Chusta_animacyjna
PBW_Katowice_Wypozyc
Created on May 28, 2021
Oprac. E. Kocot, A. Spanier, M. Ochlust
More creations to inspire you
ALL THE THINGS
Presentation
ASTL
Presentation
ENGLISH IRREGULAR VERBS
Presentation
VISUAL COMMUNICATION AND STORYTELLING
Presentation
GROWTH MINDSET
Presentation
BLENDED LEARNING
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
Transcript
WYPOŻYCZALNIA POLECAZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
Chusta animacyjna przypomina swoim wyglądem spadochron uszyty z trójkątnych, kolorowych kawałków materiału. Trójkąty zszyte są ze sobą, tworząc duże koło o średnicy od 3m do 7m. Brzegi obszyte są taśmą z uchwytami tak, aby dzieci swobodnie mogły ją chwycić. Wielobarwna tkanina przyciąga wzrok i zachęca do wspólnej zabawy. Ciekawi nie tylko dzieci, ale także dorosłych.
ZABAWY Z CHUSTĄ: FILM INSTRUKTAŻOWY
Chustę animacyjną możemy podnosić w górę i w dół, chodzić lub tańczyć na niej, zwijać się w nią, chować pod nią. Możemy przetaczać po niej różne przedmioty, składać ją w różne kształty.
CHUSTA ANIMACYJNA MOŻE UATRAKCYJNIAĆ ZAJĘCIA:
- W przedszkolu podczas organizowania codziennych zajęć.
- W świetlicy szkolnej.
- Podczas zajęć wychowania fizycznego.
- Podczas pikników i imprez rodzinnych czy szkolnych.
- Na koloniach i zielonych szkołach.
- W ośrodkach wychowawczych.
Do przeprowadzenia zabaw z chustą niezbędne jest duże pomieszczenie. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające,dobrze jest organizować zabawy w plenerze: na boisku, w parku, czy placu zabaw.
Zabawy z chustą animacyjną łączą wrażenia wzrokowe, dotykowe i ruchu, wprowadzają radosny nastrój i odprężenie. Wspólna zabawa z chustą wyzwala w grupie wiele pozytywnych emocji. Propozycje ciekawych zabaw znajdziecie w książce "Zabawy z chustą" pod red. Anny Wasilak, dostępnej w Wypożyczalni .
STATKI NA MORZUUczestników dzielimy na dwie grupy. Jedna grupa odgrywa rolę morza, druga rolę marynarzy. Wszyscy chwytają chustę za uchwyty. Następnie wrzucamy na chustę lekkie przedmioty, które odgrywają tu rolę statków. Rolą morza jest tak machać chustą (zrobić sztorm), by statki wypadły z chusty. Rolą marynarzy, jest temu przeciwdziałać (dostosowując swoje ruchy do ruchów morza). Zabawa się kończy, gdy wszystkie przedmioty spadną z chusty. Następnie role można odwrócić, a cała zabawa może mieć charakter konkursu na czas – która drużyna szybciej zrzuci statki z chusty.
DESZCZOWA CHMURAW wyznaczonym miejscu sześciu uczestników zabawy trzyma chustę - "deszczową chmurę".Pozostała część grupy zajmuje miejsca po przeciwnej stronie. Na sygnał prowadzącego osoby z "deszczową chmurą" biegną w kierunku uciekających kolegów, próbując ich nakryć. Osoby schwytane powiększają "deszczową chmurę". Po złapaniu wszystkich uciekających grupa zmienia się rolami
SAŁATKA OWOCOWAUczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Podzieleni są na 4-5 rodzajów owoców, np. gruszki, śliwki, jabłka, banany. Grupa wachluje chustą. Gdy jest ona wysoko, prowadzący wymienia nazwy owoców, a osoby należące do tych rodzajów, przebiegają pod chustą, zamieniając się miejscami.Na hasło "sałatka owocowa" wszyscy zmieniają miejsce. Zamiast owoców mogą być np: kolory.
Ułatwiają wzajemne poznanie i integrację grupy.Ćwiczą współdziałanie, integrują grupę.Ćwiczą refleks i spostrzegawczość.Rozwijają sprawność manualną.Rozwijają wyobraźnię, percepcję wzrokową, pamięć i spostrzegawczość.Wpływają na ogólną motorykę organizmu, ćwiczą szybkość i wytrzymałość.
ZALETY ZABAW Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ
To długi rękaw materiału uszyty z kolorowych kawałków wodoodpornego materiału. Doskonale nadaje się do zabawy w pomieszczeniu i na zewnątrz. Zabawa z tunelem świetnie pobudza wyobraźnię, ćwiczy zwinność refleks oraz spostrzegawczość.
TUNEL ANIMACYJNY
GUMA SENSORYCZNAIdealnie sprawdzi się podczas zajęć z dziećmi, zarówno w małej jak i większej grupie. Służyć może do zabawy, ćwiczeń, nauki kolorów a nawet tańca. Guma ćwiczy refleks i spostrzegawczość, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej, pobudza kreatywność i wyobraźnię.
BIBLIOGRAFIA:Wydawnictwa zwarte:1. Zabawy z chustą/ red. Anna Wasilak.- Lublin : Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, 2002Wydawnictwa ciągłe:1. TAJEMNICZA podróż - opowieść z wykorzystaniem chusty animacyjnej / Joanna Sochacka.// Wychowanie w Przedszkolu. - 2011, nr 11, s. 38-402. WF z chustą animacyjną Klanza / Ewa Brzozowska-Wicherek.// Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. - 2018, nr 1, s. 35-373. ZABAWY trzylatków z chustą animacyjną / Beata Wrońska.// Wychowanie w Przedszkolu. 2009, nr 9, s. 314. ZABAWY z chustą animacyjną / Beata Krasówka.// Świetlica w Szkole. - 2012, nr 4, s. 15
DANE KONTAKTOWE:Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im.Józefa LompywKatowicach:Wypożyczalniatel.: 32 258 57 84, w. 20 e-mail: wypozyczalnia@pbw.katowice.plOSOBY PROWADZACE ZAJĘCIA:Kocot Ewelina, Ochlust Małgorzata, Spanier Anna