Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
WATERY PRESENTATION
Pascaru Ludmila
Created on July 30, 2021
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Smart Presentation
View
Practical Presentation
View
Essential Presentation
View
Akihabara Presentation
View
Pastel Color Presentation
View
Visual Presentation
View
Vintage Photo Album
Transcript
Programul de formare WWW.educațieinteractivă.md
Proiect didactic
Limba și literatura română
,,Delfinul”de George Meniuc Explorarea textului
Profesor:Pascaru Ludmila Grad didactic Doi, Gimnaziul ,,Mihai Viteazul”,s.Chircăiești Republica Moldova
Cuprins
Evocare
Obiective
Realizarea sensului
Extindere
Reflecție
Bibliografie
Profesor:Pascaru Ludmila Clasa: a VII-a Obiectul:Limba și literatura română Unitatea de învățare: 5 Nuvela Unitatea de conținut:,,Delfinul” de George Meniuc. Explorarea textului. Tipul lecției:Mixtă(ERRE)
Comprtențe specifice: 3.Lectura și receptarea textelor literare şi nonliterare prin diverse strategii, demonstrând spirit de observaţie şi atitudine creativă. 6. Integrarea experiențelor lingvistice și de lectură în contexte şcolare şi de viață, dând dovadă de atitudine pozitivă şi interes.
Author's name
Unitate de competență: 3.1.Explicarea relației dintre componentele de structură a textului. 3.2.Formularea mesajului textului literar. 3.3.Exprimarea argumentată a propriilor stări postlectorale. 3.6.Comentarea figurilor de stil în baza parametrilor propuși. 6.1.Prezentarea informațiilor esențialereceptate din cotidian prin resurse digitale Obiective operaționale: O1-să creeze câmpul asociativ al substantivului mare; O2-să completeze cu alte descrieri „cărarea lunii” din text ; O3-să identifice momentele subiectului în text; O4-să alcătuiască planul dezvoltat de idei al textului O5-să gestioneze experienţe de lectură în contexte şcolare şi de viaţă; O6-să manifeste spirit de observaţie şi creativitate artistică/literară. O5-să redacteze un mesaj al delfinilor către oameni;
Metode și procedee: conversația euristică,asocieri libere,argumentarea orală,explozia stelară,brainstormingul,deducțiaForme de activitate: individual, în perechi, în grup. Strategii de evaluare: evaluarea orală ,evaluarea directă,evaluarea pe sarcini. Mijloace de învățare: Manualul,calculatorul,PPT , telefonul. Produsele elevilor la sfârșitul lecției:Rezumatul, mesajul argumentativ. Instrumente digitale:Wordwaill, Jamboard,imagini, activități interactive, video interactiv, lecția filmată din biblioteca digitală Educație online; Evaluarea: Jocul „Potrivește perechi”, Jocul „Milionarii”
Oare există cineva care nu a auzit despre delfini sau nu i-a văzut la televizor în diverse emesiuni???Cred că nu!!! Oricine i-a văzut a fost încântat de formidabila lor energie şi de inteligenţa lor remarcabilă. Drăgălăşenia şi atitudinea lor plină de umor îi face pe copii foarte bucuroşi, iar pe adulţi – să redevină copii. Se pare că graţia acestor animale ne ating undeva în profunzimea sufletului.
Evocare
Actualizare cunoștințele despre subiectul nuvelei în baza unui produs video din aplicația educatieinteractiva.md
,,-Sus s-avem inimile!-profesorul -Le-avem către stele!”-elevii
Propun elevilor să examineze cu atenție tabloul,,Sărutul mării” lui Octavio Ocampa și să indentifice numărul de personaje din ea.
Alcătuiți câmpul asociativ al substantivului MARE
Realizarea sensului
,,Clasa inversată” Elevii vizionează secvența 0:57-1:38 din lecția video și identifică figurile de stil din text, comentând valoarea expresivă a unei figuri de stil la alegere în scris.
Lucrul în grupElevii sunt divizați în 3 gupe: Gr. 1 Alcătuiți metafore pentru delfini Gr. 2 Creați epitete pentru delfini Gr. 3 Alcătuiți personificări pentru delfini Vizionați secvența video 2:55-3:47 și recapitulați tipurile de imagini artistice,făcând notițe în caiete.
Propun să identifice modurile de expunere în text şi argumentarea rolului acestora în operă.
Determinaţi câteva detalii temporale și spaţiale care indică la începutul nuvelei o situaţie dramatică. Alegeți corect perechile de noțiuni pentru a actualiza momentele subiectului apoi alcătuiți planul simplu de idei al textului (în perechi)
Gândiți creativ și descrieți imaginile propuse
Propun elevilor vizionarea videoului interactic pentru a-și îmbogăți cunoștințele desre viața delfinilor.
Subtitle here
Sarcina 1
Reflecție
Propun elevilor să consolidăm subiectul nuvelei prin restabilirea ordinei cronologice a ideilor.
Evaluarea orală sincronă
Sarcina 2
Activitate transdisciplinarăIstoria: Geografia: Indicați,prin săgeți pe hartă, călătoria lui Dikomes în căutarea Ursulei. Educația civică: Comentați comportamentul lui Dikomes în relație cu bătrânul Nardus și Zbrog. Pictură: Realizați un desen în baza unei secvențe de text din nuvela,,Delfinul”.
Răspunde argumentat la una din întrebările propuse. Pixul în pahar
Extindere
Formulează variante de răspunsuri.Fericirea supremă ești Tu!
Fericirea în viziunea lui Dik: ....... ....... .......
Fericirea în viziunea voastră: ....... ....... ....... .......
În care moment din viața voastră v-ați simțit în culmea fericirii?
Extindere
Evaluarea lecției
Temă pentru acasă
Pentru sistematizarea și consolidarea temei,vizionați lecția video . Realizați un rezumat al textului .(Anexa 1)
Criterii de evaluare a rezumatului
Anexa 1
1.Prezintă fidel informația. 2.Include secvențele esențiale ale textului. 3.Omite detaliile nesemnificative. 4.Exprimă coerent ,logico-semantic. 5.Respectă limita de întindere.
Bibliografie
1.Curriculum național ediția 2020 2.Ghidul de implementare a curriculumului ediția 2020 3.Proiectarea de lungă durată 4.Manualul,,Limba și literatura română” clasa a VII-a ,editura Cartier,2018 5.Biblioteca digitală,,Educație online” 6.www.educație interactivă.com
Mulțumesc!