Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

CHALK & BLACKBOARD PRESENTATION

Natalia Poiag

Created on August 20, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

To the Moon Presentation

Projection Presentation

Transcript

Proiect didactic în cadrul programului transnațional de mentorat:

„Educație online prin parteneriate”

Poiag Natalia, prof. de chimie, Gimnaziul-Grădiniță „C.Negruzzi”

Subiectul lecției:

„Sărurile. Obținerea”

Structura lecției:

Competențe

Autor

Disciplină

Obiective operaționale

Subcompetențe

Strategii didactice

Autor:

Poiag Natalia-profesoară de biologie/chime, Gimnaziul-Grădiniță „C.Negruzzi”, com.Tîrnova, r-ul Dondușeni

Disciplina:

Chimie, clasa a VIII-a Unitatea de învățare: „Clasele de compuși anorganici”

Competențe:

CS5-Formularea de concluzii personale referitoare la beneficiile utilizării oxizilor, acizilor, bazelor, sărurilor.

Subcompetențe:

  1. Caracterizarea sărurilor după algoritm:
formula, structura, culoaree, răspândirea în natură, utilizare. 2.Notarea ecuațiilor chimice de obținere a sărurilor. 3.Rezolvarea de exerciții.

Obiective oparaționale:

Elevul va fi capabil:

O3

O2

O1

Să enumere metodele de obținere a sărurilor;

Să rezolve exerciții chimice în baza ecuațiilor chimice studiate

Să modeleze ecuațiile reacțiilor chimice de obținere a sărurilor

Strategii didactice:

Mijloace didactice: manualul de chimie cl.. VIII-a, Sistemul periodic, calculator, lecții și activități interactive din biblioteca digitală ,,Educație online”, platforme educaționale sincrone/asincrone, internet.

Metode și procedee: conversaţia euristică, problematizarea, algoritmizarea, observația, experimentul chimic, jocul didactic, TIC.

Forme de evaluare: orală sincronă (Meet, aplicații digitale din biblioteca ,,Educație online”, aplicații Wordwall, ) și în formă scrisă asincron (Infografic)

Educatia este cea mai buna provizie pe care o poti face pentru batranete. Aristotel

Comentează mott-oul:

Realizarea sensului:

Urmează pașii:

Evocare:

Joc didactic Activitate

Activitate

Răspunde la întrebări:

VS

Joc didactic

Experimente chimice:

Activitate:

Activitate:

Care sunt metodele de separare a sărurilor:

https://www.mozaweb.com/ro/Extra-Videouri-Prepararea_amestecurilor_separarea_amestecurilor_2_observare-386857

Separarea substanțelor până la sec:

Separarea substanțelor prin filtrare:

Care substanțe le putem separa din amestec folosind metoda filtrării?

Care substanțe le putem separa folosind metoda evaporării?

Știați că?

Reține:

Obținerea sărurilor la interacțiunea metalelor cu nemetalele

Obținerea sărurilor la interacțiunea oxizilor bazici cu oxizii acizi

Obținerea sărurilor la interacțiunea bazelor cu acizii

Fe+S=FeS

CaO+SiO2=CaSiO3

2NaOH+H2SO4=Na2SO4+2H2O

Obținerea sărurilor la interacțiunea metalelor cu sărurile:

Obținerea sărurilor la interacțiunea a două săruri

Obținerea sărurilor la interacțiunea metalelor cu acizii

Fe+CuSO4=FeSO4+Cu

Zn+2HCl=ZnCl2+H2

AgNO3+NaCl=AgCl+NaNO3

Versus

http://aplicatii.educatieonline.md/adevarat-fals/1391

Testează-ți cunoștințele:

http://aplicatii.educatieonline.md/text-liber/7260

http://aplicatii.educatieonline.md/millionar/7359

Întrebări provocătoare:

Cum putem defini noțiunea de sare?

Ca (OH)2+.......= CaSO3+H2O

Definiție

Ce culoare are produsul reacției?

Ce lipsește?

Cum se obține sticla?

Cum numim sarea dacă în componența ei intră un metal cu valență variabilă?

Care este formula varului stins?

Tema pentru acasă:

De alcătuit un infografic cu tema: „Importanța sărurilor în natură”

Autoevaluare:

Referințe bibliografice:

  • Curriculum național la disciplina Chimie, eduția 2019
  • https://mecc.gov.md/sites/default/files/curric_chimia_tipar.pdf
  • Ghid de implementare a Curriculumului la chimice, ediția 2019
  • https://mecc.gov.md/sites/default/files/chimie_gimnaziu_ro.pdf
  • Repere metodologice privind organizarea procesului educațional la chimie în anul de studiu: 2020-2021
  • https://mecc.gov.md/sites/default/files/_13_chimie_repere_metodologice_2020-2021_ro_final.pdf
  • Biblioteca digitală: „Educație online”
  • http://www.educatieonline.md/details?699b45334fd44409b196ab3920cd48c0
  • http://aplicatii.educatieonline.md/adevarat-fals/1391
  • http://aplicatii.educatieonline.md/millionar/7359
  • http://aplicatii.educatieonline.md/text-liber/7260