Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Proiect didactic cl. a IV-a

zdrobaue

Created on August 11, 2021

Subiectul: „Coridorul ispitei” după Voltaire

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Psychedelic Presentation

Chalkboard Presentation

Witchcraft Presentation

Sketchbook Presentation

Genial Storytale Presentation

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Transcript

Proiect didactic

în cadrul Programului Transnațional de Mentorat „EDUCAȚIE ONLINE PRIN PARTENERIATE”

Disciplina: Limba și literatura română Clasa: a IV-a Unitatea de învățare 2: Chibzuință Tema: ”Coridorul ispitei” după Voltaire Tipul lecției: mixtă Profesori virtuali: Pumnea Valeria, Burcovschi Stela

START

Autor: Crudu Mariana, IP L.T.P.S. nr. 2, mun. Chișinău, Republica Moldova, grad didactic I

INTEGRAREA ÎN CURRICULUM

Obiective operaționale:

Competențe specifice

Unități de competențe:

Strategii didactice:

Resurse bibliografice:

  • Curriculumul pentru învățământul primar, 2019;
  • Ghidul de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, ediția 2019;
  • Metodologia privind evaluarea prin descriptori în învățământul primar, clasele I-IV, ediția 2019;
  • Resurse din Biblioteca digitală (lecție video+ activități interactive).

Verific conectarea elevilor la oră. Lecția este realizată în regim online prin Google Meet.

EVOCARE

Vizionăm segmentul lecției video 1:00-1:20 și verificăm dezlegarea proverbului. Antrenez elevii în discuție: Ce legătură este între proverbul dat și textul lecturat acasă? ( Abordează tema CINSTEA).

Salutul netradiționalJocul „Aplauze, aplauze” Aplauze, aplauze pentru elevii care:: -sunt binedispuși în această dimineață; -își doresc o lecție productivă; -au camera conectată; - au pregătit conștiincios tema de casă. Toți cei ce se regăsesc în afirmații își scriu prenumele în chat. Captarea atenției Se propune elevilor să dezlege proverbul.

flipped classroom

Verificarea temei de casă (studierea textului nou „Coridorul ispitei” și fixarea cunoștințelor din textul citit prin realizarea unui quizz.)Discutarea rezultatelor înregistrate de elevi la quizz. Anunțarea subiectului și obiectivelor lecției.

REALIZAREA SENSULUI

  • Audierea lecturii model a textului de către învățătorul virtual. (4:03- 7:00)
  • Prezentare ppt - explicarea termenilor noi.
  • Evaluarea gradului de înțelegere a termenilor prin încadrarea lor în enunțuri.
( miro)
  • Exerciții de lectură: independentă, în lanț, Ștafeta greșelilor.
  • Continuarea enunțurilor lacunare.

Evaluare scrisă sincronă

evaluare orală sincronă

REFLECȚIE

Vizualizați segmentul video 8.44- 9:26 și descoperiți întrebările formulate de învățătorul virtual.Selectați două dintre ele și scrieți-le pe caiet.

De la lecția de astăzi pun în ghiozdanul meu ideea că...Se completează un word cloud cu instrumentul wooclap.

Tema de casă

Ascultă materialul audio și expediază un videou cu povestirea textului literar conform criteriilor de succes. Ulterior caracterizează personajul preferat.Utilizează instrumentul Flipgrid.

EXTINDERE

05

De realizat un desen pentru cuprinsul textului literar.

Motto: „Înțelepciunea nu se împrumută cu carul, ci se câștigă cu bobul.”

Mulțumiri organizatorilor , un program benefic pentru toate cadrele didactice.biblioteca digitală educație online- partener de încredere în învățare.

MULȚUMESC !