Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

temat:

Izabela Łęcka - kobieta swoich czasów

Zastanów się nad sytuacją kobiet we współczesnym świecie. Czy znacie jakiś model zakładania rodziny? Czy kobiety skupiają się na własnym rozwoju?

Kontekst współczesny

cechy wynikające z wychowania i pochodzenia

cechy obojętne dla wizerunku bohaterki

cechy budzące sympatię

cechy irytujące

Zbierz wszelkie refleksje i skojarzenia przychodzące Ci na myśl w związku z postacią Izabeli Łęckiej. Następnie uporządkuj swoje notatki i umieść w odpowiednich miejscach schematu cechy bohaterki, które irytują, budzą sympatię, są obojętne dla jej wizerunku, wynikają z wychowania i pochodzenia.

Zbieranie informacji

Przeczytajcie opis postaci

01

znajduje się w plikach grupy

Są dwie Izabele – jedna opowiadana przez narratora, druga postrzegana przez Wokulskiego. Zaufanie czytelnika do wszystkowiedzącego narratora jest zupełne, zwłaszcza że percepcja Wokulskiego pozostawia wiele do życzenia, czasami bywa pełna egzaltacji, czasami powierzchowna, lecz nigdy nie wydaje się dość rzetelna. Z jednej strony widzimy Izabelę jako atrakcyjną fizycznie, niegłupią, ale próżną, snobkę arystokratkę. W tej wersji wydaje się dość banalna, słowem – nic szczególnego.

Przeczytaj fragment tekstu Olgi Tokarczuk "Kim jest Izabela?" i wypisz jego najważniejsze tezy. Frament znajduje się w plikach grupy.

Olga Tokarczuk

W jaskrawym z tym kontraście stoi obraz, jaki widzi Wokulski. Nieostry i bez konkretnych szczegółów, ale potężny – Izabela jest niezwykła, piękna, głęboka i tajemnicza. Z tego pęknięcia rodzi się napięcie powieści. Czytelnik do końca nie rozumie, dlaczego bohater Lalki kocha (czymkolwiek to uczucie jest) Izabelę Łęcką. Izabela musi być jakąś metaforą – takie rozwiązanie przyniosłoby czytelnikowi ulgę. Trudno jest bowiem traktować pannę Łęcką jako konkretną żywą kobietę. O ile Wokulski mieści się w świecie powieściowym Lalki, o tyle – mam wrażenie – Izabela mieści się w jakimś „świecie powieściowym” Wokulskiego. Nie są to istoty równorzędne. Izabela jest mniej realna niż Wokulski.

Przeczytaj fragment tekstu Olgi Tokarczuk "Kim jest Izabela?" i wypisz jego najważniejsze tezy. Frament znajduje się w plikach grupy.

Olga Tokarczuk

Przeczytaj fragment tekstu Olgi Tokarczuk "Kim jest Izabela?" i wypisz jego najważniejsze tezy. Frament znajduje się w plikach grupy.

Może Izabela jest metaforą niezbędną dla Wokulskiego, bowiem jest jego prawie idealnym przeciwieństwem według paradoksalnej prawdy: im bardziej skomplikowane jawi się indywiduum, tym prostsze jest jego przeciwieństwo. Ona jest ze „świata formy”, on ze „świata treści”. Zawsze widzimy ją niejako w kontraście z Wokulskim. W konfrontacji z nią ma on możność określenia swoich cech, ustanowienia swoich granic, wyrusza dzięki niej po nową tożsamość i wraca do niej, żeby się w niej przejrzeć odnowionym po powrociez Rosji. Można w końcu postawić to denerwujące pytanie: kim byłby Wokulski bez Izabeli? Czy się nam topodoba, czy nie, jego związek z Izabelą stymuluje go, z czego on czyni swoją dewizę – „wszystko dla niej”.

