PROGRAMUL TRANSNAȚIONAL „EDUCAȚIE ONLINE PRIN PARTENERIATE”
Strategii inovatoare în cadrul orelor de Limba și literatura română
Mentori: prof. Diana Szatmari- România prof. Viorica Teut- Republica Moldova
PROIECT DIDACTIC
Autor: Greab Viorica Profesor de psihopedagogie specială Centrul Școlar de Educație Incluzivă
Nr.2 Bistrița, România Disciplina predată: Limba și literatura română
PROIECT DIDACTIC
Instituția: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 BistrițaClasa: a VI-a B Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Subiectul lecției: Fabula – „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu Unitatea de învățare: Modele de viață Tipul lecției: dobândire de noi cunoştinţe
COMPETENȚE GENERALE
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare,
prin receptarea şi producerea textului oral 2. Receptarea textului scris de diverse tipuri 3. Redactarea textului scris de diverse tipuri 4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul
comunicării orale și scrise
Competențe specifice
1.1. Rezumarea, pe baza informaţiilor explicite şi implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte
orale narative, monologate şi dialogate 1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la
discuţii pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate 2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue și multimodale 2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse 3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în vedere etapele
procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau pentru a
relata experiențe trăite sau imaginate
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1- Să identifice în textul citit și vizionat, personajele, timpul și locul întâmplărilor, precum și momentele subiectului;O2 – Să realizeze o scurtă caracterizare a personajelor; O3- Să definească fabula; O4- Să identifice părțile componente ale fabulei: întâmplarea narată și morala; O5- Să participe cu interes la toate activitățile propuse;
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Evocarea- Brainstorming- „În lumea poveștilor”- identificarea trăsăturilor personajelor din imagini;
Realizarea sensului- Exercițiu- joc ACROSTIH cu antonimele cuvintelor;Anunțarea și explicarea obiectivelor lecției - Explicarea speciei- Fabula- videoclip- Identificarea fabulelor cunoscute anterior; - Fabula „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu- vizionare videoclip; Citirea lecției din manualul digital, pag. 78-79 „Explozia stelară”- Răspunsuri la întrebări; Formularea învățăturii textului- activitate interactivă Exerciții interactive pe grupe de nivel; Citirea definiției fabulei de pe padlet-resursă Biblioteca digitală- Educația online, autor Anamaria Săndulescu
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Informații despre cel mai mare fabulist român, Grigore Alexandrescu- vizionare videoclip youtube. Sintetizarea informațiilor-Lecție filmată din Biblioteca digitală Educație online.md.
Reflecția:
Rezolvarea sarcinilor de pe fișele de lucru diferențiate, funcție de capacitățile intelective ale elevilor de pe platforma Livesheet Exercițiu de reflecție- parodia „Boul și vițelul” de Marin Sorescu- ex. joc
Extensia- Dacă vrei să știi mai mult....
Propunerea de exerciții joc interactive, create pe platforma Learning Apps, cu alte fabule ale autorului Grigore Alexandrescu și al altor autori români și străini;
Tema de casă-Test online: „Boul și vițelul" de Grigore Alexandrescu, creat pe platforma didactic.ro. - Fișă de lucru- creată pe platforma calameo.
Tipuri de activitate
- Frontală -Pe grupe -Individuală
STRATEGII DIDACTICE
Resurse procedurale: Metode și procedee: a) de comunicare orală: • expozitive: explicaţia, expunerea, povestirea; • conversative: conversaţia, discuţia colectivă; b) de explorare: • directă: observaţia dirijată, jocul didactic, citirea expresivă, investigarea, învăţarea interactivă • indirectă: tehnici din gândirea critică:
• Explozia stelară.
