Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Osiągnięcia II Rzeczypospolitej

1918

1939

kl. 7 szkoły podstawowej, oprac. K. Jędrzejak

Lekcja Temat: Osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Cel lekcji: poznaję społeczną, narodowościową i wyznaniową strukturę państwa polskiego oraz przemiany gospodarcze w II RP. Nacobezu:

  • omawiam życie Polaków w różnych rejonach kraju.
  • wymieniam mniejszości narodowe w Polsce i analizuję ich relacje z Polakami.
  • omawiam sytuację gospodarczą II RP.
  • wskazuję cel reformy walutowej w Polsce.
  • wymieniam największe inwestycje gospodarcze w okresie międzywojennym.

Obejrzyj film o społeczeństwie.

  • Społeczeństwo w liczbach.
  • 1922 r. 27 mln. ludności.
  • 1931 r. – 32 mln. ludności.

2. Miasto i wieś w II Rzeczpospolitej. Kraj rolniczo-przemysłowy. 12 % ludności zamieszkiwało miasta > 50 tys. mieszkańców (22 miasta, największe Warszawa, Łódź, Lwów, Poznań, Kraków, Wilno). Na początku lat 20-tych XX w.- 65 % społeczeństwa żyło z rolnictwa, - 14 % z górnictwa i przemysłu. Klasa średnia (urzędnicy, oficerowie, nauczyciele, lekarze, prawnicy, rzemieślnicy, przedstawiciele małych przedsiębiorstw) stanowiła kilkanaście % społeczeństwa. Przemysłowcy i wielcy właściciele ziemscy – nieco ponad 1 %.

3. Mniejszości narodowe w II RP i ich relacje z Polakami. Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy. Ukraińcy nie chcieli się spolonizować – działalność UNDO i OUN. Żydzi w większości się z zasymilowali, ale nie byli traktowani jako Polacy (antysemityzm!). Białorusini – społeczność rolnicza, prawie brak warstwy inteligencji, lojalni wobec państwa polskiego. Niemcy – parcelacja wielkich majątków, wywłaszczenia, ograniczenie rozwoju szkolnictwa niemieckiego, szkoły prywatne, pomoc od państwa niemieckiego.

+info

Gdańsk wolnym miastem, Polska nie ma ani jednego portu, do którego mogłyby wpływać większe statki handlowe. 1921 – początek budowy portów w Gdyni i samego miasta. Inicjator – Eugeniusz Kwiatkowski.

5. Budowa portu w Gdyni.

6. Reformy Władysława Grabskiego. 1924 r. – powołanie Banku Polskiego, wprowadzenie nowej waluty – złoty polski. 7. Wojna celna z Niemcami - od 1925 r. / magistrala węglowa. 8. Budowa COP – od 1937 r. – COP to Centralny Okręg Przemysłowy. W widłach Wisły i Sanu powstawały zakłady przemysłu chemicznego, zbrojeniowego, elektrownie. 9. Wielki kryzys gospodarczy w II RP. 1929 r. – światowy kryzys gospodarczy, bezrobocie, głód, zapaść do 1935 r.

+info

Zad. dom. Wybierz jeden z punktów. I. Wymień problemy ekonomiczne, z którymi się borykało państwo polskie i przyjęte przez władze sposoby radzenia sobie z problemami. II. Opisz życie w mieście i na wsi w okresie międzywojennym. III. Napisz, czy II Rzeczpospolita miała szansę stać się państwem silnym gospodarczo? Uzasadnij swoją odpowiedź.

Powodzenia ! K.J.