Olga Tokarczuk

A może Izabela jest animą? Tym tropem idzie D.J. Welsh1, interpretując takie „przemożne” postaci kobiece jako literackie przejawy animy. Welsh widzi w Lalce historię obsesyjnej miłości, historię trudnego, powikłanego stosunku mężczyzny do własnej animy. W Lalce mężczyzna przenosi swoją animę na kobietę i zostaje zniszczony. Anima jest archetypową postacią „obrazu duszy” i reprezentuje komplementarną, odmiennopłciową część psychiki. Przedstawia sobą obraz drugiej płci, jaki mężczyzna nosi w sobie jako jednostka i jako przedstawiciel gatunku. Mówiąc najprościej – każdy mężczyzna nosi w sobie swoją Ewę, każda kobieta – swojego Adama. Ponieważ ta część psychiki jest nieświadoma, według więc praw psychologii głębi, jak wszystko, co nieuświadomione, niezróżnicowane, nieprzeżyte, ulega projekcji.

Przeczytaj fragment tekstu Olgi Tokarczuk "Kim jest Izabela?" i wypisz jego najważniejsze tezy. Obeszerwniejszy frament znajduje się w plikach grupy.

Olga Tokarczuk

Rozdział VIII Medytacje

"Zrobiła na nim szczególne wrażenie. Zdawało mu się, że już kiedyś ją widział i że ją dobrze zna. Wpatrzył się lepiej w jej rozmarzone oczy i nie wiadomo skąd przypomniał sobie niezmierny spokój syberyjskich pustyń, gdzie bywa niekiedy tak cicho, że prawie słychać szelest duchów wracających ku zachodowi. Dopiero później przyszło mu na myśl, że on nigdzie i nigdy jej nie widział, ale — że jest tak coś — jakby na nią od dawna czekał."

Każda osoba, w której się zakochujemy, nosi cechy nas samych, ukrytych w animie lub animusie. To właśnie dlatego Wokulski, widząc Izabelę po raz pierwszy w teatrze, ma wrażenie, że ją rozpoznaje.

Przeczytaj fragment tekstu Olgi Tokarczuk "Kim jest Izabela?" i wypisz jego najważniejsze tezy. Obeszerwniejszy frament znajduje się w plikach grupy.

Olga Tokarczuk

[...] Izabela wydaje się kimś zupełnie różnym od Wokulskiego i może to jest tajemnica jej przyciągania. Izabela po prostu jest. „Syndrom Izabeli” jest odwrotnością „syndromu Wokulskiego”. „Wystarczy być” Izabeli to przekonanie, że miłość i uznanie świata przychodzi za to, że się po prostu istnieje, nie zaś za to, że się coś robi. Odsyła ono do jakiejś podstawowej ludzkiej tęsknoty za uzasadnieniami bezwarunkowymi, niepodlegającymi dyskusji. Jestem, więc jestem.

Przeczytaj fragment tekstu Olgi Tokarczuk "Kim jest Izabela?" i wypisz jego najważniejsze tezy. Obeszerwniejszy frament znajduje się w plikach grupy.

Olga Tokarczuk

1. Stwórz tabelę, w której wypiszesz cechy Wokulskiego jako pozytywisty i romantyka2. Wykonaj MOODBORDY Wokulskiego i Izabeli

Zadania dodatkowe

Przeczytajcie fragmenty powieści. Odpisz w zeszycie, jak wygląda świat Izabeli Łęckiej, jak go pojmuje, w jaki sposób odbiera innych ludzi. Wybierz też interesujący Cię cytat i zapisz go w zeszycie.

praca z tekstem

„Czasem myślę, że Pan Bóg po to stworzył Ewę, ażeby obmierzić Adamowi pobyt w raju” (Rzecki, t. 2 , rozdz. 10)„Trafiają się kobiety z defektem moralnym niezdolne kochać nic i nikogo prócz swoich przelotnych kaprysów” (Wokulski, t. 1, rozdz. 15)

„Swoją drogą niechaj nas Bóg uchowa od damskiej klienteli. Ja może dlatego nie mam odwagi do małżeństwa, że ciągle widuję damy w sklepie. Stwórca świata, formując cud natury zwany kobietą, z pewnością nie zastanowił się, jakiej klęski narobi kupcom” (Rzecki, t. 1, rozdz. 10,)

Zobacz jakie inne fragmenty o kobietach opisuje Prus. Czy są one w jakiś sposób połączone ze sobą?

Prus o kobietach

Zastanówcie się, czy wychowanie usprawiedliwia działania bohaterki?Czego zabrakło Izabeli Łęckiej do tego, by była w pełni dojrzałą kobietą?

Do jutra