Resurse digitale
Resurse digitale create de autor- prof. Viorica Greab
https://anotepad.com/notes/f663w3dd https://anotepad.com/notes/95gspbc7 https://learningapps.org/display?v=pt9gvqd4n20 https://learningapps.org/display?v=pydwfobmk21
https://www.liveworksheets.com/ht2211165qmhttps://www.liveworksheets.com/ba2211099nd
Resurse digitale
Resurse digitale create de autor- prof. Viorica Greab
https://learningapps.org/13445748https://learningapps.org/display?v=p64seaofa20 https://learningapps.org/display?v=p6shtyoqn20 https://learningapps.org/13126446 https://learningapps.org/display?v=puqyc4hq220 https://learningapps.org/13346894 https://learningapps.org/display?v=paoe3e1u520 https://www.didactic.ro/q/zetofj https://en.calameo.com/read/0068082814747027f360d
Resurse digitale Biblioteca digitală Educație online md.
Resurse digitale
Exercițiu interactiv- „Fabula”- Biblioteca digitală Educație online, autor Lilia Capmaru- https://learningapps.org/13363283
Padlet-sursa Biblioteca digitală, Educație online, autor Anamaria Săndulescu- https://padlet.com/nmrsndlsc/xmtmejutacii0s81
Lecție filmată- Atelier de discuție: Idealurile etice universale exprimate în fabule.„Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu- autor prof. Mămăligă Diana- https://youtu.be/FHU0yjdr8Xg
Lecție filmată- „Fabula. Învățătura textului suport- autor prof. Zdobău Elena- https://youtu.be/3GZOknP6l20
Resurse digitale
Manualul digital, clasa a VI-a, EDP, https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Limba%20si%20literatura%20romana/EDP2/#p=78, autori: Mariana Norel, Petre Bucurencu, Mihaela Dragu
Resurse digitale youtube https://youtu.be/KeK5D9-1UJ0- autor COPII ISTEȚI - PĂRINȚI- PROFESORI https://youtu.be/e4sHI_rFcGI. autor
Bunicul Grigore
Resurse materiale
LaptopSmartphone Tabletă Calculator
Resurse umane
Elevii clasei a VI-a B- CSEI NR. 2 BISTRIȚA, ROMÂNIA
Notă: Din cauza faptului că elevii prezintă diferite forme de dizabilități de intelect, sarcinile vor fi adaptate, individualizate
Resurse temporale
Proiectul este conceput pe durata a două ore de curs, deoarece elevii prezintă diferite grade de tulburări de intelect, TSA, dislexie, dislalie.Timp: 2x45 min= 90 min.
EVALUAREA- Forme
Evaluarea formativă - realizată cu ajutorul interacțiunilor în web 2.0. care oferă feed back instant asupra modalității de efectuare a sarcinilor.
Metode de evaluare
- Observare sistematică- Verificare curentă Verificare interactivă- - Test online, pe platforma didactic.ro -Interacțiuni în web 2.0, pe platformele digitale -Fișe pe platforma Liveworksheets, calameo
Modalități de evaluare
Exercițiile interactive de pe platforma Learning Apps oferă feed-back instant de evaluare, elevii primind cu ajutorul interacțiunii web 2.0, răspuns cu ajutorul emoticoanelor, colorarea spațiilor, etc.
Testul online- Platforma didactic.ro oferă, de asemenea răspuns instant, după rezolvarea itemilor, iar profesorul în calitate de autor primește feed-back pe mail, în timp real.
Bareme de corectare FIȘE DE LUCRU- Chiar dacă platforma Livesheets, acordă o notă instant, sarcinile vor fi evaluate după următoarele criterii. Click pe butoane!
SCENARIU DIDACTIC
Exemplu 1:
Evocarea: Brainstorming- „În lumea poveștilor”- Gândiți-vă la cât mai multe povești, în care întâmplările se petrec în lumea animalelor sau în care iau parte la acțiune animale personificate. Identificați personajele, spuneți titlul poveștii și precizați trăsăturile acestora! Asociați pentru fiecare animal un tip uman, o trăsătură specifică oamenilor. Dați click pe fiecare imagine și completați spațiile, după modelul din primul exemplu.
Realizarea sensului:
Exercițiu- joc ACROSTIH: Scrieți antonimele cuvintelor, selectați prima literă a fiecărui cuvânt și descoperiți titlul lecției, pe următorul post- it. Dați click pe acest buton!
