Want to make creations as awesome as this one?

etyka w biznesie

Transcript

Etyka w biznesie.

Aleksandra Goraj klasa 2la

Month, 202X

Korupcja- rodzaje, przyczyny, skutki

INFORMACJE ZAWARTE W PREZENTACJI

Nieetyczne zachowania w biznesie.

Co to jest mobbing?

Czym jest etyka w biznesie?

Mobbing- przejawy, skutki, sposoby przeciwdziałania

Akty prawne

Etyczne zachowanie szefa i pracownika

Co to jest kodeks etyczny, korupcja

Podstawowe wartości etyki.

ETYKA W BIZNESIE

Czym jest?Na co jest dzielona?

Etyka w biznesie to relacje pomiędzy przedsiębiorstwem a jego klientami, partnerami handlowymi, pracownikami oraz konkurencją. Relacje te muszą być zgodne z obowiązującym prawem oraz z przyjętymi regułami postępowania. W ich ramach leży również przestrzeganie norm, ustalonych przez społeczeństwo. Normy te są stale weryfikowane przez opinię publiczną.

Month, 202X

Jest to jedna z najważniejszych zasad etycznych. Wobec kontrahentów i klientów oznacza to, że np. produkowanie i sprzedawanie towarów dobrej jakości , wobec odbiorców reklam - podawanie rzetelnych informacji wobec pracowników- terminowe wypłacanie pensji wobec państwa- płacenie podatków

UCZCIWOŚĆ

Jest fundamentem gospodarki rynkowej, prawo własności legalizuje dążenie ludzi do gromadzenia dóbr materialnych czy zaspokojania potrzeb.

WŁASNOŚĆ

odpowiedzialność

Etyka w biznesie - podstawowe wartości:

brak przeszkod w prowadzeniu dzialanosci gospodarczej ( w ramach obowiazujacego prawa) jest to rowniez prawo ludzi m.in do dobr materialnych czy zaspokojania potrzeb.

SPRAWIEDLIWOŚĆ

Przyznanie czlowiekowi naleznych mu praw, czyli tego co nalezy mu sie z tytulu jego pracy lub zaslug.

WOLNOŚĆ

firma jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za wpływ, jaki wywiera na otoczenie oraz gotowość do zmian oraz do wycofania się z błędnych decyzji oraz wzięcie odpowiedzialności za powstałą szkode.

  • szacunek wobec innych (poszanowanie ich godności, przekonań, poglądów),
  • zachowanie tajemnicy służbowej i poufności danych,
  • uczciwe wykonywanie swoich obowiązków,
  • dbałość o dobrą atmosferę w pracy,
  • nietolerancja dyskryminacji.

Etyczne zachowania szefa oraz pracownika

Zachowania nieetyczne w biznesie często zdarzają się pomiędzy kontrahentami, wspólnikami oraz partnerami biznesowymi. Dochodzić może nawet do łamania prawa, np. w zakresie zasad poufności, przejmowania klientów, stosowania różnych form nieuczciwej konkurencji oraz niedotrzymywania umów. Nieetyczne zachowania w bizesie dotyczą również pracowników firmy. Mamy z nimi do czynienia w przypadku mobbingu czy też dyskryminacji ze strony pracodawcy. Zgodnie z polskim prawem, pracodawca jest odpowiedzialny za zapobieganie tego typu nadużyciom w firmie.

Nieetyczne zachowania w bizensie.

  • Działania wpływające negatywnie na proces komunikacji,
  • działania wpływające negatywnie na relacje międzypracowniczne,
  • działania wpływające negatywnie na postrzeganie pracownika w środowisku pracy,
  • działania wpływające negatywnie na pozycję zawodowa pracownika,
  • działania wywierające szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika.

Mobbing może przyjmować różne formy. Wszelkie niepożądane działania mogą w różny sposób wpływać na różne aspekty życia zawodowego. Klasyfikacja tych działań obejmuje:

Mobbing

oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Sposoby przeciwdziałania:

*Zwiększona ilość zwolnień lekarskich*zmniejszona wydajność pracownika*duża rotacja kadry i związane z tym koszty naboru oraz przeszkolenia nowych pracowników.*naruszenie lub zmiana publicznegowizerunku firmy.

*izolacja od społeczeństwa*lęk, depresja*pogorszenie stanu zdrowia*obniżenie samoocenypogorszenie stosunków rodzinnych

Przejawy:

Skutki dla pracownika:

Skutki dla firm:

*budowanie odpowiednich relacji interpersonalnych w miejscu pracy*reagowanie na wszelkie przejawy mobbingu*zoobowiązanie pracowników do informowania o jakichkolwiek przejawach mobbingu*ograniczenie organizacyjnego nieporządku w pracy.

* ignorowanie*przerywanie wypowiedzi*ograniczenie przez przełożonego możliwości wypowiadania się pracownika*zmuszanie do pracy po godzinach*ciągłe krytykowanie wykonywanej pracy *ośmieszanie, przedrzeźnianie

MOBBING

Nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości. Z korupcją można się spotkać zarówno w biurach polityków, jak i urzędników, w sektorze państwowym, jak i prywatnym.

Korupcja

Zawiera on wykaz zachowań uznawanych w danym przedsiębiostwie za właściwe oraz sankcji przeciwdzianych za niestosowanie się do określonych reguł.

Kodeks etyczny:

*prowadzi do podejmowaniazłych decyzji ekonomicznych *narusza zasady uczciwej konkurencji

*niska kultura polityczna *nieprzejrzyste i skomplikowane prawo*niesprawnie działający aparat sprawiedliwości*duża kontrola polityków nad gospodarką *niskie dochody funkcjonariuszy publicznych

*Łapownictwo*Płatna protekcja *Handel wpływami *Wykorzystywanie środków publicznych dla korzyściosobostych

SKUTKI

KORUPCJA

PRZYCZYNY

RODZAJE

PODSTAWA PRAWNA ZWALCZANIA KORUPCJI:*Ustawa z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks Karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn.zm)*Ustawa z dnia 16 listopada 2000r. o przeciwdziałaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych , które pochodzą z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (Dz,U Nr 116, poz 1216, z późn.zm)

AKTY PRAWNE

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-etyka-w-biznesiehttp://sygnalizuj.com/nieetyczne-zachowania-w-biznesie/https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-co-to-jest-mobbingpodręcznik "krok w przedsiębiorczość" strona 168-173

INFORMACJE ZAWARTE W PREZENTACJI POCHODZĄ Z:

DZIĘKUJE ZA UWAGĘ!