Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Lecție: „Caracterizarea personajelor” din romanul „Singur în fața ...”

alionapulbere74

Created on August 17, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

PROIECT DIDACTIC

Elaborat în cadrul Programului Transnațional de Mentorat „Educație online prin parteneriate”

Liceul Teoretic „Mihail Bârcă”, c. Mileștii Mici, r. Ialoveni, R. Moldova Profesor: Pulbere Aliona, grad didactic I

Clasa: a VIII-a Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învățare: Proza narativă. Fragmente de roman Subiectul lecţiei: „Aureliu Busuioc „Singur în fața dragostei”. Sistemul de personaje în roman. Caracterizarea personajelor centrale”

Subcompetența 9.2.

Competența specifică 9

Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului

Operaţionalizarea terminologiei lingvistice şi literare, în limita standardelor de conţinut.

VS

Obiective operaționale. Elevii vor fi capabili:

să aplice algoritmul de caracterizare a personajului literar, selectând secvențe de text adecvate;

să definească, oral, termenii de teorie literară;

să comenteze citate din textul studiat;

să îşi exprime liber opiniile, cult, expresiv şi persuasiv.

EV A L U A R E

Scrisă

Orală

1. Redactarea informațiilor despre personajele din roman..

1. Prezentarea posterelor (tema pentru acasă).

2. Evaluarea cunoștințelor despre modalitățile de caracterizare a personajelor.

2. Acrostihul.

3. Elaborarea posterelor.

3. Evaluarea lucrului în grup, în perechi.

4. Evaluarea competenței de comunicare orală.

4. Minieseu.

EVOCARE

Resurse procedurale: tabelul cu litere, interogare frontală, imaginea, fișa de identitate, cutia cu personaje, brainstorming, explicația, harta personajelor, rețeaua personajelor, căsuța cu trăsături ale personajului, audiere muzicală.

Resurse materiale: flipchart, calculatorul, proiectorul, postere, fișe, cutia cu bilețele, manualul, caietul.

STRATEGIA DIDACTICĂ

Resurse web/RED: http://educatieonline.md/details?08fe1fc2d171436eae3c4d95c31cdc40 http://educatieonline.md/details?a5c6d66842e3422d93534e4d008e410c http://educatieonline.md/details?d63c01e0c7a548d3b3bd7d27de049ca2

Bibliografie

1. Curriculum școlar pentru disciplina Limba și literatura română clasele a V-a – a a IX-a, Chișinău, 2010.2. Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta gimnazială la Limba și literatura română, Chișinău, 2011. 3. Cartaleanu T., Ciobanu M., Cosovan O., Limba și literatura română, manual, „Știința”, 2013 4. Busuioc A., „Singur în fața dragostei”, „Cartier”, 2018.

Descoperiți în tabelul cu litere cuvinte care au următoarele înţelesuri: - Singur; - Dragoste.

Secvența video

Reflectați asupra imaginilor în raport cu personajele romanului „Singur în fața dragostei”

PREZENTAREA POSTERELOR

Elevii prezintă fișele de identitate a personajelor Radu Negresu și Viorica Vrabie, realizate acasă.

VERIFICAREA TEMEI PENTRU ACASĂ

Se anunță subiectul lecţiei: „Aureliu Busuioc „Singur în fața dragostei”. Sistemul de personaje în roman. Caracterizarea personajelor centrale”.Se anunță obiectivele lecției

ANUNȚAREA TEMEI, A OBIECTIVELOR

Elevii, pe rând, extrag din cutie numele unui personaj și lipesc foița cu numele la categoria corespunzătoare, pe tablă.

REALIZAREA SENSULUI

Cutia cu personaje

Clasificați personajele din roman după locul ocupat în operă.

Elevii vor extrage câte un bilețel cu numele personajelor și le vor încadra în categoria corespunzătoare.

1) principale2) secundare 3) episodice 4) figurante

ACTUALIZAREA CUNOȘTINȚELOR

Caracterizarea directă

Modalități de caracterizare a personajului literar

Caracterizarea indirectă

Prin acțiunile în care autorul și-a angajat personajul, faptele acestuia

fapte semnificative, atitudini relevante

Opoziție cu alte personaje

Din spusele naratorului

date biografice, portret fizic, gesturi

  • monologul interior,
  • introspecția,
  • mărturia directă, sinceră,
  • confesiunea,
  • autonaliza,
  • prin gânduri,
  • sentimente,
  • fapte,
  • limbaj,
  • referire la detalii biografice

Autocaracterizare

atitudinea și aprecierea personajului de către alte personaje din operă

De către alte personaje

Modul personajului de a gândi și a se manifesta

Vestimentația

Mediul, ambianța în care trăiește și activează personajul

Numele, semnificația lui

Întrebări-fulger

Urmăriți secvența video și răspundeți la întrebările despre personajul Radu Negrescu

Particularitățile de limbaj și abilitățile de comunicare prin care autorul și-a prezentat personajul

VIDEO

Noțiunile teoretice le puteți studia independent, vizionând secvența lecției propuse.

Întrebări-fulger

Urmăriți secvența video și răspundeți la întrebările despre personajul Viorica Vrabie

METODE DE CARACTERIZARE A PERSONAJELOR LITERARE APLICATE

Harta personajului literar

Indicați ce spun/cred personajele (Tamara, Radu Negrescu, Pablo, Spânu) despre Viorica Vrabie. Stabiliți ce atitudine are ea față de aceleași personaje.

Rețeaua personajului literar

Identificați trăsăturile care caracterizează personajul Radu Negrescu, apoi scrieți exemple de acţiuni sau atitudini din operă care vin în sprijinul judecăţilor.

Elevii sunt repartizați în 6 grupuri de lucru. 3 grupuri realizează Harta personajelor, 3 grupuri - Rețeaua personajelor (Viorica Vrabie, Radu Negrescu, Spânu)

PREZENTAREA PRODUSELOR ELABORATE DE CĂTRE GRUPURILE FORMATE

Căsuța personajului literar

Completați căsuța personajului literar cu trăsăturile ce reflectă ipostaza reală a personajului, argumentând cu citate din text.

Lucru în perechi

Elevii comunică în perechi și completează Căsuța personajelor din romanul „Singur în fața dragostei”

REFLECȚIE

VIDEO

Realizați un acrostih, urmărind secvența propusă

Vă vedeţi, peste câţiva ani, asemeni unor personaje din text?

EXTINDERE

Audiție muzicală

Audiție piesa muzicală „Actorul” interpretă Olga Ciolacu, versurile Dumitru Matcovschi (fragment). Se comentează versurile din refren: „...Căci lumea asta teatru e/ Și lacrimă, și dragoste, și dragoste...”

TEMA PENTRU ACASĂ

Realizați o paralelă, folosind diagrama Venn, între un profesor din romanul „Singur în fața dragostei” și un profesor din școala noastră.

Vă mulțumesc!