Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Completiva directă

loredana_sinca

Created on August 21, 2021

Proiect didactic

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Smart Presentation

Practical Presentation

Essential Presentation

Akihabara Presentation

Pastel Color Presentation

Visual Presentation

Relaxing Presentation

Transcript

MENTORAT TRANSFRONTALIER

Proiect didactic

MOLDOVA - ROMÂNIA

August 2021

Programul transnațional de mentorat

Realizarea propozițională a complementului directClasa a VIII-a

CUPRINS

Structura PROIECTULUI DIDACTIC

Cuprins

Date tehnice

Titlu

Competențe & obiective specifice

Evocare I

Strategii didactice

Evocare II

Realizarea sensului I, II, III, IV, V

Reflecție

Extindere

Thanks

Bibliografie

Competențe/obiective specifice de predare - învățare - evaluare

Obiective operaționale

Competențe generale

CG 4 Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise;

O1: să aplice algoritmul de analiză al unei fraze în cazul realizării propoziționale a complementului direct;O2: să identifice elementele specifice completivei directe; O3: să utilizeze corect completiva directă în comunicarea scrisă și orală;

Competențe specifice

Integrare în curriculum

4.5 Dezvoltarea gândirii logice și analogice (analiză, sinteză, generalizare, abstactizare) prin utilizarea deprinderilor de comunicare corectă în limba română literară, în procesul de învățare pe tot parcursul vieții;

Realizarea propozițională a complementului direct se studiază în clasa a VIII-a. Conținut recomandat:- Subordonarea prin conjuncții subordonatoare, prin pronume și adverbe relative; norme de punctuație.

Link

Strategii didactice

Tip lecție: MIXTĂOrganizare: frontală, colaborativă, individuală Evaluare: test grilă

Mijloace didactice:

  • laptop/tablă interactivă;
  • jocuri interactive; rebus;
  • fișă de sinteză - document colaborativ;
  • chestionare, teste - Google Forms;

Metode didactice interactive:

  • Conversația euristică
  • Știu - vreau să știu - am învățat
  • jocul didactic
  • Învățarea prin descoperire

EVOCARE

  • Se anunță titlul lecției „Realizarea propozițională a complementului direct - Completiva directă”;
  • Se enunță obiectivele lecției;
  • Se reactualizează cunoștințele și se face trecerea către conținuturile noi prin completarea rebusului;

Start

Știu - vreau să știu - am învățat prezentarea metodei

AM ÎNVĂȚAT:Ce am învățat despre completiva directă - se va completa în etapa de REFLECȚIE

VREAU SĂ ȘTIU:Ce vreau să știu despre COMPLETIVA DIRECTĂ - se completează formularul GOOGLE din desen.

ȘTIU:Ce știu despre COMPLEMENTUL DIRECT - se completează formularul GOOGLE din desen.

Realizarea sensului

În funcție de rezultatele formularului VREAU SĂ ȘTIU se formează cele 4 grupe care vor lucra diferențiat.

  • GRUPA 1 - Elementele de relație ale completivei directe
  • GRUPA 2 - Elementele regente ale completivei directe
  • GRUPA 3 - Utilizarea corectă și adecvată a completivei directe în comunicare
  • GRUPA 4 - Capcane în analiză
Fiecare grupă va colabora pentru realizarea sarcinilor și va completa DOCUMENTUL COLABORATIV de mai jos:

Realizarea sensului

Elemente de relație

Găsește soluțiile corecte, notează informațiile în documentul colaborativ și pentru informații suplimentare urmărește materialul video!

Play

Realizarea sensului

Elemente regente

Găsește soluțiile corecte, notează informațiile în documentul colaborativ și pentru informații suplimentare urmărește materialul video!

Play

Realizarea sensului

Utilizarea corectă și adecvată a Completivei directe în comunicare

Găsește soluțiile corecte, notează informațiile în documentul colaborativ și pentru informații suplimentare urmărește materialul video!

Play

Realizarea sensului

Capcane în analiză

Găsește soluțiile corecte, notează informațiile în documentul colaborativ și pentru informații suplimentare urmărește materialul video!

Play

Reflecție

- se verifică modalitatea de completare și corectitudinea informațiilor/explicațiilor din documentul colaborativ - Fișă de sinteză -; - se evidențiază aspectele de noutate - AM AFLAT - cu privire la completiva directă prin raportare la componentele ȘTIU - VREAU SĂ ȘTIU, menționate în EVOCARE; - se lansează testul grilă;

Play

Elemente regente

Extindere

Elemente de relație

Temă de lucru - asincron Redactează un text de 30 - 40 de cuvinte în care să folosești următoarele completive directe: „să aleg corect” și „ce îmi place”. Pentru realizarea temei vei utiliza aplicația https://l-www.voki.com/. Ulterior, vei posta linkul temei în clasa ta virtuală (Google Classroom).

Utilizarea corectă și adecvată în comunicare

Play

Capcane în analiză

Bibliografie:Pană Dindelegan, Gabriela, „Gramatica limbii române pentru gimnaziu”, 2019, București: Univers Enciclopedic Gold; http://educatieonline.md/details?ad2156a3b2084827a0d2a231e53978e0; http://educatieonline.md/details?ffecbe33bfb641b29b92fc12f198e366; https://www.youtube.com/watch?v=qdEcq5RqVso; https://read.bookcreator.com/IAzKHr0pq8NGaiqv9oVCfMbC0zU2/I6hX3sjMQmWZFTOvDkjsKg;

Author's Name

Thanks!