Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Proiect Educatie online- Celula vegetala/animala

RADUTIU RAMONA

Created on August 18, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

PROIECT DIDACTIC PROGRAMUL TRANSNAŢIONAL DE MENTORAT ,,EDUCAŢIE ONLINE PRIN PARTENERIATE''

  • Autor: Răduţiu Maria Ramona, Liceul Teoretic ‘’Gheorghe Lazǎr’’ Avrig, România Biologie
  • Subiectul lecţiei: Celula vegetală şi animală
  • Clasa: a VI a
  • Tipul lecţiei: Dobândire de cunoştinţe şi competenţe
  • Competențe generale
1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode științifice 2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității
  • Competențe specifice
1.1. Selectarea unor texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice, diagrame ca surse pentru extragerea unor informații referitoare la unele procese, fenomene și sisteme biologice2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan propriu 3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologic

start

Obiectivele lecţiei

Să definească celula pe baza informaţiei din manual

01

02

Să enumere cele 2 tipuri de celule pe baza secvenţei video

03

Să identifice elementele care alcătuiesc celula vegetală și celula animală pe baza secvenţei video

Să stabilească asemănări şi deosebiri între celula vegetală și animală pe baza cântecelului şi imaginii de pe slide

04

Să modeleze celula vegetală/animală utilizând imaginile date

05

TITLE HERE

03

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit

Strategii didactice

  • Metode didactice: observaţia, învăţarea prin descoperire, modelarea, conversaţia euristică, jocul didactic
  • Mijloace de învăţământ: manual, filmulete - educatie online, joc pe platforma genially
  • Organizarea activităţii: frontală, individuală, pe grupe

ETAPELE LECŢIEI

I. Verificarea cunoştinţelor anterioare

II. Captarea atenţiei

III. Anunţarea temei si a obiectivelor

IV. Dirijarea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe

V. Fixarea cunoştinţelor

VI. Evaluarea cunoştinţelor

ETAPA LECŢIEI I. Verificarea cunoştinţelor anterioare

Accesaţi următorul link şi rezolvaţi întrebările din joc

ETAPA LECŢIEIII. Captarea atenţiei

Pentru a capta atenţia elevilor, aceştia vor viziona un scurt cântecel si identifica subiectul lecţiei de astăzi

ETAPA LECŢIEI III. Anunţarea temei si a obiectivelor

Celula vegetală şi animală

Elevii notează titlul lecţiei şi asculta obiectivele stabilite de profesor

ETAPA LECŢIEIIV. Dirijarea învăţării şi dobândirea de noi cunoştinţe

Elevilor li se solicită să citească informaţiile din manual de la pagina 11 şi să elaboreze o definiţie a celulei.

Celula este unitatea structurală şi funcţională a tuturor organismelor vii

Celula Vegetală Animală

În urma discuţiilor, stabilesc că

Profesorul împreună cu elevii vizionează filmuleţul de pe platforma Educatie online, minutul 1-2 şi stabilesc care sunt cele 2 tipuri de celule

celula animala membrana celulară, nucleu, citoplasmă, mitocondrie, ribozomi

celula vegetala membrana celulară perete celular, citoplasmă, nucleu, cloroplaste, mitocondrii, ribozomi, vacuole

Pentru a identifica elementele componente ale celulei vegetale şi animale, elevii vizionează secvenţa video minutul 4:00-6:50

Elevii reasculta cântecelul şi stabilesc asemănări între celula vegetală şi animală, realizand desenul pe caiete cu părţile componente ale celulei animale şi vegetale şi elementele lor comune

ETAPA LECŢIEI V. Fixarea cunoştinţelor

Pentru a-şi fixa cunoştintele elevii realizează, în grupe, modele ale celulelor, machete cu celula vegetală şi animală utilizând materiale diverse

ETAPA LECŢIEIVI. Evaluarea cunoştinţelor

2. Quizz Genial.ly 3. Fisa Wordwall

Resurse bibliografice

  • Biologie clasa a-VI-a: Crocnan E., (2017), Editura Didactică şi Pedagogică Biologie clasa a-VI-a: Afrim E., Olteanu S., Giersch S., Tanur I., Manea C., Miricel F., (2018), Editura Didactică şi Pedagogică
  • Lecţia formă de bază a organizării procesului de predare-invatare-evaluare la disciplină biologie: Lazăr, V., Nicolae, M., (2007) Editura Arves
  • Metode didactice utilizate în predarea biologiei: Lazăr, V., Căprarin D., (2008), Editura Arves
  • https://ro.pinterest.com/
  • https://www.youtube.com/watch?v=NkC9AiJf7gI
  • http://educatieonline.md/

Mulţumesc!