video 3:15-3:37)
Vizionează lecția online (00:50-3:15)
Realizați acasă modelul dat, experimentați șiprezentați produsul obținut
Discutați cu părinții despre plantele medicinale pentru tratarea căilor respiratorii
Elevii se așează apoi se ridică în picioare înălțând mâinile dacă ce spune învățătoarea corespunde cu ce cred ei
Descoperă subiectul lecției
Graficul conceptual
Jurnalul reflexiv
Cum credeți, despre ce von vorbi astăzi la lecție?
Identifică intrusulaccesând jocul
Lecția 4
Alimentația omului
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
- Să enumere din ce e format tubul digestiv
- Să identifice alimentele sănătoase și nesănătoase
- Să elaboreze un lapbook în baza informației studiate
- Să opereze cu noțiunile științifice învățate
- Să respecte normele de comportament în cadrul grupului.
Sarcini de învățare
Realizarea sensului
Evocare
Reflexie
Extindere
Jocul Criza de alimente
Vizionează lecția online (1:05-6:12)
Crearea unu Lapbook ”Alimentația sănătoasă”
Explozia stelara
Clasa se împarte în grupe:fructe, legume, făinoase, dulciuri. Când conducătorul stigă: Criză de alimente.. elevii își schimbă locurile. Cine rămâne fără de loc devine conducător. După joc elevii discută despre emoțiile trăite.
Bursa muncii
Metoda RAI
Elevii răspund la întrebările extrase de pe minge în baza temei studiate
Alimente sănătose și dăunătoare, accesează jocul
Descoperă subiectul lecției
thanks