Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Proiect didactic, Lecție atelier

Natalia Agachi

Created on August 5, 2021

Clasa a V-a, Lectură și activitate pe trei texte literare.

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Psychedelic Presentation

Chalkboard Presentation

Witchcraft Presentation

Sketchbook Presentation

Genial Storytale Presentation

Vaporwave presentation

Animated Sketch Presentation

Transcript

Proiect didactic realizat în cadrul Programului Transnațional de Mentorat „Educație Online prin Parteneriate”

Agachi Natalia, profesoară de LLR, grad didactic unu, I.P. Gimnaziul Pelinia

Esto es un párrafo listo para contener creatividad, experiencias e historias geniales.

Scenariul activității didactice

Fișa A

Subiectul:

Disciplina:

Clasa:

Atelier de lectură și discuție. Lectura în reţea. Valori și atitudini în textele literare: „Ciobănilă” de V. Voiculescu, „Balada celor cinci motănași ” de Ion Druță, „Cățelușul șchiop” Elena Farago;

Limba și literatura română

a V-a

Unități de competență:

3.3 Exprimarea argumentată a propriilor stări postlectorale;3.4.Rezumarea unui text narativ de mici proporții; 3.6. Compararea personajelor literare din perspectiva valorilor; 5.2 Respectarea normelor lingvistice în diverse situații de comunicare; 6.2 Exprimarea experiențelor de lectură prin texte recomandate pentru gestionarea propriei experiențe;

2021/2022

Esto es un párrafo listo para contener creatividad, experiencias e historias geniales.

Elevul va fi capabil...

Să lectureze interogativ şi analitic textul, argumentând secvența selectată;

01

Să interpreteze textul epic prin analiza de fragment și definirea liniei de subiect;

02

Să aplice la analiza textului terminologia lingvistică şi literară studiată, utilizând elemente de limbă literară;

03

04

Să simuleze situaţii de comunicare şi lecturare în contradictoriu, prin prisma atitudinii şi modelării proprii;

05

Să demonstreze abilităţi de comunicare, lucrul în echipă şi perechi, exprimându-şi impresiile şi preferinţele.

Strategii didactice:

  • Metode și procedee: conversația dirijată, studiu de caz, lectura intuitivă, bliț, lectura de expert, graficul M, salata de cuvinte, linia valorii, jocul titlurilor, argument în 4 pași, scrierea reflexivă, fișa de lectură;
  • Mijloace de învățare: fişe, scheme, documente word, lecții video, gadgeturi, video- secvență de film fără sonor, înregistrări audio, manual;
  • Forme de evaluare: evaluare normativă, curentă/ formativă.

Evocarea

În baza secvenței video din filmul ”Bim cel Alb-Ureche Neagră”, partea a II-a, elevii vor evidenția după culori: • Ce am văzut? • Ce am simțit în raport cu secvența vizionată? • Ce gândesc, intuiesc?

Info

Vizionare, primele 2 minute

Verificarea lecturii de acasă

3 texte lecturate, 10 întrebări plasate, 10 răspunsuri acordate.

Realizarea sensului

Activitate per text și grup

„Ciobănilă” de V. Voiculescu

„Balada celor cinci motănași ” de Ion Druță

„Cățelușul șchiop” Elena Farago

Se revine la film, interogându-se ce a lipsit fragmentului video? Se anunță că vor avea sunet, melodie , dar pe care elevii o vor racordată unui fragment de text, argumentând în paralel cu tonalitatea muzicii pasajul selectat, moment pe care îl vor expune.

Lectura textelor în raport cu vibrația inimii

Grupurile și-au schimbat textul cu o singură rotație și-n raport cu tipul de vibrație (Cardiograma textului ) elevii identifică fragmentul de text racordat acesteia.

Lucrul pe text conform linkului primit

Grupul III

Grupul I

Textul de bază ”Balada celor cinci motănași” construiesc firul narativ în 2-3 enunțuri.

Textul priză ”Ciobănilă” alege versiunea corectă, comentând alegerea în raport cu indicațiile graficului M.

+ info

Grupul IV

Grupul II

Textul priză ”Ciobănilă”, aranjează cuvintele, formând firul narativ și potrivindcuvintele propuse.

Textul ”Cățelușul șchiop” construiesc firul narativ din frânturile propuse.

+ info

+ info

Etapa de Reflecție

Obținerea de feedback

La o rotație a ceasornicului se modifică pe grup textele pentru ultima dată

Jocul titlurilor

Textul ”Balada celor cinci motănași”

Textul ”Cățelușul șchiop” de Elena Farago

Textul ”Ciobănilă” de Vasile Voiculescu

Urmăresc secvența video de la minutul 1.40-2.10, apoi de la minutul 13.00-13.30.

Urmăresc secvența video de la minutul 5.10-5.55

Urmăresc secveța video de la minutul 5.40-5.55

+ info

 Opera literară ne dictează valori, acțiuni față de care trebuie să luăm unele atitudini.

Activitate de atitudine și luare de decizii pe viitor.

EU știu și alții știu...

Eu nu știu, dar alții știu...

vs

Eu nu știu și nici alții nu știu...

Eu știu, dar alții nu știu...

Fișa de lectură:

elevii lecturează un fragment din ”Colț Alb” de Jack London. și realizează sarcinile conform fișei.

Extindere

Resurse educaţionale: Alina Pamfil “Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise.” Ed. Paralela, 2008; Curriculum pentru învăţământul gimnazial “Limba şi literatura română”, Ed. Lyceum, 2010; Constantin Şchiopu “ Metodica predării literaturii române", Ed. Chişinău, 2009 Ghidul profesorului “Limba şi literatura română” pentru clasa a VI-a , Ed. Lyceum, 2010; Mircea Ciobanu, Dumitru Boicu ”Lecturi literare, Antologie pentru clasele V-VI”, Știința, 2015 Revista SEMN, revistă literară, anul XIV, nr.2. 2012; Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan ”Ateliere de lectură, scriere, discuție”, Ed. Știința, 2014; Tatiana Cartaleanu, Mircea Ciobanu, Olga Cosovan “Limba şi literatura română”, Manual pentru clasa a V-a , Ed. Ştiinţa, 2018; Tatiana Cartaleanu, Olga Cosovan, Viorica Goraș-Postică ”Formare de competențe prin strategii didactice interactive”. Pro Didactica, 2010; *http://educatieonline.md/

Thanks!