Want to make creations as awesome as this one?

Autor: Arsenii Maria

Transcript

Regnul Monera. Bacteriile.

Proiect didactic în cadrul programului național de instruire ”Didactica utilizării Bibliotecii Digitale Educație Online”

Titlu: Regnul Monera. Bacteriile. Autor: Arsenii Maria Instituție: Colegiul de Ecologie din Chișinău Țară: Republica Moldova Disciplina predată: Biologie, Clasa a X-a Unitatea de conținut: Sistematica organismelorTipul lecției: mixtă

Obiective specifice de predare-învățare-evaluare:

Competențe specifice:

CS 1. Utilizarea limbajului științific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte. CS 2. Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor și a mijloacelor specifice pentru îmbunătățirea calității vieții și a mediului. CS 3. Participarea în acțiuni de ocrotire a biodiversității prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice.

O1- să recunoască diferite tipuri de bacterii; O2- să descrie caracteristicile generale ale bacteriilor; O3- să efectueze observații referitoare la structura bacteriilor;O4- să estimeze rolul bacteriilor în natură și în viața omului.

Ev. orală sincronă (Genial.ly, meet), ev. scrisă sincronă (PPT), ev. scrisă asincron (Google Classroom).

Forme de evaluare:

Calculator/notebook, lecția video din biblioteca digitală, manual, caiet de lucru, postere, imagini, diapozitive Power Point, Quizzes.

Mijloace de învățare:

Observație, descriere, știu-vreau să știu- am învățat, graficul T, studiul de caz.

Metode și procedee:

Strategia didactică

EVOCARE Pentru evaluarea conținutului studiat în cadrul orei precedente propun elevilor să acceseze linkul https://view.genial.ly/61127c4969de6d0dacf640e8/interactive-content-virusurile

În timp ce elevii efectuează testul interactiv, trei elevi sunt invitați să realizeze oral următoarele sarcini: - să identifice în baza imaginei virusurile simple și compuse (să explice structura lor);- să explice cele 5 etape de înmulțire a virusurilor; - să estimeze rolul virusurilor în natură și în viața omului.

Profesorul prezintă elevilor tabelul: ŞTIU - VREAU SĂ ŞTIU - AM ÎNVĂŢAT.Elevii completează prima coloană cu informația care o știu despre bacterii, apoi vor elabora o listă de întrebări care vor fi notate în a doua coloană a tabelului, acestea evidenţiind nevoile de învăţare ale elevilor în legătură cu tema abordată.Anunț subiectul lecției și obiectivele propuse. Elevilor li se propune să vizioneze lecția video din cadrul bibliotecii digitale online http://www.educatieonline.md/Class?10#1 ”Regnul Monera. Bacteriile”, profesor virtual Ceban Elena și să descrie în baza secvențelor vizuale, caracteristicile generale ale bacteriilor.

REALIZAREA SENSULUI

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

Elevii sunt împărțiți în 3 grupe pentru a analiza și a prezenta prin poster particularitățile bacteriilor

Înmulțirea bacteriilor

Grupul 3

Nutriția bacteriilor

Grupul 2

Formele corpului la bacterii

Grupul 1

Poster

Urmărind secvența video și materialul prezentat, indicați avantajele și dezavantajele bacteriilor folosind metoda ”Graficul T”

Dezavantajele bacteriilor

Avantajele bacteriilor

Se propune grupelor de elevi să realizeze un PPT cu tematica: ”Rolul bacteriilor în natură și în viața omului.” PPT-ul să conțină 5 slaiduri.

REFLECȚII

Elevilor li se propune să realizeze un album digital respectând următorul algoritm:a) Importanța probioticelor; b) Produse alimentare obținute prin acțiunea bacteriilor de fermentație.

EXTINDERE

Resursele din Biblioteca digitală ”Educație online” utilizate:http://www.educatieonline.md/Class?10#1https://view.genial.ly/61127c4969de6d0dacf640e8/interactive-content-virusurile Referințe bibliografice: - Curriculum Național la Biologie, pentru clasele a X-a - XII-a, ediția 2019. - Ghid de implimentare a Curriculumului la disciplina Biologie, clasa a X-a - XII-a, ediția 2019. - Manual de Biologie cl. X, Ion Ungureanu, Ana Postolache-Călugăru, Ion Melian, ediția 2020.