Anunțarea și explicarea obiectivelor lecției la capacitatea de comprehensiune a elevilor.
Ce este o fabulă? Urmăriți videoclipul animat și apoi precizați care sunt trăsăturile acesteia! Să ne reamintim! Identificați fabulele pe care le-ați citit sau le-ați vizionat până acum! Dați click pe imagini și răspundeți: întrebări!
Urmăriți videoclipul cu fabula „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu
Citirea lecției din manualul digital, pag. 78-79. Dați click pe buton!
Explozia stelară: Dați click pe butoanele din colțurile steluței și răsoundeți la întrebări!
Formulați învățătura textului ce se desprinde din textul citit/ audiat, având în vedere întâmplarea relatată, în următoarea aplicație. Dați click pe buton și rezolvați sarcina!
Exerciții interactive pe grupe:
Grupa 1: Elevii cu tulburări de învățare- Rezolvați sarcinile exercițiului interactiv- „Fabula”- Biblioteca digitală Educație online, autor Lilia Capmaru- Dați click pe link:
Grupa 2: Urmăriți fabula „Boul și vițelul" de Grigore Alexandrescu și selectați varianta corectă de răspuns. Click pe link:
Grupa 3: Caracterizați personajele principale ale fabulei „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu, selectând îmsușirile acestora.
Învățăm lucruri noi despre fabulă, prin parteneriate
Citiți definiția fabulei de pe următorul padlet și urmăriți personajele tipice, mesajele/ învățăturile, rezumatele și citatele postate de colegii voștri din Republica Moldova- sursa Biblioteca digitală, Educație online, autor Anamaria Săndulescu. Click pe buton!
Cine a fost Grigore Alexandrescu?
Vă invit să aflați câteva informații despre viața și activitatea celui mai mare fabulist român, Grigore Alexandrescu. Urmăriți videoclipul până la min 1:49.
SINTETIZAREA INFORMAȚIILOR
Vă invit să urmăriți următorul videoclip între min. 2:24- 7:40, pentru a afla date noi despre marele fabulist român, precum și momentele subiectului și morala fabulei. - Sursa: Biblioteca digitală- Educație online-autor prof. Mămăligă Diana.
Fișe de lucru- pe grupe de nivel
REFLECȚIA
Rezolvați sarcinile de pe fișele de lucru, diferențiate pe grupe de nivel! Atenție! Veți primi nota instant pe platformă!
Fișă de lucru- Grupa 2- Dați click pe buton și rezolvați sarcinile date!
Fișă de lucru- Grupa 1- Dați click pe buton și completați spațiile!
Exercițiu de reflecție: Tematica fabulei pe care am studiat-o a reprezentat sursă de inspirație și pentru alți autori români. Urmărește videoclipul cu parodia „Boul și vițelul”de Marin Sorescu și răspunde la întrebările testului. Dați click pe buton!
Extensia: Dacă vrei să știi mai mult...
Îți plac fabulele? Te invit să rezolvi următoarele exerciții ce au ca temă fabula în creația lui Grigore Alexandrescu, precum și a altor autori români și străini. Click pe imagini și rezolvați sarcinile propuse!
Alt fabulist român- Alexandru Donici Urmăriți lecția filmată, sursa Biblioteca digitală- Educație online, autor prof. Zdobău Elena și descoperiți alte fabule! Click pe buton!
Extensia
Tema de casă
Test online: „Boul și vițelul" de Grigore Alexandrescu
Rezolvați testul online, aflat pe platforma didactic.ro. Dați click pe buton!
"Rezolvați sarcinile de pe Fișa de lucru. Dați click pe imagine!
Vă mulțumesc pentru atenție!
PROIECT DIDACTIC- Fabula „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu
VIORICA GREAB
Created on August 12, 2021
Prezentarea conține transpunerea în format digiatal al întregului demers educațional al lecției „Fabula. „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu. Mult succes tutiuror!
