Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Proiect didactic Matematica clasa I-îi ,,Adunarea și scăderea cu 3...

Silvia Bucun

Created on August 4, 2021

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Audio tutorial

Pechakucha Presentation

Desktop Workspace

Decades Presentation

Psychology Presentation

Medical Dna Presentation

Geometric Project Presentation

Transcript

Proiect didactic realizat în cadrul programului transnațional de mentorat ,,Educație online prin parteneriate”

Proiect didactic

Tema grupului: ,,Strategii de predare-evaluare online”

A realizat: Bucun Silvia, învățător, grad didactic II, IPLT ,,Liviu Deleanu”, mun.Chișinău,Republica Moldova Mentor: Alina-Maria Vâlcu, Constanța, România

Proiect didactic

la matematică Clasa I

A realizat: Bucun Silvia, învățător, grad didactic II, IPLT ,,Liviu Deleanu”, mun.Chișinău,Republica Moldova

Clasa I-îi Nr.lecției: 9(III) Disciplina: Matematica Subiectul: ,,Adunarea cu 3. ” Tipul lecţiei: de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor Durata lecţiei: 45 minute Integrare în curriculum: Structura proiectului didactic este realizată în baza cerințelor noului curriculum 2018

Unități de competență: 3.1.Receptarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de adunare şi scădere. 3.3.Aplicarea operaţiilor de adunare, scădere şi a proprietăţilor acestora pentru: compunerea şi desompunerea numerelor; aflarea unor numere necunoscute în exerciţii, șiruri date. 3.5.Formularea problemelor simple de adunare și scădere,cu sprijin în: imagini, enunţ incomplet.

Obiectivele lecției: La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil: O1- Să alcătuiască exerciții de adunare în baza imaginilor propuse ; O2- Să calculeze exerciţii de adunare cu 3; O3- Să descompună numere în concentrul 0-10; O4- Să alcătuiască probleme în baza unor imagini; O5-să folosească limbajul matematic specific în exprimarea orală şi scrisă.

a)Metode si procedee: conversația euristică; jocul didactic; exercițiul; demonstrația; explicația; pauza dinamică; problematizarea; observația, jocul de rol; b)Mijloace didactice: prezentări prin platforma Geneally, lecții video din platforma ,,Educație online”, prezentări ilustrative, manualul, cântecul; c)Forme de organizare: activitate frontal,lucrul în grup, lucrul individual; d)Tehnici de evaluare: evaluare formativă punctuală (P2); autoevaluare; evaluare formativă interactivă. Produsul evaluat P2: Calcul oral în baza unui exercițiu dat

Criterii de succes: 1. Calculez în minte. 2. Scriu răspunsul. 3. Efectuez proba (la necesitate).

Bibliografie: 1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018. 2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018. 3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori,clasa I. Chișinău: MECC, IȘE, 2017. 4 Matematică, manual pentru clasa I. 5. Platforma ,,Educație online.md”

Demersul didactic

Evocare:

Salutul energizant matematic. Salut elevii ce cunosc cifrele pare. (2,4,6,8,) Salut elevii ce cunosc cifrele impare.(1,3,5,7,9) Salut elevii ce cunosc semnul grafic al adunării .(+) Salut elevii ce cunosc semnele ,,>’’, ,,<’’, ,,=’’.(mai mare,mai mic, egal) (Elevii în semn de salut se ridică de fiecare dată când știu cele spuse de învățător , iar un elev va specifica de fiecare dată răspunsul corect) Cuv.învățătorului: Bine, noi ne-am salutat, Dar să nu fie cu bănat: Să facem cu mâna uşurel Elevii din online să-i salutăm.

Elevii se salută la ecran

Cuv.învățătorului: Astăzi voi veți demonstra: Că matematica nu este grea. Criteriile de succes vă vor ajuta Şi corect vă veți autoevalua. Să știți că nu putem începe lecția fără să știm:Buletinul METEO! Se anunță că va fi o lecție plină de lumina Va fi cod roșu cu răspunsuri corecte și complete. Vântul v-a sufla din inimile voastre cu o dispoziție bună. Vom avea parte și de o ploaie cu picături colorate în verde, galben și roșu. Temperatura lecției va fi generoasă în aprecieri bune și foarte bune. Deci, vremea ne permite să pornim la drum!

