Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Sistemul excretor

Victoria Nicu

Created on August 5, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Psychedelic Presentation

Chalkboard Presentation

Witchcraft Presentation

Sketchbook Presentation

Genial Storytale Presentation

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Transcript

PROIECT DIDACTIC PROGRAMUL TRANSNAȚIONAL DE MENTORAT „EDUCAȚIE ONLINE PRIN PARTENERIATE”

Subiectul lecției: Particularitățile sistemului excretor

Autor: Nicu VictoriaGimnaziul Mărinești, Republica Moldova, Biologie

Clasa: VII

Competențe specifice:

  • Utilizarea limbajului ştiinţific biologic referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte în diverse contexte de comunicare.
  • Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor şi al mijloacelor specifice pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii şi a mediului.
  • Implicarea în activităţi de menţinere a stării de sănătate proprii şi a celor din jur prin aplicarea metodelor interactive în vederea formării unui comportament sanogen

Obiectivele lecției:

Să explice esența noțiunii de excreție, în baza secvenței video sau informației din manual.

01

Să determine , în baza secvenței video, particularitățile specifice ale sistemului excretor

02

Să identifice structura sistemului excretor la om analizând fig.73 din manual și segvența video ( 5:57- 9:32;

03

Metode/procedee: explicația, conversația euristică, analiza, lucru cu manualul, lucrul cu filmulețul; explozia stelară. Mijloce didactice: laptop, fișe, PPT, manualul de biologie, cl VII-a; Forme de organizare: individual, frontal, în perechi Metode de evaluare:sarcini cu ajutorul platformelor wordwall.net; learningapps;

Strategii didactice:

Evocare

Pentru descoperirea subiectului lecției propun elevilor să acceseze linkul și să aranjeze puzzle-ul .

Elevii aranjează puuzle-ul și obțin imaginea sistemului excretor.După descoperirea subiectului, lecției, propun să vizioneze fragmentul 0:59-1:36 din lecția video sus pentru a descoperi ce reprezintă excreția.

Realizarea sensului

În baza segvenței video, (minutul 5:57- 9:32) propun elevilor să completeze tabelul: ” Structura și funcțiile sistemului excretor”

+ info

În baza filmulețului, (minutul 1:29-2:20) relatați cum funcționează rinichii.

Propun elevilor să acceseze linkul și să realizeze sarcina:”Completează schema cu organele urinare în ordinea în care se elaborează și se evacuează urina”realizată cu ajutorul platformei https://learninlgapps.org

Reflecția

Este necesar ca elevii să denumească fiecare expresie printr-un cuvânt. a) Uzină de fi ltrare a sângelui. b) Conductă de evacuare a urinei.

Pentru generalizarea informației studiate le propun elevilor să rezolve grila ” Sistemul excretor” realizată cu ajutorul platformei https://learninlgapps.org/.

Bravo!!!

CÂND?

CE?

CINE?

DE CE?

UNDE?

Propun elevilor, în grup, să formule întrebări în baza întrebărilor din steluțe.

Evaluarea o realizez în platforma wordwall, elevii rotesc roata aliatorie și răspund la întrebările propuse. Indică structura sistemului excretor.

Extensia

Materialele necesare pentru realizarea machetei

– foi de spumă de mai multe culori: roșu, albastru, galben, alb – două tuburi de la folia de copt (am optat pentru ele fiind mai tari) – vopsea acrilică de mai multe culori: alb, roșu, albastru, maro – tipare cu părțile componente ale sistemului urinar. – vată sau hârtie de ziar – silicon cald – fir de sârmă – placă de polistiren

Modelează sistemul excretor din diverse materiale elastice.

Resurse bibliografice

  • Curriculum Național. Aria curriculară Matematică și Științe. Disciplina Biologie, clasele VI-IX, ediția 2019.
  • Biologie: manual pentru clasa a 7-a / Nina Bernaz-Sicorschi, Violeta Copil, Gheorghe Rudic;Știinţa, 2020
  • Ghid de implementare a curriculumului la disciplina Biologie în clasele VI-IX, ediția 2019