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Vaporwave presentation
View
Animated Sketch Presentation
View
Memories Presentation
View
Pechakucha Presentation
View
Decades Presentation
View
Color and Shapes Presentation
View
Historical Presentation
Explore all templates
Transcript
PROGRAMUL TRANSNAȚIONAL „EDUCAȚIE ONLINE PRIN PARTENERIATE”
Strategii inovatoare în cadrul orelor de Limba și literatura română
Mentori: prof. Diana Szatmari- România prof. Viorica Teut- Republica Moldova
PROIECT DIDACTIC
Autor: Greab Viorica Profesor de psihopedagogie specială Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 Bistrița, România Disciplina predată: Limba și literatura română
PROIECT DIDACTIC
Instituția: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr.2 BistrițaClasa: a VI-a B Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Subiectul lecției: Fabula – „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu Unitatea de învățare: Modele de viață Tipul lecției: dobândire de noi cunoştinţe
COMPETENȚE GENERALE
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral 2. Receptarea textului scris de diverse tipuri 3. Redactarea textului scris de diverse tipuri 4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
Competențe specifice
1.1. Rezumarea, pe baza informaţiilor explicite şi implicite, a unor pasaje din diverse tipuri de texte orale narative, monologate şi dialogate 1.2. Prezentarea unor informaţii, idei, sentimente şi puncte de vedere în texte orale, participând la discuţii pe diverse teme sau pornind de la textele citite/ascultate 2.1. Corelarea informaţiilor explicite şi implicite din texte literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale 2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse 3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în vedere etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau pentru a relata experiențe trăite sau imaginate
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1- Să identifice în textul citit și vizionat, personajele, timpul și locul întâmplărilor, precum și momentele subiectului;O2 – Să realizeze o scurtă caracterizare a personajelor; O3- Să definească fabula; O4- Să identifice părțile componente ale fabulei: întâmplarea narată și morala; O5- Să participe cu interes la toate activitățile propuse;
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Evocarea- Brainstorming- „În lumea poveștilor”- identificarea trăsăturilor personajelor din imagini;
Realizarea sensului- Exercițiu- joc ACROSTIH cu antonimele cuvintelor;Anunțarea și explicarea obiectivelor lecției - Explicarea speciei- Fabula- videoclip- Identificarea fabulelor cunoscute anterior; - Fabula „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu- vizionare videoclip; Citirea lecției din manualul digital, pag. 78-79 „Explozia stelară”- Răspunsuri la întrebări; Formularea învățăturii textului- activitate interactivă Exerciții interactive pe grupe de nivel; Citirea definiției fabulei de pe padlet-resursă Biblioteca digitală- Educația online, autor Anamaria Săndulescu
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
Informații despre cel mai mare fabulist român, Grigore Alexandrescu- vizionare videoclip youtube. Sintetizarea informațiilor-Lecție filmată din Biblioteca digitală Educație online.md.
Reflecția:
Rezolvarea sarcinilor de pe fișele de lucru diferențiate, funcție de capacitățile intelective ale elevilor de pe platforma Livesheet Exercițiu de reflecție- parodia „Boul și vițelul” de Marin Sorescu- ex. joc
Extensia- Dacă vrei să știi mai mult....
Propunerea de exerciții joc interactive, create pe platforma Learning Apps, cu alte fabule ale autorului Grigore Alexandrescu și al altor autori români și străini;
Tema de casă-Test online: „Boul și vițelul" de Grigore Alexandrescu, creat pe platforma didactic.ro. - Fișă de lucru- creată pe platforma calameo.
Tipuri de activitate
- Frontală -Pe grupe -Individuală
STRATEGII DIDACTICE
Resurse procedurale: Metode și procedee: a) de comunicare orală: • expozitive: explicaţia, expunerea, povestirea; • conversative: conversaţia, discuţia colectivă; b) de explorare: • directă: observaţia dirijată, jocul didactic, citirea expresivă, investigarea, învăţarea interactivă • indirectă: tehnici din gândirea critică: • Explozia stelară.
