Want to make creations as awesome as this one?

Opis Unii Europejskiej Prezentacja na WOS

Transcript

UNIA EUROPEJSKA

Unia Europejska jest wyjątkową unią gospodarczą i polityczną między 27 państwami europejskimi. Zalążek UE powstał po drugiej wojnie światowej. W 1958 r. utworzono Europejską Wspólnotę Gospodarczą, której pierwotnym celem było zacieśnienie współpracy gospodarczej między sześcioma państwami: Belgią, Niemcami, Francją, Włochami, Luksemburgiem i Niderlandami.

Od tego czasu do UE przystąpiły kolejne 22 państwa (a Wielka Brytania opuściła UE w 2020 r.), w wyniku czego powstał ogromny jednolity rynek (znany również jako rynek „wewnętrzny”), który wciąż się rozwija, aby osiągnąć pełny potencjał. Unia, która pierwotnie miała charakter czysto gospodarczy, przekształciła się w organizację obejmującą wiele różnych obszarów polityki – od klimatu, przez środowisko i zdrowie, aż po stosunki zewnętrzne i bezpieczeństwo, sprawiedliwość i migrację. Znalazło to odzwierciedlenie w zmianie nazwy z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej na Unię Europejską w 1993 r. UE zapewniła ponad pół wieku pokoju, stabilności i dobrobytu, pomogła podnieść poziom życia i wprowadziła wspólną walutę europejską: euro. Obecnie ponad 340 mln obywateli Unii w 19 państwach używa euro jako swojej waluty, korzystając z zalet, jakie euro ze sobą niesie. Dzięki zniesieniu kontroli granicznych między państwami UE ich obywatele mogą swobodnie podróżować po prawie całym kontynencie.

IV ETAP –UNIA GOSPODARCZABRAK CEŁ WEWNĘTRZNYCHWSPÓŁNA TARYFA CELNASWOBODNY PREPŁYW OSÓB, TOWARÓW, KAPITAŁU I USŁUGHARMONIZACJA POLITYKI GOSPODARCZEJV ETAP –UNIA GOSPODARCZA I WALUTOWABRAK CEŁ WEWNĘTRZNYCHWSPÓŁNA TARYFA CELNASWOBODNY PREPŁYW OSÓB, TOWARÓW, KAPITAŁU I USŁUGHARMONIZACJA POLITYKI GOSPODARCZEJWSPÓLNA WALUTA –JEDNOLITA POLITYKA PIENIĘŻNA

III ETAP –WSPÓLNY RYNEKBRAK CEŁ WEWNĘTRZNYCHWSPÓŁNA TARYFA CELNASWOBODNY PREPŁYW OSÓB, TOWARÓW,KAPITAŁU I USŁUG

II ETAP – UNIA CELNA BRAK CEŁ WEWNĘTRZNYCH. WSPÓLNA TARYFA CELNA

Historia integracji

I ETAP – STREFA WOLNEGO HANDLU BRAK CEŁ WEWNĘTRZNYCH

Założyciele

. Osoby, które głównie przyczyniły się do budowy pokojowej, zjednoczonej Europy po II wojnie światowej, określa się mianem ojców założycieli zjednoczonej Europy. Należeli do nich między innymi: - Robert Schuman (wym. Szuman), minister spraw zagranicznych Francji, -Jean Monnet (wym. Żą Mone), francuski polityk i ekonomista, -Konrad Adenauer, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, - Alcide De Gasperi (wym. Alczide De Gaperi), premier i minister spraw zagranicznych Włoch.

Info

Info

Info

Info

Powstała na podstawie traktatu podpisanego w Rzymie w 1957 r. Początkowo tworzyło ją sześć państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Włochy, Republika Federalna Niemiec. Podstawowym celem Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej były działania na rzecz tworzenia i rozwoju europejskiego przemysłu jądrowego. Powstałe w latach 50. XX wieku wspólnoty – EWWiS, EWG i Euratom – były pierwszymi w historii organizacjami międzynarodowymi o ponadnarodowym charakterze. Ponadnarodowość przejawiała się przede wszystkim w możliwości stanowienia prawa bezpośrednio obowiązującego w państwach członkowskich.   Początkowo wspólnoty miały sześciu członków. Korzyści gospodarcze, jakie odnosiły państwa uczestniczące w procesie integracji, sprawiły, że członkostwem zainteresowały się kolejne państwa.

EUROPEJSKA WSPÓLNOTA ENERGII ATOMOWEJ (EURATOM)

Powstała na podstawie traktatu podpisanego w Rzymie w 1957 r. Początkowo tworzyło ją sześć państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Włochy, Republika Federalna Niemiec. Podstawowymi celami EWG było: - utworzenie unii celnej, -powstanie wspólnego rynku; - realizacja wspólnych polityk, np. rolnej, handlowej, transportowej.

