Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Proiect didactic integrat ,,Corect circulăm-regulile le respectăm"

Daniela Lisnic

Created on August 17, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

Transcript

PROIECT DIDACTIC

TEMA: ,,Corect circulăm-regulile le respectăm"

Autor: Lisnic Daniela, educator IPET nr.6 ,,Steluța"

Proiectul activității integrate

Instituția Publică de Educație Timpurie nr.6 ,,Steluța" din mun.Orhei

Instituția:

Grupa:

consolidare și evaluare

medie

Tipul de activitate:

Eu și lumea înconjurătoare

Tema globală:

Călătorim pe uscat

Tema proiectului:

activitate integrată

Forma de activitate:

,,Corect circulăm- regulile le respectăm"

Tema zilei:

Domeniile de activitate

Limbaj și comunicare

Sănătate și motricitate

  • Educația pentru sănătate;
  • Educația pentru limbaj și comunicare.

Dimensiunile:

Unități de competență:

Competențe specifice:

 EPS - Competenţa specifică 3. Determinarea şi respectarea regulilor de securitate, dând dovadă de înţelegere şi interes;

EPS. 3.4. Aplicarea regulilor de circulație rutieră și comportament corect în mijloacele de transport;

VS

EPLC. 2.4. Descrierea ghidată a unor obiecte, imagini/carduri, după diferite criterii, aspecte.;

 EPLC - Competenţa specifică 2. Exprimarea mesajelor orale, demonstrând comportament verbal, non-verbal, paraverbal, în diverse contexte;

Obiective operaționale

cognitive:

socioafective:

psihomotorii:

O1.Să recunoască culorile semaforului și acțiunile întreprinse la fiecare culoare a semaforului;O2.Să răspundă corect gramatical la întrebările adresate de educator ; O3.Să argumenteze în 2-3 propoziții comportamentul băiatului, în baza imaginii analizate din video; O4. Să dezlege ghicitoarea în baza videoului vizionat.

O7.Să identifice cel puțin 3 situații care dovedesc un comportament corect și greșit, în baza imaginilor analizate;O8.Să coopereze cu colegii pe parcursul întregii zile în realizarea unei lucrări colective.

O5.Să execute corect mișcările sugerate de educator, în baza culorilor cartonașelor - roșu, verde, galben;O6.Să exprime descoperirile făcute în cadrul activităților în centre, utilizând un limbaj adecvat.

Strategii didactice

Mijloace și materiale:

Forma de organizare:

Metode, tehnici și procedee:

Ursulețul Teddy, imagini cu situații în trafic, semafor, cartonașe de culoare verde, roșie și galbenă; lecții video filmate, diamantul, imagini cu mijloace de transport, puzzle, constructor traseu, planşe cu securitate rutieră, stimulente;

Salutul,Prezența, Momentul surpriză, Jocul didactic, Dezlegarea ghicitorilor, Brainstorming, Explicaţia, Exerciţiul, Demonstraţia, Lucrul individual, Analiza, Posterul,Diamantul, Turul galeriei, Descrierea.

frontal, individual,în grupuri mici;

Bibliografie:

  • Curriculum pentru educaţia timpurie, Chişinău 2019;
  • Standartele de învăţare şi dezvoltare a copiilor de la naştere până la 7 ani, Chişinău 2019;
  • Cadrul de referinţă pentru educaţia timpurie;
  • Ghidul de implimentare a Curriculumului pentru Educație Timpurie, a Standardelor de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani din perspectiva Cadrului de referință pentru educație timpurie;
  • 1001 de idei;
  • ,,Securitatea rutieră" Ghid metodologic pentru cadrele didactice din instituțiile de educație timpurie;
  • educatieonline.md; didactica.ro;

EVOCARE

Crearea condițiilor necesare pentru desfășurarea unei activității eficiente:

  • Aerisirea sălii de grupă;
  • Aranjarea materialelor pe centre de activitate;
  • Așezarea scaunelor pentru întâlnirea de dimineață;
  • Lucrul la panourile ,,Eu astăzi sunt aici", ,,Calendarul naturii";
Întălnirea de dinimeață: Ne salutăm împreună printr-o poezie. Inițierea unei scurte conversații despre anotimpul toamna în baza imaginii: Descoperirea temei. Moment surpriză. Bate la ușă cineva. Ursuleţul Teddy ne invită să plecăm în călătorie, dar pentru aceasta vrea să se convingă că copii cunosc regulile de circulație. Cum credeți despre ce vom vorbi noi astăzi? Jocul ,,În cutie ce să fie”: se propune copiilor să extragă fiecare din cutie cîte o pălărioară a agentului de circulație, apoi vor forma 3 grupuri: 1 grup – pălărioarele de culoare roşie; 2 grup -pălărioarele de culoare verde; 3 grup - pălărioarele de culoare galbenă.