Cuv. învățătorului: Astăzi la lecţia de matematică vă propun să plecăm într-o călătorie în ţara exercițiilor aplicative. - Cum credeti cu ce vom calatori? Raspunsuri posibile (racheta,avionul,masina, autobusul,tractorul, bicicleta etc.) Învățătorul: Îndată vom afla cu ce vom călători, Dacă răspunsul ghicitorii ce urmează voi veți găsi. U,u,u şi plec acum, Cu vagoane merg pe drum. Fug pe şine,stau în gară Şi te duc prin întreaga ţară.(trenul) Locomotiva vă îndeamnă să ordonăm crescător aceste numere pentru a descoperi tema lecției (Utilizez secvența din filmulețul din platforma ,,Educație online” cu comentare proprie https://youtu.be/HzdscpK3Fns (1:51-2:27 )

Realizarea sensului:

Anunț subiectul lecției. Cuv. învățătorului:Dar pentru ca locomotiva noastra să alipească vagoanele și sa pornim la drum trebuie sa trecem prin mai multe încercari:

  • O1- Să alcătuim exerciții de adunare în baza imaginilor propuse ;
  • O2- Să calculeze exerciţii de adunare cu 3;
  • O3- Să descompună numere în concentrul 0-10;
  • O4- Să alcătuiască probleme în baza unor imagini;
  • O5-să folosească limbajul matematic specific în exprimarea orală şi scrisă.
Deci, vom răspunde la 3 întrebări: Ce ştiu? Ce am aflat? Cum să aplic? Priviți cu atenție la ecran și ne reamintim! (Utilizez secvențe din filmulețul din platforma ,,Educație online” cu comentare proprie https://youtu.be/HzdscpK3Fns (2:27-3:17 )

Realizarea sensului:

Pe parcursul lecţiei ne vom înâlni cu mulți pasageri care vor dori să călătorească împreună cu noi . Iată, Măriuța ar dori și ea să călătoreacă , dar nu a reușit să-și calculeze numărul de cadouri care le-a primit la ziua ei de naștere. Ce ziceți îi venim în ajutor, copii? (Utilizez secvențe din filmulețul din platforma ,,Educație online” cu comentare proprie https://youtu.be/HzdscpK3Fns (3:17-4:07 ) Bravo, elevi!La locomotiva noastră s-a alipit un vagonaş. Stă un pasager în gară /Vreți să știți cine e oare? Cenuşiu şi tare mic El se teme de pisic Stă pitit deoarece Se numeşte… Cu cine ne-am întâlnit? (Șoarecele)

Realizarea sensului:

Şoricică vrea să urce în tren, dar nu poate să răspundă la următoarele întrebări . Îl ajutăm?Totodată vom verifica dacă și voi copii ați reținut ceea ce am vorbit anterior. -Ce înseamnă adunarea cu 3?Cum procedăm? (Adăugăm) -Ce fel de număr obţinem? (Mai mare) -Care este semnul grafic al adunării? (,,+”) -Cum se numesc numerele la adunare?(T1+T2=Sumă) -Demonstraţi cu ajutorul braţelor semnul +. Minunat! Ați demonstrat că cele explicate ați învățat. Și la locomotivă s-a mai alipit un vagonaș. -Ce se aude ? Mi se pare că plânge cineva? Oare cine să fie? Veveriţa-Riţa plânge pentru că nu are cine o ajuta.Ea are de scris o dictare metematică. Deschideți caiețelele de clasă și împreună vom scrie Dictarea matematică.

Realizarea sensului:

Câţi iezi avea capra din povestea lui Ion Creangă? (3) Câte zile are săptămâna?(7) Câţi lupi s-au întâlnit cu Scufiţa Roşie?(1) Câte personaje participă la scoaterea ridichei?(6) Câte animale a întâlnit gogoaşa în pădure?(4) Câţi ochi ai?(2) Vecinul mai mare a lui 7?(8) Câte degete ai la două mâini?(10) Evaluarea reciprocă în perechi ( Verificăm scrierea corectă a dictării) -Am mai trecut încă peste o încercare şi mai adaugăm un vagonaş la locomotiva noastră. -Și în semn de mulțumire, pentru că am fost generoși cu ea, Rița ne prezintă și explică 2 reguli importante. Să urmărim la ecran. (Utilizez secvențe din filmulețul din platforma ,,Educație online” cu comentare proprie https://youtu.be/HzdscpK3Fns (5:58-6:27 )

Realizarea sensului:

Pauza dinamică ,,Se coc merele” (Elevii se ridică la marginea băncii și realizează jocul de atenție și dinamică) -Oare cu cine ne vom mai întâlni în cale? Cocoloşi pe sub măsuţa Îşi ia coada în lăbuţe Şi isteţ precum e el Îl prinde pe şoricel. (Motănașul) -Cu ce animăluţ ne-am întâlnit? Deci, şi motănaşul ne propune să ne înarmăm cu îndrăzneală, atenţie, şi să completăm casetele în baza imaginilor de la ecran. Exercițiile formate le vom scrie în caietele de clasă. (Se anunță criteriile de succes )(Utilizez secvențe din filmulețul din platforma ,,Educație online” cu comentare proprie https://youtu.be/HzdscpK3Fns (4:09-5:10) Deci,la locomotiva noastră s-a mai adăugat un vagonaş. -Cu cine ne vom întâlni în continuare?

