Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Omul vorbește cu Dumnezeu prin rugăciune

viorica20mai

Created on August 17, 2021

O lecție interactivă la clasa I, disciplina Religie/ Educație moral-socială.

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

Transcript

Proiect educațional realizat în cadrul Programului Transnațional de Mentorat ”Educație online prin parteneriate”

Omul vorbește cu Dumnezeu prin rugăciune

Disciplina: Religie, cultul ortodox / Educație moral- spirituală, clasa I

Numele și prenumele autorului: JOLOPCIUC MARIA VIORICA Școala Gimnazială ”George Coșbuc” Sighetu Marmației, județ Maramureș, România

Clasa I Unitatea de învățare: III. ”Omul se roagă lui Dumnezeu pentru sine și pentru alții” Tipul lecției: lecție de predare- însușire de noi cunoștințe

Proiect didactic OMUL VORBEȘTE CU DUMNEZEU PRIN RUGĂCIUNE

Competențe specifice:

1.1. Descrierea unor aspecte de bază ale credinței religioase, prin apel la experiența proprie; 1.2. Identificarea caracteristicilor comportamentale ale unui creștin, pe baza valorificărilor unor situații din viața de zi cu zi și a exemplului unor persoane sfinte.

Obiective operaționale:

1. Să descopere importanța rugăciunii în diverse contexte de viață; 2. Să recunoască în Sfântul Nicolae un model de comportament, în viața sa rugăciunea având un rol esențial; 3. Să identifice felurile rugăciunii în diferite contexte de viață.

Strategia didactică: a) metode didactice: -conversaţia euristică -expunerea -observaţia dirijată -lectura -descoperirea -metode interactive-joc didactic

Strategia didactică: b) mijloace didactice: • echipamente (laptop/computer, tabletă, telefoane)-pentru activitatea față în față; • platforma de învățare: Google Meet, Google Classroom-pentru activitate online

Strategia didactică: c) forme de organizare: -sincron – live-activitate frontală, individuală -asincron- Google classroom- activitate online

Resurse: -Biblia sau Sfânta Scriptură, Tipărită cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Cu aprobarea Sfântului Sinod, Editura Institutului Biblic și de Misiune Ortodoxă, ediția 2008; -Programa școlară pentru disciplina Religie, cult ortodox, clasa I, aprobat prin ordin la ministrului Nr. 3418 / 19.03.2013; - Irina Leonte, Daniela Buzatu, Iuliana Enache, Daniela Filip, Manual de religie clasa I, Editura Corint, 2016. Resurse din biblioteca digitală educatieonlinemd: Exercițiu learningapps- Sursa- http://educatieonline.md/details?c82ea9b8c400400299092772f9a351ec; https://learningapps.org/view11352568

Activități de învățare: -vizionarea de filmulețe scurte -analiza unor imagini cu tema rugăciunii -exerciții de identificare a locului/ felurilor rugăciunii -povestirea după imagini -audierea/învățarea rugăciunii ”Tatăl nostru” -desen/ fișă de lucru

EVOCAREA

1. Ce este rugăciunea?

Elevii vor urmări prezentarea, după care vor răspunde la întrebări pentru a vedea dacă au înțeles învățătura despre rugăciune: Ce este rugăciunea? Unde ne rugăm? Când ne putem ruga? Ce îi spunem lui Dumnezeu?...

Descoperă definiția rugăciunii!

În efectuarea jocului, elevii vor alege din careu cuvintele care compun definiția rugăciunii.

2. Felurile rugăciunii:

RUGĂCIUNEA DE MULȚUMIRE

Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru toate darurile pe care ni le-a dat.

RUGĂCIUNEA DE CERERE

Îi cerem lui Dumnezeu cele de folos pentru viața noastră.

RUGĂCIUNEA DE LAUDĂ

Îl lăudăm pe Dumnezeu pentru puterea și iubirea Sa cea mare.

Elevii vor citi și vor urmări explicațiile profesorului pentru a deosebi cele 3 tipuri de rugăciune.

Să exersăm!

RUGĂCIUNEA DE LAUDĂ

Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru toate darurile pe care ni le-a dat.

Îi cerem lui Dumnezeu cele de folos pentru viața noastră.

RUGĂCIUNEA DE MULȚUMIRE

Îl lăudăm pe Dumnezeu pentru puterea și iubirea Sa cea mare.

RUGĂCIUNEA DE CERERE

Elevii se vor gândi la soluția găsirii corespondenței vreme de 5 minute, apoi profesorul le va arăta soluția dând click mai departe.

Să exersăm!

RUGĂCIUNEA DE LAUDĂ

Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru toate darurile pe care ni le-a dat.

Îi cerem lui Dumnezeu cele de folos pentru viața noastră.

RUGĂCIUNEA DE MULȚUMIRE

Îl lăudăm pe Dumnezeu pentru puterea și iubirea Sa cea mare.

RUGĂCIUNEA DE CERERE

Elevii vor putea vedea care este varianta corectă și se vor putea bucura că au înțeles felurile rugăciunii.

DE REȚINUT!

Semnul Sfintei Cruci.

Orice rugăciune începe și se sfârșește cu ...