Resurse digitale
Resurse digitale create de autor- prof. Viorica Greab
https://anotepad.com/notes/f663w3dd https://anotepad.com/notes/95gspbc7 https://learningapps.org/display?v=pt9gvqd4n20 https://learningapps.org/display?v=pydwfobmk21
https://www.liveworksheets.com/ht2211165qmhttps://www.liveworksheets.com/ba2211099nd
Resurse digitale
Resurse digitale create de autor- prof. Viorica Greab
https://learningapps.org/13445748https://learningapps.org/display?v=p64seaofa20 https://learningapps.org/display?v=p6shtyoqn20 https://learningapps.org/13126446 https://learningapps.org/display?v=puqyc4hq220 https://learningapps.org/13346894 https://learningapps.org/display?v=paoe3e1u520 https://www.didactic.ro/q/zetofj https://en.calameo.com/read/0068082814747027f360d
Resurse digitale Biblioteca digitală Educație online md.
Resurse digitale
Exercițiu interactiv- „Fabula”- Biblioteca digitală Educație online, autor Lilia Capmaru- https://learningapps.org/13363283
Padlet-sursa Biblioteca digitală, Educație online, autor Anamaria Săndulescu- https://padlet.com/nmrsndlsc/xmtmejutacii0s81
Lecție filmată- Atelier de discuție: Idealurile etice universale exprimate în fabule.„Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu- autor prof. Mămăligă Diana- https://youtu.be/FHU0yjdr8Xg
Lecție filmată- „Fabula. Învățătura textului suport- autor prof. Zdobău Elena- https://youtu.be/3GZOknP6l20
Resurse digitale
Manualul digital, clasa a VI-a, EDP, https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VI-a/Limba%20si%20literatura%20romana/EDP2/#p=78, autori: Mariana Norel, Petre Bucurencu, Mihaela Dragu
Resurse digitale youtube https://youtu.be/KeK5D9-1UJ0- autor COPII ISTEȚI - PĂRINȚI- PROFESORI https://youtu.be/e4sHI_rFcGI. autor Bunicul Grigore
Resurse materiale
LaptopSmartphone Tabletă Calculator
Resurse umane
Elevii clasei a VI-a B- CSEI NR. 2 BISTRIȚA, ROMÂNIA
Notă: Din cauza faptului că elevii prezintă diferite forme de dizabilități de intelect, sarcinile vor fi adaptate, individualizate
Resurse temporale
Proiectul este conceput pe durata a două ore de curs, deoarece elevii prezintă diferite grade de tulburări de intelect, TSA, dislexie, dislalie.Timp: 2x45 min= 90 min.
EVALUAREA- Forme
Evaluarea formativă - realizată cu ajutorul interacțiunilor în web 2.0. care oferă feed back instant asupra modalității de efectuare a sarcinilor.
Metode de evaluare
- Observare sistematică- Verificare curentă Verificare interactivă- - Test online, pe platforma didactic.ro -Interacțiuni în web 2.0, pe platformele digitale -Fișe pe platforma Liveworksheets, calameo
Modalități de evaluare
Exercițiile interactive de pe platforma Learning Apps oferă feed-back instant de evaluare, elevii primind cu ajutorul interacțiunii web 2.0, răspuns cu ajutorul emoticoanelor, colorarea spațiilor, etc.
Testul online- Platforma didactic.ro oferă, de asemenea răspuns instant, după rezolvarea itemilor, iar profesorul în calitate de autor primește feed-back pe mail, în timp real.
Bareme de corectare FIȘE DE LUCRU- Chiar dacă platforma Livesheets, acordă o notă instant, sarcinile vor fi evaluate după următoarele criterii. Click pe butoane!
SCENARIU DIDACTIC
Exemplu 1:
Evocarea: Brainstorming- „În lumea poveștilor”- Gândiți-vă la cât mai multe povești, în care întâmplările se petrec în lumea animalelor sau în care iau parte la acțiune animale personificate. Identificați personajele, spuneți titlul poveștii și precizați trăsăturile acestora! Asociați pentru fiecare animal un tip uman, o trăsătură specifică oamenilor. Dați click pe fiecare imagine și completați spațiile, după modelul din primul exemplu.