EUROPEJSKA WSPÓLNOTA GOSPODARCZA (EWG)

Powstała na podstawie traktatu podpisanego w Paryżu w 1951 r. Początkowo tworzyło ją sześć państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Włochy, Republika Federalna Niemiec. Celem EWWiS było utworzenie wspólnego rynku węgla i stali. Traktat paryski został zawarty na 50 lat i wygasł w 2002 r.

EUROPEJSKA WSPÓLNOTA WĘGLA I STALI (EWWiS)

Wspólnoty Europejskie

- prawo pierwotne- traktaty będące podstawa funkcjonowania Unii Europejskiej , ponieważ zostały zawarte w nich głowne zasady jej działania. - prawo wtórne- obejmuje rozporządzenia, dyrektywy i decyzje, wynika z zasad i celów wyznaczonych w traktatach Obowiązujące akty prawa pierwotnej UE; -traktat o Unii Europejskiej (traktat z Maastricht) -traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej -Karta praw podstawowych Unii Europejskiej - traktaty o przystąpieniu państw do wspólnot europejskich

Zbiór tworzonych i uchwalanych przez instytucje i organy UE aktów prawnych oraz wynikających z nich norm jest obszerny i specyficzny. Prawo UE dzieli się:

PRAWO UNII

-zasada równości- nakłada na państwa członkowskie zakaz dyskryminacji państw i odmiennego traktowania podmiotów pochodzących z różnych krajów, -zasada subsydiarności (pomocniczości)- instytucje UE zajmują się określonymi zdaniami tylko wtedy, gdy są w stanie zrealizować je skuteczniej niż państwa członkowskie, - zasada solidarności (lojalności)- wartości i cele UE są nadrzędne nad interesami poszczególnych państw członkowskich. Cechą relacji między państwami unijnymi powinna być lojalność - zasada poszanowanie równości i tożsamości narodowej państw członkowskich- ogranicza kompetencje UE i podkreśla równość wobec traktatów, autonomię i odrębność wszystkich państw członkowskich, a także koniecznośc poszanowania ich suwerennych kompetencji - zasada pierwszeństwa prawa wspólnego- prawo wspólnotowego jest nadrzęne wobec prawa krajowego państw członkowskich.

Zasady określające funkcje UE

- swoboda wyboru Cztery swobody przepływu; - towarów, - usług, - ludzi, - kapitału. Jednolity rynek przyczynił się do; • znaczących redukcji cen wielu produktów i usług, w tym taryf lotniczych i taryf za rozmowy telefoniczne • zaoferowania szerszego wyboru konsumentom • stworzenia milionów nowych miejsc pracy • stworzenia nowych możliwości dla firm

Jednolity rynek

Euro, waluta Unii Europejskiej, jest jednym z symboli wspólnoty.

SYMBOLE UE

Nazwa funkcjonuje od posiedzenia w Madrycie, które odbyło się w grudniu 1995 roku. Euro wprowadzone zostało w obieg gotówkowy do krajów członkowskich zamiast dotychczasowych walut od stycznia 2002 roku. Obecnie jest oficjalnym i uznanym prawnie środkiem płatniczym w 18 krajach członkowskich. Wszystkie należą do tak zwanej strefy euro. Z wspólnej waluty korzysta ponad 3 miliony osób. Politykę pieniężną, związaną z obrotem walutą, prowadzi Europejski Bank Centralny. Co ciekawe, euro uznane jest za walutę o najwyżej gotówkowej wartości.

Flaga Unii Europejskiej

Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich.

Hymn UE to fragment IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena w 1823 do tekstu poematu Fryderyka Schillera „Oda do radości” z 1785 r. Hymn europejski jest wizytówką nie tylko Unii Europejskiej, ale również Europy w szerszym znaczeniu. Poemat „Oda do radości” Fryderyka Schillera wyraża idealistyczną wizję braterstwa całej rasy ludzkiej – wizję, którą podzielał Beethoven. W 1972 r. Rada Europy postanowiła, że fragment IX symfonii Beethovena zatytułowany „Oda do radości” zostanie jej hymnem. W 1985 r. szefowie państw i rządów UE zadecydowali, że melodia ta będzie oficjalnym hymnem Unii Europejskiej. Melodia – ponieważ utwór ten nie ma słów. Hymn wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności w uniwersalnym języku, jakim jest muzyka. Celem hymnu europejskiego nie jest zastąpienie hymnów narodowych poszczególnych państw członkowskich UE, lecz uczczenie wspólnych wartości. Hymn jest odtwarzany podczas oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej i przy okazji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze europejskim.

Hymn UE

Jakie są korzyści z członkostwa w Unii?

Z czego mogę korzystać dzięki Unii?

Czy Unia Europejska ma sens?

Podsumowanie

Dziękujemy za uwagę !!!!

Anna Witkowska Weronika Tadych kl. II bch