Want to create interactive content? It’s easy in Genially!
Proiect didactic la informatică
guritaelena2020
Created on May 12, 2021
Este un proiect didactic pentru procesul educațional la distanțăcu utilizarea bibliotecii online educatieonline.mdl
Start designing with a free template
Discover more than 1500 professional designs like these:
View
Essential Dossier
View
Essential Business Proposal
View
Essential One Pager
View
Akihabara Dossier
View
Akihabara Marketing Proposal
View
Akihabara One Pager
View
Vertical Genial One Pager
Transcript
Proiect didactic Informatica
Clasa a 8-a
Autor: Guriță Elena, profesor de informatică, grad didactic superior
Disciplina: InformaticaClasa: a 8-a Unitatea: Algoritmi și executanți Subiectul: Algoritmul cu ramificări. Tipul lecției: mixtă Modul desfășurării: online Aplicația: GoogleMeet
Competențe vizate
CS1. Utilizarea instrumentelor cu acțiune digitală în scopul eficientizării proceselor de învățare, manifestând abordări inovatoare și spirit practic.CS2. Interacțiunea cu membrii comunităților virtuale în scopuri de învățare, manifestând interes pentru învățarea activă, cercetare și colaborare, respectând etica mediilor virtuale. CS3. Promovarea în mediile digitale a elaborărilor și realizărilor personale și ale colectivului în care activează, dovedind ingeniozitate, spirit de echipă și convingere. CS6. Aplicarea intuitivă a metodelor de algoritmizare pentru soluționarea problemelor legate de prelucrarea digitală a informației, demonstrând creativitate și perseverență.
Unități de competență
• Elaborarea algoritmilor utilizând instrucțiunea de ramificare.
Obiectivele lecției:
1. Să definească noțiunea de algoritm. 2. Să explice modul de funcționare a unei instrucțiuni de ramificare 3. Să compare instrucțiunile de ramificare pentru executantul kangurul cu scratch; 4. Să elaboreze programe în care se utilizează instrucțiunile de ramificare; 5. Să identifice avantajele scratch față de kangur; 6. Să manifeste interes pentru dezvoltarea competențelor de algoritmizare și programare.
Evocare
Realizarea sensului
Extensie
Reflecție
Adresez elevilor următoarele întrebări:
- Elevii răspund în chat.
- Ce reprezintă un executant? Și care suntexecutanții pe care îi cunosc?
- Care este definiția unui algoritm?
- Care sunt comenzile simple pe care le poate executa kangurul și furnica?
Propun elevilor să rezolve un test online cu ajutorul aplicației quizziz:
Realizarea sensului
1. Propun elevilor să vizioneze lecția video în intervalul 2:47-4:54.2. În baza informațiilor noi aflate să completeze următorul tabel: cu comenzile executate de fiecare executant:
Acum urmează să accesăm împreună scratch: www.scratch.mit.edu, - analizăm împreună meniul aplicației apoi sugerez elevior să realizeze programul din lecția video prezentat în intervalul de timp 6:52-7:50.
40%
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
Reflecție
1. Propun elevilor să ne amintim cum se reprezintă numerele întregi pe axele de coordonate x și y și cum determinăm coordonata unui punct.
2. Prezint elevilor un tutorial scratch pentru jocul ”Șoarecele și pisica”
Name Surname - CEO
Extindere
Pentru autoevaluare accesați:
Sarcini de lucru: 1. De studiat tema pag. 111-113 2. De rezolvat ex. 4 și 5 pag 114 3. De modificat jocul elaborat la lecție.