Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Proiect didactic
floranta cozma
Created on August 19, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Psychedelic Presentation
View
Modern Presentation
View
Relaxing Presentation
View
Chalkboard Presentation
View
Visual Presentation
View
Terrazzo Presentation
View
Halloween Presentation
Transcript
Proiect didactic realizat în cadrul Programului Transnaţional ,,Proiectarea activităţii didactice asistate de tehnologie – prezentare de soft-uri şi platforme”
Disciplina: Limba şi literatura română
Prof.înv.primar: Cozma Floranţa
Instituţie: Şcoala Gimnazială Oboroceni, comuna Heleşteni, jud. Iaşi, România
Date generale
Clasa: a III-a
Subiect: Fram, ursul polar
Durata lecţiei: 50 minute
Tipul lecţiei: mixtă
Unităţi de competenţă:
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil; 2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiinţe din universul apropiat pe baza unui plan simplu; 3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare; 3.3.Formularea unei păreri despre o povestire /personajele acesteia.
Obiective operaționale:
La sfârşitul lecţiei, elevii trebuie : - să perceapă sensul global al lecturii ; - să desprindă informaţii/idei esenţiale dintr-un text citit ; - să stabilească sensul unor cuvinte raportare la coţinut; - să fie capabil să-şi exprime opinii personale şi să ia decizii; - să formuleze aprecieri critice; - să argumenteze o părere personală .
b) metode, tehnici, procedee: asalt de idei, argumentare orală, exerciții de lecturare si interpretare a textului, exerciții de scriere liberă, explicaţia; analiza; cadranele; piramida povestirii;, comunicaţi ; cvintetul ;masa rotundă; eseul de 5 minute; jurnalul cu dublă intrare; scriere imaginativă ( produs evaluabil)
Tehnologii didactice de predare-învățare-evaluare:
a) forme: frontală, pe rânduri, individuală
c) resurse didactice: lecțiile video indicate, caiete, dispozitiv de proiectare
Evocare
Write a title
,,Masa rotundă’’:-Elevii sunt aşezaţi câte şase, în formă de cerc. Va trece din mână în mână câte o foaie şi un creion, pe care va nota o idee. -Activitate individuală în grup: ,,Notaţi tot ceea ce ştiţi despre circ - Scrieţi tot ce vă trece prin minte în legătură cu acest cuvânt. Scrieţi tot ce ştiţi sau credeţi că ştiţi. Daţi frâu liber imaginaţiei!
<iframe width="1366" height="768" src="https://www.youtube.com/embed/nA-oL5C8Qtk" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Lecția video,,Fram, ursul polar”
Se anunţă tema nouă. Elevii asculta textul. După citirea şi analizarea textului oral se va trece la completarea unor fişe de lucru folosind aplicatiile: WordArt, Liveworksheets, Padlet, ChatterPix
https://youtu.be/nA-oL5C8Qtk
NB! Se va viziona/asculta de la minutul 4,16 pana la minutil 6,30.
Realizarea sensului
,,Cadranele’’
,,Cvintetul’’
Elevii citesc textul. Sunt apoi solicitati sa noteze în cadran cu aplicatia Liveworksheets:I - ideile textului, II -sentimentele pe care le-au simţit, III -să stabilească o legătură între conţinutul textului şi experienţa lor de viaţă, IV - mesajul ce se desprinde din text.
Scrieţi o poezie formată din cinci versuri având ca subiect,,FRAM’ -În cvintet să exprimaţi gânduri, sentimente, idei personale asupra subiectului, adică Fram, prin intermediul cuvântului. Cvintetul are următoarea structură: 1. Primul vers conţine un singur cuvânt cheie, de obicei un substantiv (subiectul poeziei) care va fi explicat în versurile următoare. 2. Al doilea vers este format din două cuvinte, de obicei adjective care descriu subiectul poeziei. 3. Al treilea vers este format din trei cuvinte, de obicei verbe la gerunziu care exprimă acţiuni. 4. Al patrulea vers este format din patru cuvinte care exprimă faţă de subiectul abordat. 5. Al cincilea vers este format dintr-un cuvânt, care exprimă esenţa subiectului.
https://www.liveworksheets.com/ub2225629kq
,,Piramida povestirii’’
https://www.liveworksheets.com/cz2227741ke
- Cu aceste cuvinte se obţine piramida -1 cuvânt pentru locul unde se desfaşoară întâmplarea ; -2 cuvinte pentru personajul principal; -3 cuvinte pentru insuşirile lui ; -4 cuvinte pentru faptele lui ; -5 cuvinte pentru analiza ;
https://padlet.com/cozmafloranta/2uuz22i52czm2dbf
Reflecția
RealReflecțiaizarea Reflecțiasensului
,,Eseul de 5 minute’’
- ,,Jurnalul cu dublă intrare’'
Cum vă imaginaţi sfârşitul acestei întâmplări?
Citeşte un fragment din lecţie care ţi-a placut cel mai mult şi transcrie în primul chenar fragmentul citit iar în al doilea chenar încearcă să povesteşti cu, cuvintele tale ce ai înţeles din acest fragment.
Elevii citesc textul. Sunt apoi solicitati sa noteze în cadran :I - ideile textului, II -sentimentele pe care le-au simţit, III -să stabilească o legătură între conţinutul textului şi experienţa lor de viaţă, IV- mesajul ce se desprinde din text.
Fram, ursul polar (povestire fragment) .................................................................................................................................................................................................... .....................................................................................................................................................................................................................................................
Fram, ursul polar (transcriere fragment) .................................................................................................. .................................................................................................................................................................................................... .................................................................................................. ..................................................................................................
Multumesc pentru atenţie!
www.myweb.com