Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Proiect didactic_ Emoțiile Sarei_Roșca Elena

Elena Roşca

Created on August 17, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

Transcript

PROIECT DIDACTIC

Emoțiile Sarei

AUTOR: PROF. PENTRU ÎNV. PREȘCOLAR ELENA ROȘCA LICEUL TEORETIC "ION GH. ROŞCA" OSICA DE SUS, JUD. OLT ROMÂNIA GRAD DIDACTIC 1

MOTTO

„Ştii tu ce înseamnă să fii copil? Înseamnă să crezi în dragoste, să crezi în frumuseţe, să crezi în credinţă. Înseamnă să fii atât de mic încât spiriduşii să ajungă să-ţi şoptească la ureche , înseamnă să transformi bostanii în caleşti şi şoriceii în telegari, josnicia în nobleţe şi nimicul în orice, căci orice copil poartă o zână naşă în sufletul lui ”. (Francis Thompson)

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP): "EMOŢIILE MELE" II. ACTIVITATI LIBER-ALESE (ALA 1):  BIBLIOTECĂ: „Sunt fericit-trist” – prezentare video; JOC DE MASĂ: ,, Din bucăți facem întregul” – puzzle; NISIP ȘI APĂ: „Sara și emoțiile” (desen în făină) III. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE):  Activitate integrată: „ Emoţiile Sarei ” (DOS +DEC) 1.Educaţie pentru societate : „Sara e bucuroasă” (povestirea educatoarei) de Cécile Alix 2.Activitate artistico-plastică: „Sunt bucuros-trist” (pictură) IV. JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE (ALA 2) :  JOC DE ÎNDEMÂNARE: „Mingea prin tunel”;  JOC DE ATENȚIE: „Statuile muzicale”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC ION GH. ROŞCA, G.P.N. Osica de Sus, JUD. OLT DATA: 15.10..2025 NIVEL DE VẬRSTĂ: II GRUPA: Mare EDUCATOARE: ROŞCA ELENA TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum şi de ce se întâmplă?” SUBTEMA: ,,Jurnal de Toamnă” TEMA ACTIVITĂŢII: „Emoţiile Sarei” FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ALA1+ADE+ALA2) TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi

+info

SCOPURILE ACTIVITĂȚII:

- Stimularea comunicării, interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari; - Receptarea unui text povestit, exprimând printr-un limbaj verbal corect mesajul acestuia; - Consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; - Integrarea meterialelor educaționale oferite de Biblioteca Digitală online MD.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1-Să descrie emoțiile cunoscute; O2-Să urmărească linia povestirii concomitent cu prezentarea personajelor; O3-Să relateze ideile principale cu ajutorul imaginilor din poveste, respectând ordinea cronologică a evenimentelor; O4-Să folosească în exprimare un limbaj adecvat, corect gramatical; O5-Să picteze emoția dorită; O6-Să analizeze lucrările finale, argumentând opinia exprimată.

STRATEGII DIDACTICE

a) Resurse procedurale: povestirea, observaţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, brainstorming, Turul galeriei. b) Resurse materiale: cutie cadou, scrisoare, foi de desen, creioane colorate, machetă, planșe cu imagini din poveste, siluetele personajelor, carton colorat, acuarele, pensoane, șervețele umede, fise cu emotii, recompense dulci, laptop, platforme şi instrumente digitale.

VIDEO

ADP - ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ "EMOŢIILE MELE" prezentare material video preluat din resursele BIBLIOTECII DIGITALE EDUCAŢIE ONLINE

Urmăreşte materialul video, identifică emoţiile şi alege emoţia preferată

+info

DESPRE INTELIGENȚA EMOTIONALĂ ACTIVITĂŢI DESFĂŞURATE

Putem dezvolta inteligenţa emoţională a copilului ajutându-l să-şi conştientizeze emoţiile, să le comunice şi să le exprime adecvat, să recunoască emoţiile celorlalţi, să reuşească să-şi amâne impulsurile pentru o recompensă viitoare. Copiii cu o inteligenţă emoţională dezvoltată sunt mai sociabili, mai optimişti, mai empatici, mai eficienţi, mai responsabili, mai îndrăzneţi, au capacităţi sporite de adaptare şi de rezolvare a problemelor cu care se confruntă.

+info

TIPURI DE EMOȚIICENTRE DE INTERES:BIBLIOTECĂ, ARTĂ, NISIP ȘI APĂ

Trist

Fericit

Mirat

Speriat

ETAPELE ACTIVITĂȚII

  • 5. Dirijarea învăţării.. Domeniul Om si societate (DOS) – Educatie pentru societate. Țica Emoțica are o poveste foarte frumoasă pentru voi care se numește “Sara e bucuroasă”.Folosindu-mă de machetă şi de siluetele personajelor descoperite în cutia cu surprize, voi relata povestea. După fiecare idee principală din poveste voi afişa pe machetă câte un personaj.
  • 6. Obținerea performanței.Domeniul estetic si Creativ (DEC) – Activitate artistico-plastică La reîntoarcerea în sala de grupă copiii se așează la măsuțe pentru a-şi picta chipul..
  • 7.Evaluarea lucrărilor. Se realizează prin metoda Turul Galeriei, fiecare echipă va analiza lucrările celorlalţi copii.
  • 8. Încheierea activităţii. În încheierea activităţii vom desfăşura Jocuri şi activităţi recreative: Țica Emoțica va aprecia efortul şi comportamentul pe care copiii l-au avut în timpul activitǎtilor.
  • 1. Moment organizatoric. Pregătirea materialelor, aranjarea mobilierului şi organizarea copiilor.
  • 2. Captarea atenţiei. Se realizează la sfârşitul întâlnirii de dimineaţă, prin observarea surprizelor pregătite în sala de grupă şi prin citirea scrisorii de la Țica Emoțica.
  • 3. Enunţarea temei şi a obiectivelor.Copiii sunt anunţaţi cǎ astǎzi se vor juca cu surprizele lǎsate de Țica Emoțica şi vor asculta povestea Emoţiile Sarei.Pentru început copiii se vor pregǎti pentru joc fǎcând antrenament pe centre.
  • 4. Reactualizarea cunoştinţelor. Purtăm o scurtă discuţie despre poveştile despre emoţii cunoscute. Copiii îşi amintesc de povestea Veveriţele Daşa, Maşa şi Saşa.

EVALUARE "NOI ŞI EMOŢIILE NOASTRE"

Joc interactiv folosind instrumentul Wordwall

Și acum să jucăm un joc folosind instrumentul Learning Apps

+info

BIBLIOGRAFIE:

  • Curriculum educaţie timpurie, 2019, MEN;
  • „Aplicarea noului curriculum pentru educație timpurie – o provocare?”, Editura Diana, Bucureşti;
  • Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2002;
  • Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenuța Tătaru (coordonatoare), „Educația timpurie” – Ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului preșcolar, Editura PARALELA 45, 2009;
  • www.didactic.ro
  • www.edu.ro
  • www.jucarii-vorbarete.ro
  • www.pinterest.com
  • www.twinkl.uk
  • www.educatieonline.md

VĂ MULȚUMESC!