Realizarea sensului:
Exercițiu- joc ACROSTIH: Scrieți antonimele cuvintelor, selectați prima literă a fiecărui cuvânt și descoperiți titlul lecției, pe următorul post- it. Dați click pe acest buton!
Anunțarea și explicarea obiectivelor lecției la capacitatea de comprehensiune a elevilor.
Ce este o fabulă? Urmăriți videoclipul animat și apoi precizați care sunt trăsăturile acesteia! Să ne reamintim! Identificați fabulele pe care le-ați citit sau le-ați vizionat până acum! Dați click pe imagini și răspundeți: întrebări!
Urmăriți videoclipul cu fabula „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu
Citirea lecției din manualul digital, pag. 78-79. Dați click pe buton!
Explozia stelară: Dați click pe butoanele din colțurile steluței și răsoundeți la întrebări!
Formulați învățătura textului ce se desprinde din textul citit/ audiat, având în vedere întâmplarea relatată, în următoarea aplicație. Dați click pe buton și rezolvați sarcina!
Exerciții interactive pe grupe:
Grupa 1: Elevii cu tulburări de învățare- Rezolvați sarcinile exercițiului interactiv- „Fabula”- Biblioteca digitală Educație online, autor Lilia Capmaru- Dați click pe link:
Grupa 2: Urmăriți fabula „Boul și vițelul" de Grigore Alexandrescu și selectați varianta corectă de răspuns. Click pe link:
Grupa 3: Caracterizați personajele principale ale fabulei „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu, selectând îmsușirile acestora.
Învățăm lucruri noi despre fabulă, prin parteneriate
Citiți definiția fabulei de pe următorul padlet și urmăriți personajele tipice, mesajele/ învățăturile, rezumatele și citatele postate de colegii voștri din Republica Moldova- sursa Biblioteca digitală, Educație online, autor Anamaria Săndulescu. Click pe buton!
Cine a fost Grigore Alexandrescu?
Vă invit să aflați câteva informații despre viața și activitatea celui mai mare fabulist român, Grigore Alexandrescu. Urmăriți videoclipul până la min 1:49.
SINTETIZAREA INFORMAȚIILOR
Vă invit să urmăriți următorul videoclip între min. 2:24- 7:40, pentru a afla date noi despre marele fabulist român, precum și momentele subiectului și morala fabulei. - Sursa: Biblioteca digitală- Educație online-autor prof. Mămăligă Diana.
Fișe de lucru- pe grupe de nivel
REFLECȚIA
Rezolvați sarcinile de pe fișele de lucru, diferențiate pe grupe de nivel! Atenție! Veți primi nota instant pe platformă!
Fișă de lucru- Grupa 2- Dați click pe buton și rezolvați sarcinile date!
Fișă de lucru- Grupa 1- Dați click pe buton și completați spațiile!
Exercițiu de reflecție: Tematica fabulei pe care am studiat-o a reprezentat sursă de inspirație și pentru alți autori români. Urmărește videoclipul cu parodia „Boul și vițelul”de Marin Sorescu și răspunde la întrebările testului. Dați click pe buton!
Extensia: Dacă vrei să știi mai mult...
Îți plac fabulele? Te invit să rezolvi următoarele exerciții ce au ca temă fabula în creația lui Grigore Alexandrescu, precum și a altor autori români și străini. Click pe imagini și rezolvați sarcinile propuse!
Alt fabulist român- Alexandru Donici Urmăriți lecția filmată, sursa Biblioteca digitală- Educație online, autor prof. Zdobău Elena și descoperiți alte fabule! Click pe buton!
Extensia
Tema de casă
Test online: „Boul și vițelul" de Grigore Alexandrescu
Rezolvați testul online, aflat pe platforma didactic.ro. Dați click pe buton!
"Rezolvați sarcinile de pe Fișa de lucru. Dați click pe imagine!
Vă mulțumesc pentru atenție!