Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

PROIECT DIDACTIC LA MATEMATICĂ

Frunza Doina

Created on August 15, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Memories Presentation

Pechakucha Presentation

Decades Presentation

Color and Shapes Presentation

Historical Presentation

To the Moon Presentation

Projection Presentation

Transcript

PROIECTUL „EDUCAȚIE ONLINE PRIN PARTENERIATE”

PROIECT DIDACTIC LA MATEMATICĂ

AUTOR: FRUNZA DOINA

INSTITUȚIA: LICEUL TEORETIC „VASILE ALECSANDRI”, ORAȘUL CĂLĂRAȘI ȚARA: REPUBLICA MOLDOVA

start

PROIECT DIDACTIC

ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE

CLASA: A VI-A

DISCIPLINA: MATEMATICĂ UNITATEA DE CONȚINUT: NUMERE RAȚIONALE. OPERAȚII CU NR. RAȚIONALE SUBIECTUL: FORME DE REPREZENTARE A NUMERELOR RAȚIONALE

TIPUL LECȚIEI: LECȚIE DE FORMARE A CAPACITĂȚILOR DE DOBÂNDIRE A CUNOȘTINȚELOR

PORTFOLIO

COMPETENȚE SPECIFICE DISCIPLINEI

1. Operarea cu numere reale pentru a efectua calcule în diverse contexte, manifestând interes pentru rigoare și precizie. 2. Exprimarea în limbaj matematic a unui demers, a unei situații, a unei soluții, formulând clar și concis enunțul. 3. Aplicarea raționamentului matematic la identificarea și rezolvarea problemelor, dovedind claritate, corectitudine și concizie. 4. Investigarea seturilor de date, folosind instrumente, inclusiv digitale, și modele matematice, pentru a studia/explica relații și procese, manifestând perseverență și spirit analitic. 5. Explorarea noțiunilor, a relațiilor și a instrumentelor geometrice pentru rezolvarea problemelor, demonstrând consecvență și abordare deductivă. 6. Extrapolarea achizițiilor matematice pentru a identifica și a explica procese, fenomene din diverse domenii, utilizând concepte și metode matematice în abordarea diverselor situații. 7. Justificarea unui demers sau a unui rezultat matematic, recurgând la argumentări, susținând propriile idei și opinii

UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ:

  • Identificarea, scrierea în diverse forme ți citirea numerelor raționale în contexte variate.
  • Recunoașterea și aplicarea terminologiei și a notațiilor aferente noțiunilor de număr rațional, mulțime în contexte variate, inclusiv în comunicare.
  • Aplicarea proprietăților studiate ale operațiilor cu numere raționale în efectuare de calcule în situații reale și/sau modelate.
  • Investigarea valorii de adevăr (adevăr/fals) a unei afirmații simple prin prezentarea unor exemple sau contraexemple.

la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

1. Să identifice numere raționale în situații reale sau modelate 2. Să citească diverse numere raționale 3. să scrie numere raționale, folosind variate forme de reprezentare 4. Să investigheze valoarea de adevăr a unei afirmații simple 5. Să analizeze veridicitatea unor rezultate obținute prin calcul cu numere raționale

strategii didactice:

RESURSE DIDACTICE: LAPTOP, TABLETĂ, PLATFORMA LEARNINGAPPS SITE „EDUCAȚIE ONLINE”

METODE ȘI PROCEDEE descoperirea, conversația, explicația, exercițiul, problematizarea

FORME DE EVALUARE: APRECIEREA VERBALĂ, AUTOEVALUAREA, SARCINI ONLINE

FORME DE ORGANIZARE: fRONTAL INDIVIDUAL

Evocare

I. Completați povestioara cu cuvintele necesare, accesând linkul, propus de mine:

  • Elevi, căre-i mulțimi aparțin toate aceste numere? (Q)
  • Toate sunt scrise la fel? (NU)
  • Astăzi vom studia tema:
„FORME DE REPREZENTARE A NUMERELOR RAȚIONALE”

II. Acum ne vom aminti cum pot fi scrise diverse numere, realizând sarcina propusă de mine pe platforma LearningApps.org

REALIZAREA SENSULUI

1. Urmăriți secvența video de pe minutul 2:00 - 15:25.

realizarea sensului

Pentru predarea în clasă se lucrează cu manualul de matematică, clasa a VI-a, pag. 88-89.

2. Elevii lucrează la activitatea interactivă creată de mine cu https://learningapps.org/

reflecție

1. Haideți împreună să rezolvăm ex.9(a,f), ex.10 (b,e), pag.104 (manual,cl. a VI-a, I. Achiri), aplicând regulile studiate azi în cadrul lecției.

  • Pentru a realiza acest lucru, vom utiliza tabla interactivă whiteboard.fi

reflecție

2. Pentru consolidarea cunoștințelor și a capacităților de recunoaștere în diverse contexte și citire ale numerelor raționale realizați jocul didactic interactiv de pe Biblioteca digitală „Educație online”, accesând linkul.

extindere

Pentru a vedea cât de bine ați însușit materia la lecție, realizați jocul propus de d-na Orlov Diana pe Biblioteca Educației Online.

tema pentru acasă

Realizați fișa de lucru realizată de mine pe platforma liveworksheets.com

resurse bibliografice

bibliografie

  • Matematică, Curriculum naţional , Clasele V-IX: Curriculum disciplinar , Ghid de implementare, Chișinău, Lyceum, 2020;
  • Ion Achiri, Andrei Braicov, Olga Șpuntenco, Matematică. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Prut, 2020;
  • Victor Iavorschi, Ludmila Armaș, Matematică. Culegeri de exerciții și probleme pentru clasa a VI-a, Tipografia din Orhei, 2011;
  • http://educatieonline.md/
  • https://www.liveworksheets.com/
  • https://learningapps.org/

vă mulțumesc pentru atenție!