Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
PROIECT
corbu_gabriela
Created on August 18, 2021
Proiect didactic - Fracții
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Higher Education Presentation
View
Psychedelic Presentation
View
Vaporwave presentation
View
Geniaflix Presentation
View
Vintage Mosaic Presentation
View
Modern Zen Presentation
View
Newspaper Presentation
Transcript
Proiect didactic realizat în cadrul Programului Național de instruire ,,Didactica utilizării bibliotecii digitale Educație online”
Fracții - citirea și scrierea fracțiilor
Prof. înv. primar Gabriela Corbu Școala Gimnazială Tichilești, Brăila, România
August 2021
DISCIPLINA: Matematică SUBIECTUL LECŢIEI: Fracții - citirea și scrierea fracțiilor TIPUL ACTIVITĂŢII: Comunicare şi însuşire de cunoştinţe
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Aplicarea unei reguli pentru continuarea unor modele repetitive; 2.1. Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000 şi a fracţiilor subunitare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali cu 10;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive: - să citească fracţii ordinare cu ajutorul unor desene date; - să folosească în citirea fracţiilor terminologia corespunzătoare; - să încercuiască fracţiile care au numărătorul jumătate din numitor; - să scrie corect fracţii după o cerinţă dată b) afective:- să dovedească interes pentru lecţie, concretizat în participare activă; - să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul colectivului. c) motrice: - să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE PROCEDURALE: explicaţia, conversaţia, exercițiul, cubul; FORME DE ORGANIZARE: individual/ independent, frontal, pe grupe. RESURSE MATERIALE: lecțiile video indicate, fişe de lucru , cubul RESURSE TEMPORALE: 45 minute RESURSE UMANE: 18 elevi RESURSE SPAŢIALE: sala de clasă FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: aprecieri verbale, evaluare formativă.
Etapele lecției
Captarea atenției
Le citesc copiilor următoarea poveste:
Povestea
Gâsculița călătorește voioasă spre țara noastră. În drumul ei a trecut prin multe peripeții pentru a ajunge la noi în țară. Primul popas l-a făcut la umbra unui copac. Tocmai când se pregătea să manânce veneau trei copii ce cântau voioși. Impresionată plăcut de cele ce auzea începu să cânte în același timp cu micii cântăreți. După ce isprăvi cântarea, frumoasa ființă îi invită la masă pe noii săi prieteni. Copiii acceptară bucuroși să manânce din alimentele oferite de Gâsculiță. Mai întâi, Gâsculița fracționă (împărți) în două părți egale un șervet mare. O bucată dintre cele două o folosi pentru a pune merindele, iar cealaltă jumătate o puse alături, de rezervă. După ce se spălă bine pe mâini, se așezară toți cuminți, în jurul mesei frumos asezate. Din coș, Gâsculița scoase un măr, un cub de cașcaval și o pâine. Ținând cont de pofta fiecărui mesean, le fracționă după cum urmează:- mărul, în 2 părți egale; - cubul de cașcaval, în 3 părți egale; - pâinea, în 4 părți egale. Doi meseni au primit câte o jumătate de măr, trei meseni au primit câte o treime din cașcaval. Fiecare mesean a primit câte o pătrime (un sfert) din pâine.
Anunţarea temei şi a obiectivelor
În această oră discutăm despre: Ce este o fracție? Citirea și scrierea fracțiilor. Se scrie pe tablă şi în caiete titlul lecţiei.
Dirijarea învățării
După acea masă copioasă, Gâsculița veni cu ideea de a se juca împreună. Ea le propune următoarele sarcini: Fiecare copil are pe bancă un plic cu 3 figuri geometrice. Cu ajutorul unui foarfec vom fracționa după cum urmează: a) Cercul în două părți egale. Ce se observă?( cercul a fost împărțit în două părți egale) Ce am obținut prin fracționarea acestui cerc? (o jumătate, o doime,) adică ½ din cercul întreg. b) Dreptunghiul îl vom fracționa în trei părți egale. Ce se observă?(dreptunghiul a fost fracționat (împărțit) în trei părți egale) Ce am obținut prin fracționarea acestui dreptunghi?(trei părți egale, trei treimi ) adică 1/3. Rog elevii să pună în partea stângă două părți din dreptunghi adică două treimi 2/3. Una sau mai multe părți dintr-un întreg reprezintă o fracție.
Dirijarea învățării
Scriem 2/3 citim două treimi , doi pe trei, doi supra trei; 2- Numărător- ne arată câte părți egale am luat în considerare; 3- Numitorul ne arată în câte părți a fost împărțit întregul; Linia de fracție indică operația de împărțire. Citim fracția obținută: două treimi, doi supra trei, doi pe trei. Pătratul se împarte în patru părți egale. Ce observăm? (am obținut patru părți egale) Punem în partea stângă o parte și scriem fracția corespunzătoare (1/4. Așezăm în partea stângă două părți și scriem și citim fracția.(2/4), apoi trei părți și scriem, citim fracția (3/4). Orice fracție are numitorul diferit de zero (daca numitorul este zero nu putem obține fracție)
Obținerea performanței
Se realizează prin aplicațiile de la minutul 5:45.
Evaluare
Fișă de evaluare în platforma Liveworksheets1. Scrie fracția corespunzătoare imaginii 2. Scrie următoarele fracții: o pătrime, două șesimi, nouă noimi, opt zecimi, două doimi, o pătrime, cinci șeptimi, trei treimi, două pătrimi, șase optimi, șapte zecimi, trei optimi. 3.Notează cu A propozițiile adevărate și cu F pe cele false: O doime se scrie 1/2 . A treia parte dintr-un întreg reprezintă o jumătate din întreg; Trei cincimi= 3/5
Încheierea activitaţii
Se vor face aprecieri globale asupra participării copiilor şi a modului de lucru pe parcursul activităţi. Se fac aprecieri globale și individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la desfașurarea lecției. Tema pentru acasă: Vizionarea lecției video.
Vă mulțumesc!