DFFS Standard 1 Indicator: 37

REALIZAREA SENSULUI

Pentru a porni în călătorie Ursulețul Teddy ne propune să rezolvăm câteva sarcini, ca să se convingă că cunoaştem regulile de circulaţie.

Copii răspund la următoarele întrebări: -Ce rol are semaforul? -La ce culoare a semaforului traversăm strada? -Pe unde traversăm strada?

Ghici ghicitoarea mea!Am trei ochi în trei culori, Sunt atent la trecători. Şi-ţi arată fără grai, Când să treci şi când să stai. Cine sunt? Răspunde-mi, hai!

DLC Standard 1 Indicator: 377,378

Audiem cântecul ,,Semaforul vesel"

REALIZAREA SENSULUI

Bravo, bravo voi sunteți,Și fetițe și băieți!Se propune copiilor ghicitoarea din lecția video- 0:45 sec. secunde

REALIZAREA SENSULUI

jOc De mișcare ,,sEMAFORUL"

Demonstrez copiilor cartonașe cu culorile semaforului și ce trebuie să facă la demonstrarea cartonașului uneia dintre ele:verde - copii merg pe loc; roșu- copii se opresc; galben - copii stau pe loc nemișcați.

Desfășurarea jocului

REALIZAREA SENSULUI

Propun copiilor să analizeze imaginile din lecția video min. 2:37 și să răspudă la următoarele întrebări:

DFFS Standard 7 Indicator: 155 DLC Standard 4 Indicator 581

Joc didactic ,,AȘA DA, AȘA NU!"

DFFS Standard 7 Indicator: 152,155 DC Standard 1 Indicator: 557

Propun copiilor să ne jucăm în jocul ,,Așa da, așa nu!" La dispoziția copiilor sunt puse imagini cu diverse situații. Din șirul de imagini, trebuie să selecteze cele care corespund unui comportament adecvat/corect și să le lipească pe posterul verde, iar cele care reprezintă un comportament greșit pe posterul de culoare roșie.

Apasă și joacă!

Tranziție:

Formăm cu copii un trenuț pentru a ne repartiza la centrele de interes, rostind următoarele versuri : Se repartizeză la centre cu ajutorul pălărioarelor de culoare : verde - Centrul Joc de masă; rosu - Centrul Alfabetizare; galben - Centrul Construcții.

DPES Standard 3 Indicator: 227

JOC DE MASĂ:

Sarcina de lucru:

Asamblați piesele puse la dispoziție, rezolvând astfel puzzle-le.

ALFABETIZARE/BIBLIOTECĂ

Copiii, în grup și individual vor completa fiecare căsuță a ,,Diamantului", în baza sarcinilor:

Ghici: Dungi albe,orizontale, așezate la picioare.Te ajută la traversare?

Identifică din șirul de imagini , cine dirijează traficul.

Identifică cele 3 culori ale semaforului. Numește acțiunile întreprinse la fiecare culoare.

DPES Standard 8 Indicator: 311,314; Standard 10 Indicatori 344.

Selectează din șirul de imagini 2 transporturi terestre.

Ghici: Când mergi la grădiniță, tu băiat și tu, fetiță. Voi pe unde circulați, viața să o apărați?

CONSTRUCȚII

DLC Standard 5 Indicator: 465

Sarcini de lucru:

Construiți din piese de constructor un traseu.

Povestește ce și cum ai costruit.

REFLECȚIA

Propun copiilor ca să formăm un semicer și să participe la jocul ,,Povestește-i Ursulețului Teddy", cu condiția de a povesti, atâta timp cît îl țin pe Teddy în mână, ce au realizat în centrele de interes - cu ajutorul întrebărilor adresate de educator.

DLC Standard 3 Indicator: 429

EXTINDERE

Îndemn copii să privească împreună cu părinții acest video. Să poarte discuții asupra lui, iar când vor merge împreună la terenul de joacă să urmărească comportamentul celorlalți copii și să discute cu părinții asupra acestora.

Vă mulțumesc pentru atenție!