Realizarea sensului:

Un prieten credincios Fără frică,bătăuş Hoţul teamă de el are Când îi iese în cărare Poti să spui cum se numeşte Cel ce casa ţi-o păzeşte? (Câinele) -Câinele vă roagă să-l ajutaţi să afle câte oase are de ros, scriind numerele care lipsesc în tabel. (Utilizez secvențe din filmulețul din platforma ,,Educație online” cu comentare proprie https://youtu.be/HzdscpK3Fns (5:13-5:56) -Foarte bine!Se mai adaugă un vagonaş la locomotiva noastră. -Ia priviţi ne vine în cale un iepuraş cu un vagonaş.El vrea în călătorie şi pentru a urca în trenuţ,iepuraşul vă propune să lucraţi în grup. (Elevii se grupează ) -Alcătuiţi fiecare grup câte o problemă în baza imaginilor.Dar înainte de toate să nu uităm de Criteriile de succes.

Realizarea sensului:

(Propun elevilor mai multe probleme ilustrative, iar ei vor alcătui oral conținutul acestora . Se va face evaluarea verbală de către învăţător cu cuvinte de încurajare.Aţi fost responsabili, calmi în timpul lucrului în grup, aţi dat dovadă de o gândire profundă, de multă înţelepciune, aţi fost bravo!Ne aplaudăm!) -Am reușit copii să mai luăm în călătorie un pasager şi la locomotiva noastră se mai adaugă un vagonaş. Aricelul , supărat tare Vine cu-n șir de numere în spinare Noi cu drag îl vom înveseli Dacă numărul lipsă îl vom descoperi. (Utilizez secvențe din filmulețul din platforma ,,Educație online” cu comentare proprie https://youtu.be/HzdscpK3Fns (6:30-6:58) -Șirul completat îl scriem în caiete.

Realizarea sensului:

Bravo vouă şi la locomotiva noastră se mai adaugă încă un vagonaş.Acum vine timpul să urcăm şi noi în vagoane, dar pentru aceasta ne trebuie bilete.Doamna casieră ne roagă să o ajutăm la descompunerea numerelor, dar și la rezolvarea exercițiului cu mesaj ascuns pentru a primi bilete de călătorie (Utilizez secvențe din filmulețul din platforma ,,Educație online” cu comentare proprie https://youtu.be/HzdscpK3Fns (7:05-8:45) Exercițiile rezolvate le scrim în caietele de clasă.

Reflexie:

Trenul este gata să pornească din gară și vă îndeamnă să declarăm lumii întregi despre lecţia de astăzi. Aș dori să declarați care au fost cele mai plăcute acțivități realizate astăzi sau ce nu ați reușit să înțelegeți...

  • Declar lumii întregi ...
(Elevii își exprimă părerile, iar învățătoare intervine cu comentarii) (Se aude o bubuitură) Cuv.învăţătorului. -Vai, dar ce s-a întîmplat? Cine jos merele a dat? (În clasă este aranjat un pom decorativ cu mere verzi, galbene și roșii, iar sub măr stă un elev-grădinar cu 3 coșuri cu mere adevărate, de cele trei culori, astfel încât să ajungă pentru toată clasa)

Extindere:

(Apare de sub pom un elev-grădinar.) -Nu eu!Dar am văzut eu cine Sunt 6 şmecheri ca şi mine Veveriţa, şoricelul, iepuraşul şi căţelul Arciul şi cu motanul cuminte Vor pentru drum nişte merinde. Eu sunt paznicul la mere Şi le-am pus în 3 panere Să vă-mpart la fiecare Câte-un măr după dreptate. Cine-a reuşit foarte bine Ia mărul verde la sine. Cine a reuşit aproape tot Ia mărul galben, că-i copt. Dar cine-a reuşit pe jumătate Ia mărul roşu, măi frate.

Extindere:

(Elevii se autoapreciază luându-și fiecare câte un măr după felul cum au lucrat la lecție)Cuv.învăţătorului. V-aţi ales, îmi pare bine! Toţi acum, veniţi la mine! În vagoane vă urcaţi Şi în cor cu toţi cântaţi. (Se cântă cântecul Trenul tuc, tuc!) Tema pentru acasă. Ex.3,4 pag.46

Vă mulțumesc pentru posibilitățile create de a face schimb de experiență și de bune parctici cu alți colegi!

a fost o provocare, iar acum un pas realizat

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit