Barok - epoka niepokoju, nieładu i dysharmonii
magdalenakarbowiak
Created on June 6, 2021
More creations to inspire you
SLYCE DECK
Personalized
LET’S GO TO LONDON!
Personalized
ENERGY KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
HUMAN AND SOCIAL DEVELOPMENT KEY
Personalized
CULTURAL HERITAGE AND ART KEY ACHIEVEMENTS
Personalized
DOWNFALLL OF ARAB RULE IN AL-ANDALUS
Personalized
ABOUT THE EEA GRANTS AND NORWAY
Personalized
Transcript
Barok - epoka niepokoju, nieładu i dysharmonii
Nazwa epoki
Nazwa "barok" pochodzi z języka portugalskiego od słowa "barocco", które oznacza niezwykle cenną perłę o nieregularnym, dziwnym kształcie.
Nazwa wywodzi się także od terminu oznaczającego w dawnej logice rodzaj niepoprawnego rozumowania.
Ramy czasowe epoki
Epoka nazywana imieniem klejnotu trwała w Europie od końca XVI wieku - przez cały wiek XVII do początków wieku XVIII.
W Polsce zaś barok trwa od lat 80. XVI wiekudo lat 30. XVIII wieku
1563 - zakończenie soboru trydenckiego
1587-1632 - panowanie Zygmunta III Wazy
1601 - wydanie zbioru poezji Mikołaja Sępa - Szarzyńskiego
1648-1654 - powstanie kozackie Bohdana Chmielnickiego
1655-1660 - najazd szwedzki na Rzeczypospolitą, zwany potopem
1662 - powstaje zbiór "Lutnia" Jana Andrzeja Morsztyna
1674-1696 - panowanie Jana III Sobieskiego
1618-1648 - wojna trzydziestoletnia
1633 - proces Galileusza przed sądem inkwizycji
1637 - Kartezjusz pisze "Rozprawę o metodzie"
1643-1715 - rządy Ludwika XIV we Francji
1649 - ścięcie króla Anglii Karola I, ustanowienie republiki
1664 - Molier wystawia "Świętoszka"
1606-1609 - rokosz Zebrzydowskiego
1690-1695 - Jan Chryzostom Pasek spisuje "Pamiętniki"
1764 - Stanisław August Poniatowski wstępuje na tron Polski
1721 - Jan Sebastian Bach tworzy "Koncerty brandenburskie"
Polska przeżywa barok w następujących fazach:
- prebarok (wczesny barok) -> koniec lat 80. XVI wieku - lata 20. XVII wieku
- dojrzały barok (rozkwit baroku) -> lata 20. XVI wieku - lata 70. XVII wieku
- schyłek epoki (późny barok) -> lata 70. XVII wieku - lata 30. XVIII wieku
- okres od końca XVI wieku do końca XVII wieku był wyjątkowo burzliwy - obfitował w rokosze, wojny, konflikty religijne, ale także wydarzenia artystyczne;
- wiek XVII - to nie były czasy spokojne, lecz lata wojen politycznych i religijnych; cała epoka była naznaczona wojnami: powstanie Chmielnickiego, najazd Szwedów (potop szwedzki), wojna z Turcją - z tych potyczek Polska wyszła osłabiona i spustoszona;
- czasy króla Jana Kazimierza były ogromnie niespokojne, z kolei czasy saskie (August II Mocny) - to epoka kryzysu;
- było to więc stulecie pełne dramatów i napięć, pełne śmierci, pożarów i grozy.
Barok - epoka wojen
Cała epoka mieści się w XVII wieku, ale nie były to czasy spokojne, lecz lata wojen politycznychi religijnych. Cała epoka była naznaczona wojnami: powstanie Chmielnickiego, najazd Szwedów,wojna z Turcją, z których co prawda Polska wyszła zwycięsko, ale bardzo osłabiona i spustoszona.
Jakie skutki dla kultury polskiej przyniosły wojny toczące się w XVII wieku?
- wojny toczone w czasach baroku stały się jednym z popularniejszych wówczas tematów literackich (np. "Wojna chocimska" Wacława Potockiego, "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska),
- wyprawy na Wschód oraz kontakt, np. z kulturą turecką przyczyniły się do przeniesienia wzorców orientalnych na rodzinny grunt.
Walka z reformami, czyli kontrreformacja i działalność Jezuitów
KONTRREFORMACJA- ruch religijno - kulturalny w XVI i XVII wieku zwalczający reformę, a jednocześnie dążący do odnowy Kościoła katolickiego, a zarazem skierowany był przeciwko różnowiercom
Dlaczego powołano zakon jezuitów? Jaka była jego rola?
- by przeciwstawić się rosnącym wpływom reformacji powołano zakon jezuitów (inna nazwa: Towarzystwo Jezusowe)
- miał on szerzyć naukę Kościoła Katolickiego poprzez edukację, publiczne nauczanie oraz pracę misyjną,
- jezuici zorganizowali sieć szkół, które nazywano KOLEGIAMI - kładziono w nich nacisk na wykształcenie humanistyczne, zwłaszcza naukę łaciny i retoryki, jak również filozofii i teologii.
Jaki był wpływ ruchu kontrreformacyjnego na kulturę barokową?
- z jednej strony kontrreformacja miała wpływ na powstanie cenzury (indeks ksiąg zakazanych), z drugiej strony - Kościół stał się hojnym mecenasem artystów, próbując w ten sposób przyciągnąć do katolicyzmu wiernych i podbudować osłabiony przez reformację autorytet,
- utworzenie na soborze trydenckim zakonu jezuitów przyczyniło się do zreformowania szkolnictwa (w szkołach jezuickich kładziono nacisk na wykształcenie humanistyczne, naukę łaciny i retoryki, czytano wybrane fragmenty dzieł antycznych pisarzy; popularną metodą nauczania był teatr szkolny).
Barok a renesans - porównanie
- Wraz z załamaniem się renesansowego optymizmu uporządkowania, klasyczna sztuka coraz mniej odpowiadała chaotycznej wizji rzeczywistości. Pierwsze oznaki przemian pojawiły się w kolebce renesansu - Włoszech.
- Z pozoru zmieniło się początkowo niewiele. Nadal obowiązywały wzorce starożytne, nikt nie odrzucał założeń renesansu, ale powierzchowne naśladowanie klasycyzmu łączyło się stopniowo z odejściem od jej ducha.
- W formach klasycznych artyści usiłowali bowiem wyrazić niepokój, niepewność i niewiarę w możliwości człowieka. Stopniowo barok przekształcił się w odrębny, opozycyjny wobec klasycyzmu renesansowego styl artystyczny.
Barokowi twórcy i ich dzieła
twórcy europejscy
twórcy polscy
literatura baroku
liryka
LIRYKA:
- Giambattista Marino (poezja miłosna i dworska)
- John Donne (poezja metafizyczna)
- Jean de la Fontaine (bajki)
epika
EPIKA:
- Tarquato Tasso "Jerozolima wyzwolona"
- Miguel Cervantes "Don Kichote"
- John Milton "Raj utracony"
dramat
DRAMAT:
- Molier "Świętoszek"
- Pierre Corneille "Cyd"
- Jean Racine "Fedra"
- William Szekspir, np. "Romeo i Julia", "Makbet", Hamlet", "Otello" i inne
liryka
LIRYKA:
- prekursor (poezja metafizyczna) - Mikołaj Sęp-Szarzyński, np. sonety, epitafia, pieśni, epigramaty - zbiór "Rymy abo wiersze polskie",
- barok ziemiański, np. Wacław Potocki "Pospolite ruszenie", "Nierządem Polska stoi" i inne,
- barok dworski, np. Jan Andrzej Morsztyn (np. "Do trupa", "Niestatek" i inne), Daniel Naborowski (np. "Marność", "Krótkość żywota" i inne).
epika
EPIKA:
- epos, np. Wacław Potocki "Wojna chocimska",
- epistolografia, np. Jan III Sobieski "Listy do Marysieńki",
- pamiętnikarstwo, np. Jan Chryzostom Pasek "Pamiętniki".
Filozofia epoki
Kartezjusz
BlaisePascal
Baruch Spinoza
Gottfried Leibniz
Kartezjusz Ten francuski filozof rozpoczął swoją działalność od poszukiwania stałej i niezaprzeczalnej metody dochodzenia do prawdy. Wedle niego, w pracy naukowej, a także w ogóle w poznaniu, miarą pewności wiedzy była jej jasność i wyrazistość. W związku z tym Kartezjusz postulował sprowadzenie wszystkich rozumowań poznawczych do rozważań działających wedle matematycznych wzorów, ideałem zdawała mu się analityczna metoda dowodzenia. Uważał, że wszystkie cechy rzeczy, całą o nich wiedzę można uzyskać z badania ich kształtu i ruchu. Warto zauważyć, że jak na swoje czasy, metoda Kartezjusza była bardzo nietypowa - i racjonalistyczna. "Cogito ergo sum" - "Myślę, więc jestem" Kartezjusz zaproponował wszak swoje rozwiązanie. Wyszedł w nim z założenia, że owszem, rzeczywiście nie możemy odpowiedzieć na te pytania - sam jednak fakt, że je zadajemy, świadczy o naszym bezsprzecznym i automatycznym istnieniu. To jest właśnie owo słynne "cogito, ergo sum" ("myślę, więc jestem"). W ten sposób - oparciem w zwątpieniu staje się samo wątpienie - czyli myślenie. W ten sposób - drogą do prawdy staje się sceptycyzm. Uczynienie faktu myślenia podstawowym założeniem filozofii i teorii poznania było wielkim posunięciem Kartezjusza - bardzo zresztą owocnym i daleko posuniętym w skutkach - to jego nazywamy dziś ojcem racjonalizmu. Ustaliwszy swą "metodę" i powyższe założenia, Kartezjusz przystąpił do konstruowania rozbudowanego i obejmującego wszelkie ówczesne zagadnienia systemu filozoficznego. Dla nas jednak najważniejszy jest właśnie początek jego rozumowań - stanowiący poważne odkrycie filozoficzne.
Blaise Pascal Najpierw zajmując się naukami ścisłymi, doszedł na ich szczyty - zawdzięczamy mu wielkie odkrycia fizyczne, matematyczne i mechaniczne (jeśli nawet nie informatyczne! - skonstruował bowiem maszynę do liczenia). I wówczas zajął się filozofią, w której również osiągnął sławę. Najważniejsze jego dzieło to "Myśli". Zakład Pascala Słynny zakład Pascala - jego gra z Bogiem, którą zaproponował w dziele pt. "Zakład" - gra z Bogiem przypomina orła i reszkę. Bóg jest albo Boga nie ma - stawiamy na jedno z dwojga i czekamy - co się okaże? Otóż jeśli postawiliśmy na "Bóg jest" - i On rzeczywiście jest - wygraliśmy wieczność! A jeśli Go nie ma - nie straciliśmy nic. A jeśli postawiliśmy na "Boga nie ma"? Cóż, jeśli Go nie rzeczywiście nie ma - nic nie zyskujemy, a jeśli jest - przegraliśmy swoją wieczność. Cały wywód Pascala ujawnia zatem "opłacalność" wiary w Boga - w religii poszukuje on oparcia i trwałości. Trzcina myśląca Kondycja człowieka - "Człowiek jest trzciną najsłabszą w przyrodzie, ale to trzcina myśląca". Człowiek jest słaby, kruchy. Zdany na wichury, niewiedzę i śmierć. Cóż różni go od innych istot? Otóż - wedle Pascala - świadomość swojej nędzy i słabości: "Ale gdyby nawet wszechświat go zmiażdżył, człowiek byłby i tak czymś szlachetniejszym niż to, co go zabija, ponieważ wie, że umiera - i zna przewagę, którą świat ma nad nim. Wszechświat nic o tym nie wie." Co więcej "nie jest aniołem, ani bydlęciem, cierpi na niemoc dowiedzenia i ma niezwalczone poczucie prawdy". Wnioski Pascala tak pasują do barokowej ideologii. Niczym według niego są wartości doczesnego świata, słaba jest kondycja istoty ludzkiej: "Szukamy szczęścia - a znajdujemy jedynie nędzę i śmierć".
Baruch Spinoza Wyklęty przez gminę żydowską, samotny Spinoza należy do największych filozofów Niderlandów. Został obłożony klątwą za poglądy: ani wyznawcy religii żydowskiej, ani Kościół katolicki nie pogodzili się z pomysłem, że Biblia jest tylko dziełem ludzkim, a nie Boskim. Spinoza inaczej ułożył sobie życie: zajął się szlifowaniem szkieł optycznych, spokojnym bytem i... wielką filozofią. Jego najważniejsze dzieło to "Etyka". Bóg, według Spinozy, to "substancja" działająca zgodnie ze swymi prawami, sama w sobie, przez nikogo do działania niezmuszana. Tylko Bóg istnieje, zatem naprawdę - istnieje we wszystkim, a wszystko w Bogu. - "Istota człowieka jest więc czymś, co jest w Bogu i co bez Boga nie może istnieć ani być pojęte...".
Gottfried Leibniz Dlaczego optymistyczny? Bowiem głosił, iż "żyjemy na najlepszym z możliwych światów". Leibniz był człowiekiem niezwykle zdolnym i bardzo wykształconym. Wiele podróżował (również w służbie dyplomatycznej), kontaktował się z wielkimi tego świata, otrzymywał tytuły i dowody uznania. Ale - umarł na dworze w Hanowerze opuszczony i samotny... Wolter wkrótce wyśmiał jego optymistyczną teorię. A Leibniz po prostu wierzył w wielką harmonię wszechświata stworzonego przez Boga. Najprościej mówiąc, uznał, że Bóg stwarzając wszechświat, musiał przyjmować za ustalone pewne prawa i cechy, i wszystko, co stwarzał - dostosowywać do misternej struktury. W ten sposób powstał świat najlepszy z możliwych, ustalony wobec koniecznych uwarunkowań. Na tymże naszym świecie "wszystko skończy się dobrze dla dobrych, a źle dla złych". Zło będzie ukarane, dobro wynagrodzone. Być może faktycznie był zbyt wielkim optymistą?
Życie codzinne w baroku
Dziękuję za uwagę!
Na zakończenie zapoznaj sięz informacjami na temat życia codziennego w baroku,a następnie sporządź notatkęw zeszycie.