Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Reuse this genially

Ce este istoria?

Georgica Voicu

Created on August 16, 2021

Proiect de activitate extrașcolară realizat în cadrul programului transnațional „Educație online prin parteneriate”

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

Transcript

Ce este istoria?

Proiect didactic realizat în cadrul programului transnațional „Educație online prin parteneriate”

AUTOR: PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR VOICU GEORGICAINSTITUȚIA: ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU DAVILA” PITEȘTI, ROMÂNIA Aria curriculară: om și societate Categoria de vârstă: 8-9 ani Clasa a Iv-a Echipa „softuri istorie” mentori: neferu oana și vulpe viorica

Tema: Ce este istoria?

„Istoria este cea dintâi carte a unei nații. Într-însa ea își vede trecutul, prezentul și viitorul.“ (Nicolae Bălcescu, istoric român)

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Istorie

Clasa a IV-a

Unitatea de învățare: Trecutul și prezentul din jurul nostru

Perioada: septembrie 2020Durata: 45 min

STRATEGII DIDACTICE

Forme de organizare: frontal, individual, sincron, asincronMetode și procedee: conversația, explicația, analiza, descoperirea, exercițiul, rezolvarea comentată, jocul didactic.

Mijloace didactice: calculator, conexiune la internet, manual digital de istorieResurse utilizate: Classroom, educatieonline.md, genial.ly, WordArt, LearningApps, Kahoot, didactic.ro Resursele din Biblioteca Digitala „Educație on - line“ www.educatieonline.md utilizate: Lecții filmate: https://youtu.be/83h3gBQEvFQ https://youtu.be/T0dhPStD9Co Activități interactive: https://wordwall.net/resource/3168406/izvoare-istorice

Strategii de evaluare: observarea, verificarea orală, conversația euristică, rezolvare de sarcini.

obiective operaționale

competențe generale

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:O1. să definească istoria ca știință; O2. să numească și să clasifice sursele istorice; O3. să explice importanța studierii istoriei; O4. să ordoneze evenimente din viața proprie; O5. să adune materiale ce ar putea deveni surse istorice.

  1. Localizarea în timp și în spațiu a evenimentelor istorice studiate
  2. Explorarea surselor relevante pentru a înțelege fapte și evenimente din trecut și din prezent
  3. Utilizarea termenilor istorici în diferite situații de comunicare
  4. Formarea imaginii pozitive despre sine și despre ceilalți

IMPLICAREA ELEVILOR

competențe specifice

• Expoziție de monede și bancnote vechi, ieșite din uz• Portofoliu -Colecție de ilustrate și pliante aparținând unor muzee care înfățișează diferite izvoare istorice.

  1. 3. Recunoașterea preocupării oamenilor pentru raportarea la timp și spațiu
  2. 1. Identificarea de surse istorice utilizând o varietate de instrumente, inclusiv tehnologiile de informare și comunicare
  3. 2. Utilizarea corectă a termenilor istorici accesibili în situații de comunicare orală și scrisă
  4. 3. Manifestarea unei atitudini deschise in cazul unor situații care presupun comunicarea

Pasul 2

1. evocarea

Elevii propun termeni-cheie, noțiuni ce sunt în strânsă legătură cu subiectul orei și le scriu în aplicația WordArt.com pentru a obține subiectele despre care se va discuta la oră.

Pasul 1

Elevii vor așeza în ordine cronologică câteva fotografii personale. Vor ordona evenimentele mai importante din viața lor. Le voi arăta fotografii ale orașului Pitești din trecut. Le vom comenta pe fiecare.

Link

2. REALIZAREA SENSULUI

descoperă!

Învățarea inversată

Jocul didactic R.A.I.

Elevii au avut de studiat imaginile și materialul audio de la pagina 10, din manualul de istorie, de urmărit secvența de la min: 0:40 până la min 9:27 din lecția video și de reținut informațiile importante.

Elevii își pun întrebări unii altora.

Link

Deschideți linkul de mai sus și rezolvați rebusul!

Manual

studiază!

aplică!

Link

Intrați pe linkul de mai sus și rezolvați sarcina!

Vizita virtuală la Muzeul de Istorie din București

Deschideți linkul de mai sus, urmăriți cu atenție și notați informațiile importante.

Vom discuta despre vizite la muzee istorice.Colecționați ilustrate și pliante apar- ținând unor muzee care înfățișează diferite izvoare istorice.

QUIZ

3. REFLECȚIA

Copiii și viața lor în istorie

Link

Deschideți linkul și ascultați cum trăiau copiii în trecut! Cum trăiau bunicii sau străbunicii voștri când erau copii?

Deschideți linkul și rezolvați!

Sarcini de lucru

4. ExTINDEREA

Proiect

3-2-1

Li se propune elevilor realizarea unui proiect care să cuprindă imagini din istoria familiei sau a localității. Lucrările pot fi realizate sub orice formă: prezentare electronică, desen, activitate interactivă, etc.

Se aplică tehnica 3-2-1 pentru evaluare. Elevii trebuie să noteze:

  • 3 termeni (concepte) din ceea ce au învăţat;
  • 2 idei despre care ar dori să înveţe mai mult în continuare;
  • o capacitate, o pricepere sau o abilitate pe care consideră ei că au dodândit-o în urma activităţilor din cadrul lecției.

Expoziție

Realizați, în clasă, o mică expoziție de monede și bancnote vechi, ieșite din uz. Notați, pe un bilețel, sub fiecare exponat, perioada în care a fost folosit.(Manual, pag. 11)

vĂ Mulțumesc pentru atenție!

voicu_georgica@yahoo.com /voicugeorgica10@gmail.com