Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Fizyka jest użyteczna. Nie wierzysz? To spróbuj bez lewarka wymienić przebitą oponę w samochodzie, bez pompki napompować dętkę rowerową albo zatrzymać samochód nogą, a nie hamulcem!

Prawo Pascala

Aby zrozumieć, dlaczego woda dociera do naszego kranu, należy znać jedno z praw dotyczących ciśnienia w cieczy. Przypomnieć musimy sobie także fakt, że cząsteczki w cieczach i gazach mogą się poruszać.

Czy ciśnienie wywołane siłą zewnętrzną jest takie samo w całej objętości cieczy?

Siła z jaką naciskamy na tłok strzykawki, wytwarza takie samo ciśnienie w całej objętości cieczy. Widzimy, że z każdego otworu piłeczki (położonego na dole, z boku, u góry) woda tryska tak samo. Pokazuje to, że we wszystkie strony działa takie samo parcie, wywołane naciskaniem tłoka.

Prawo Pascala Jeżeli na ciecz lub gaz będziemy wywierać parcie z zewnątrz, to wytworzy ono w cieczy lub gazie dodatkowe ciśnienie jednakowe w całej objętości tej cieczy lub tego gazu.

Instrukcja Napełnij pierwszą strzykawkę wodą. Na drugą strzykawkę nałóż wężyk i nabierz do niego wody. Nałóż wolny koniec wężyka na pierwszą strzykawkę i naciśnij jej tłok. Uważaj, by w układzie nie było pęcherzyków powietrza.

Nacisk na tłok spowodował, że ciśnienie wody w strzykawce wzrosło. Zgodnie z prawem Pascala ciśnienie w wężyku spowodowało nacisk na tłok drugiej strzykawki i w rezultacie go wysunęło.Zasada działania podnośnika hydraulicznego opiera się na prawie Pascala.Jego zadaniem jest zwielokrotnienie zewnętrznej siły nacisku i wykorzystanie jej do wykonania pracy.

Naciskając jeden tłoczek w dół powodujemy ruch drugiego w górę. Jeśli tłoczki mają różne rozmiary, to siła nacisku zależy od powierzchni – im mniejsza powierzchnia tym potrzeba mniejszej siły, żeby poruszyć tłoczek. Przy pomocy tego urządzenia można zwiększyć siłę (np. w warsztacie samochodowym, kuźni).