Înainte de a începe să ne rugăm, ne închinăm spunând: ...

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Amin.

Iar când am terminat rugăciunea, ne închinăm și spunem: ...

În numele Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Amin.

3. Cea mai importantă rugăciune- TATĂL NOSTRU:

REALIZAREA SENSULUI

Elevii vor recunoaște personajele și vor discuta despre evenimentul care este prezentat în icoane.

Elevii vor recunoaște personajele și vor discuta despre evenimentul care este prezentat în icoane.

3.1. Să ne rugăm împreună!

VIDEO

Urmărește videoclipul până la final și cântă TATĂL NOSTRU împreună cu copiii:

REFLECȚIE:

Așază piesele de puzzle corect ca să obții cuvintele rugăciunii Tatăl nostru:

5. Hai la joacă!

5. Hai la joacă!

Dă click și începe jocul!

EXTINDERE

4. Știați că ...?

Sfinții se roagă lui Dumnezeu pentru noi elevii vor viziona filmulețul de la minutul 0:08 până la final

6. Învățături pentru suflet:

Cei mici și cei mari se închină la icoane.

Credincioșii se roagă în biserică.

Când aprindem lumânări, ne rugăm pentru cei dragi.

Credincioșii se pot ruga în picioare sau în genunchi.

Ne putem ruga lui Dumnezeu oriunde ne-am afla. El ne ascultă.

Credinciosul se roagă când pleacă la drum.

Învățături de pus la suflet

Rugăciunea ne apropie de Dumnezeu. Ea ne aduce liniște și bucurie în suflet. Să ne rugăm cu credință oricând simțim nevoia!

Felicitări!!! Ai terminat lecția OMUL VORBEȘTE CU DUMNEZEU PRIN RUGĂCIUNE

  • Cum te-ai simțit la lecție?
  • Ce lucruri noi ai aflat?
  • Ce ți-a plăcut cel mai mult?
  • Ce ți s-a părut dificil?
  • Ce-ți propui de acum înainte?

EVALUARE:

Elevii vor rezolva joculețele interactive și vor trimite profesorului printscreen pe Google classroom sau în activitatea față în față- în direct pe laptop/telefoane și se va vedea pe proiector. Ca temă, elevii vor face un desen în legătură cu video-ul Sfântul Nicolae și furtuna de pe mare din care să reiasă momente de rugăciune- furtuna pe mare, Sfântul Nicolae, fiecare la alegere.

LUCRĂRI ALE ELEVILOR:

LUCRĂRI ALE ELEVILOR:

EVALUARE:

La latitudinea profesorului, se poate distribui și următoarea fișă de lucru pentru nevoi speciale: Recunoaște clădirea care are legătură cu rugăciunea și încercuiește-o! Desenează și tu un lăcaș de rugăciune, după model.

Webografie:

Slide 4: Sursa- cu acordul autorului, Foto Grigor Dorel; Slide 5: Sursa domeniul public, https://cdn.pixabay.com/photo/2016/12/24/22/22/praying-child-1929443_960_720.jpg , ultima accesare la 12.07.2021, ora 14:28; Slide 13: Sofia- Sursa arhiva personală; https://www.calameo.com/books/00634700678099ffc08ff Slide 14- https://learningapps.org/view13660161 Slide 19: - imagine editată- https://cdn.pixabay.com/photo/2016/03/31/23/14/background-1297485_960_720.png; - imagine editată- https://cdn.pixabay.com/photo/2016/03/31/23/14/background-1297485_960_720.png; Slide 20: Sursa- cu acordul Mănăstirii Strâmtura, Maramureș; Slide 21:- https://doxologia.ro/predica-de-pe-muntele-fericirilor Slide 22:- Video - sursa https://www.youtube.com/watch?v=mqyGOZByfWg, ultima accesare la 12.07.2021, ora 14:48; Slide 23- Exercițiu interactiv- puzzle- Tatăl nostru-https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=1479497777b3 Slide 24- Exercițiu interactiv- https://learningapps.org/view13659422 Slide 25- Exercițiu interactiv-https://learningapps.org/display?v=p3z299una21

Integrarea sursei din biblioteca digitală: Slide 26-Exercițiu learningapps- Sursa- http://educatieonline.md/details?c82ea9b8c400400299092772f9a351ec; https://learningapps.org/view11352568

Webografie:

Slide 27- Știați că...? https://www.youtube.com/watch?v=owFSK3J55Pg de la minutul 0:08 până la final

Învățături pentru suflet: Slide 28: Sursa- Foto Oana Nechifor, domeniul public, Doxologia.ro; Sursa- Foto Constantin Cosmici, domeniul public, Doxologia.ro; Slide 29: Sursa- Foto Bogdan Bulgariu, domeniul public, Doxologia.ro; Sursa- Foto Oana Nechifor, domeniul public, Doxologia.ro; Slide 30: Sursa- Foto Oana Nechifor, domeniul public, Doxologia.ro; Sursa- Foto Oana Nechifor, domeniul public, Doxologia.ro; Slide 36- Fișa de lucru- evaluare nevoi speciale: -imagine editată pornind de la sursa (Proiect educativ - social "Împarte - Educă - Donează")- cu acordul autorului Ruseanu Iulian;