Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Proiect
Liudmila Pirojoc
Created on August 15, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
Transcript
Proiect didactic la biologie
Autor:Pirojoc Liudmila,profesoară de biologie și chimie,grad didactic I,LT "Pan Halippa"or.Edineț, Republica Moldova
Cuprins1.Informații generale 2.Competențe specifice 3.Obiective operaționale 4.Tehnologii didactice 5.Evocare 6.Realizarea sensului 7.Reflecție 8.Extindere 9.Tema pentru acasă.
Disciplina:BiologieClasa: a VII -a Unitatea de conținut: Diversitatea și clasificarea organismlor vii Subiectul lecției: Încrengătura Cordata.Clasa Pești cartilaginoși. Clasa Pești osoși. Profesor:Pirojoc Liudmila Durata lecției: 90 min
Competențe specifice disciplinei
Utilizarea limbajului ştiinţific biologic referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte în diverse contexte de comunicare.
01
Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor şi al mijloacelor specifice pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii şi a mediului.
02
Participarea în acţiuni de ocrotire a biodiversităţii prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual, local şi global.
03
Obiectivele lecțitei
1.Să distingă, în baza imaginilor trăsăturile distinctive ale peștilor.2.Să determine, în baza informației particularitățile funcționale a diferitor organe ale peștilor. 3.Să estimeze, prin analiza imaginilor rolul peștior în natură și în viața omului.
Obiectivele lecțitei
1.Să distingă, în baza imaginilor trăsăturile distinctive ale peștilor.2.Să determine, în baza informației particularitățile funcționale a diferitor organe ale peștilor. 3.Să estimeze, prin analiza imaginilor rolul peștior în natură și în viața omului.
Tehnologii didactice
A)Forme: frontal, in grup, individualB)Metode,tehnici: asalt de idei,exercițiul, problematizarea,observarea,compararea, descifrarea cuvintelor,joc didactic interactiv; C)Mijloace de învățare:Lecții din cadrul bibliotecii digitale online, calculator,postere,imagini,manual de Biologie clasa a VII-a(autor:Nina Bernaz-Sicorschi,Știința 2020),sistemul periodic,caietele elevilor D)Forme de evaluare:Evaluare formativă prin observare și activități interactive,proiect, joc didactic(Quiz,WordWall),
Evocare
- Pentru a afla informații noi despre diversitatea și clasificarea peștilor , propun elevilor să vizioneze segmentul(1.03 - 3.22) din lecția prezentată pe platforma www.educatieonline.md
- Propun elevilor să se expună în 2-3 enunțuri ce cunosc despre pești
- DESCIFRAȚI CUVÂNTUL: Determinați, în baza Tabelului periodic al elementelor chimice,înlocuind numărul de ordine cu simbolul chimic al fiecărui element cum se numesc cele 2 clase ale peștilor(4 min.)
Realizarea sensului
Elevii vor fi împărțiți în 3 grupuri și li se propune să vizioneze lecția video din cadrul bibliotecii digitale online"Peștii.Animale vertebrate-acvatice",profesor virtual Placinta Daniela pentru a analiza și a prezenta prin poster trăsăturile distinctive ale sistemelor de organe la pești/15 min/: I gr. Sistemul nervos, organele de simț și locomoția la pești(6.30-10.15) II gr. Sistemul digestiv ,circulator și excretor la pești (10.16-12.13) III gr. Trăsăturile generale, rolul peștilor țn natură și în viața omului,reproducerea la pești (3.24-6.29;12.15-12.44)
Recunoaștețidin imaginile alăturate organele la pești /5 min./
JOC didactic / împart elevii în 2 grupe /
- În baza informației studiate , propun elevilor din primul grup să acceseze jocul interactiv"Noțiuni-cheie despre Pești" de pe platforma Wordwall și să descopere 10 termeni-cheie despre Pești.(5 min.)
- Elevii din grupul II vor accesa jocul interactiv"Adevărat sau Fals" de pe platforma Wordwall și vor descoperi răspunsurile adevărate (5 min.)
Succes!
Reflecția
Propun elevilor să participe la următorul Joc didactic(5 min.)
Întrebarea 1 din 5
Din ce este format corpul peștilor ?
Cap,înotătoare,solzi
Cap,trunchi,coadă
Cap,linie laterală,ochi
Corect!
Următoarea
Întrebarea 2 din 5
Prin ce respiră peștii ?
Branhii
Plămâni
Tot corpul
Corect!
Următoarea
Întrebarea 3 din 5
Din câte camere este alcătuită inima la pești?
4 camere
2 camere
3 camere
Corect!
Următoarea
Întrebarea 4 din 5
Ce fel de sistem nervos au peștii?
Tubular
Difuz
Ganglionar
Corect!
Următoarea
Întrebarea 5 din 5
Care șir cuprinde doar pești cartilaginoși?
Rechinul,vulpea-de-mare,pisica-de-mare
Rechinul,crapul,știuca
Crapul,bibanul,somonul
Corect!
Extindere
Propun elevilor să realizeze un proiect digital,cu tema /la alegere/: 1.Rolul peștilor în natură și în viața omului. 2.Peștii incluși în Cartea Roșie. /timp-7 zile/
Criterii de evaluare a proiectului
Evaluarea proiectului - total: 33 puncte 1.Folosirea adecvată a resurselor- 4 p. 2.analiza și interpretarea corectă a informației-4p. 3.Justificarea problemei-2 p. 4.Scopul proiectului-2p. 5.Obiectivele proiectului-3p. 6.Concordanța dintre obiective-activități-rezultate-5p. 7.Planificarea și realizarea activităților-5p. 8.Rezultate concrete,specifice,relevante în raport cu nevoile identificate,măsurabile cantitativ și/sau calitativ-5p. 9.Concluzii-3p.
Referințe bibliografice
- Curriculum național la Biologie,pentru clasele a VI-IX , ediția 2019
- Ghid de implementare a Curriculumlui la disciplina Biologie ,pentru clasele a VI-IX ,ediția 2019
- Manualul de Biologie clasa a VII-a /Nina Bernaz-Sicorschi,Violeta Copil,Gh. Rudic/ediția 2020
- Biblioteca digitală www.eductieonline.md
Vă mulțumesc!