Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Jan Paweł II
martawronska1987
Created on May 17, 2021
Over 30 million people create interactive content in Genially
Check out what others have designed:
Transcript
101 rocznica urodzin Jana Pawła II
18 maja 2021 r.
DZIECIŃSTWO Urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 jako drugi syn i najmłodsze z trojga dzieci Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Rodzina Wojtyłów żyła skromnie. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. Uważano go za chłopca utalentowanego i wysportowanego. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. W większości wycieczek towarzyszył mu ojciec.
MŁODOŚĆ Jako nastolatek został naznaczony śmiercią najbliższych. Gdy miał 9 lat, zmarła matka (13 kwietnia 1929). Trzy lata później, 5 grudnia 1932, w wieku 26 lat, na szkarlatynę zmarł jego brat Edmund. Od września 1930, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Według jego katechetów, wyróżniała go wówczas ogromna wiarą. Podczas nauki w gimnazjum Karol zainteresował się teatrem – występował w przedstawieniach Kółka Teatralnego stworzonego przez polonistów z wadowickich gimnazjów: żeńskiego im. Michaliny Mościckiej i męskiego im. Marcina Wadowity.
W maju 1938 Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości i zgłosił się na Uniwersytet Jagielloński, na filologię polską. W związku z tym obaj z Ojcem przeprowadzili się do Krakowa, które było miastem młodości i terenem trzydziestoletniej posługi pasterskiej.
STUDIA
W okresie okupacji pojawiły się pierwsze młodzieńcze utwory literackie Karola Wojtyły. Był on autorem wielu poematów, sztuk teatralnych oraz artykułów, publikowanych w Krakowie pod co najmniej czterema pseudonimami. PRACA ROBOTNIKA FIZYCZNEGO "Fabryka stała się dla mnie, na pewnym etapie, prawdziwym seminarium duchownym, choć zakonspirowanym. Tak więc lata związane z kształtowaniem się ostatecznej decyzji pójścia do seminarium wiążą się właśnie z tym okresem".
OKRES OKUPACJI
1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W okresie od kwietnia 1945 do sierpnia 1946 roku Karol Wojtyła pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu.
ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE
1 listopada 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W okresie od kwietnia 1945 do sierpnia 1946 roku Karol Wojtyła pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu.
W sierpniu 1949 roku został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Nadal skupiał się na pracy z młodzieżą i wędrówkach. Aby zmylić ówczesną milicję, zdejmował podczas nich sutannę i pozwolił, by nazywano go „wujkiem”.
W lipcu 1948 roku Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, gdzie spełniał zadania wikariusza i katechety. Wolny czas starał się spędzać z młodzieżą.
KAPŁAŃSTWO I POCZĄTKI PRACY Z MŁODZIEŻĄ
KONSEKRACJA BISKUPIA 4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Jako biskup przyjął, zgodnie z obyczajem, hasło przewodnie swej posługi, które brzmiało: "Totus Tuus".
KARDYNAŁ Podczas konsystorza z 26 czerwca 1967 r. został nominowany kardynałem. 28 czerwca 1967 r. otrzymał w Kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI czerwony biret, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego z Afryki. Jako biskup diecezji krakowskiej wizytował parafie, odwiedzał klasztory. W 1965 r. otworzył proces beatyfikacyjny siostry Faustyny Kowalskiej. Spotykał się z inteligencją krakowską, zwłaszcza ze środowiskiem naukowym i artystycznym. Ponadto jeździł na Podhale i w Tatry.
GŁOSZENIE EWANGELII W NAJODLEGLEJSZYCH ZAKĄTKACH ZIEMIPapież Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki. Odwiedził blisko 200 krajów na wszystkich kontynentach. Kiedy rozpoczął w 1999 roku 85 podróż, do Meksyku i USA, dziennikarze zapytali go, czy pragnie jeszcze odwiedzić inne kraje. Odpowiedział: „Te największe, to znaczy dawny Związek Radziecki, czyli obecną Rosję europejską i azjatycką, oraz Chiny". Marzenie Ojca Świętego nie spełniło się .
Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II rozpoczął się uroczyście 28 czerwca 2005 roku, czyli niecałe trzy miesiące po śmierci Ojca Świętego. 30 września 2013 roku papież Franciszek ogłosił dzień 27 kwietnia 2014 roku (Niedziela Miłosierdzia Bożego) jako datę kanonizacji Jana Pawła II.
BEATYFIKACJA I KANONIZACJA Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II rozpoczął się właściwie żądaniem santo subito („święty natychmiast”), który był zwrotem pojawiającym się na transparentach zgromadzonych osób podczas uroczystości pogrzebowych papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku. W ten sposób wierni Kościoła katolickiego domagali się od przyszłego papieża, jeszcze przed jego wyborem, aby niezwłocznie po rozpoczęciu nowego pontyfikatu podjął procedurę zmierzającą do kanonizacji Jana Pawła II.
https://youtu.be/ZIYIkcm5JLE